Alpella Ole dijital dünyada sahneye çıkıyor..

Az önce Apella Ole’nin dijital dünya lansmanı hakkında bir mail aldım ve 3 Nisan 2009 Cuma günü McCann Erickson Longue (Kanyon AVM yanı) / İstanbul’da yapılacağını belirtiyor. Açıkçası İstanbulda olsaydım kaçırmazdım. İstanbulda olan arkadaşlara duyrulur.  Detaylı bilgi Davetiyede :)

http://i.friendfeed.com/374fe6ab8f86710e72125d5e96671e28fe10b7e5

Continue Reading

Ünlüler virüs saçıyor.

Sanal suçluların yeni gözdeleri dünyaca ünlü kişiler. Neden mi? İnsanların merak ettikleri ünlülüleri kullanarak virüslü mailleri kullanıcılara daha çok yedirme imkanı sağlamasından tabiki.

Mesela MSNDiablo.A, Nuwar.A ve Wapplex.C gibi solucanlar, ABD başkanı George Bush’un yer aldığı karikatür ve videoları içeren emailler, anlık mesajlaşma iletileri ve web siteleri sayesinde dünya genelinde yayılmış. Piggy.A, Haxdoor.PL, Mops.A, TelnetOn.A, Bobax, Hairy.A, Harrenix.A, RogueMario.A ve Downloader.PSJ tehditlerinin tamamı Üsame bin Ladin, Saddam Hüseyin, Harry Potter, Britney Spears gibi gündemde olan ünlü isimlerin kullanıldığı içerikler sayesinde yayılmış.

Bunun yanında Brad Pitt ismi kullanılan maillerin %12.57 sinde, Tom Cruise ismi ise %12.14 ünde virüs tespit edilmiş.

Bu noktada korunma yolları olarak tavsiyeler ise bilmediğiniz kişiden gelen maillerin açılmaması konusu ne olursa olsun tanımıyorsanız hatta tanıyorsanız bile açmadan önce bir kez daha düşünün.

Continue Reading

FMK Hareketi!

FMK Hareketi” yani “Faili Meçhuk Kıyak” aslında bir kaç gündür yazacaktım bu yazıyı; saygı değer Tunç Kılınç ‘ın Fikir Atölyesi’nde başlattığı ve giderek büyüyen ayrıca dün gecede Beyaz Show’a çıkan bir fikir akımı, oyundan bahsetmek istiyorum.

Oyundaki amaç hiç tanımadığınız birine ya da birilerine ufak bir iyilik yapıyorsunuz. Mesela bir cafe de hesabınızı verirken sizden sonra gelecek birisine bir içecek ısmarlıyorsunuz. Ya da aklınıza gelebilecek herhangi bir iyilik yapıyorsunuz karşılığında da bir kart bırakıyorsunuz. Kartın amacı sizin bıraktığınız kartı belkide iyiliği yapmış olacağınız kişininde kullanmasını sağlamak ve bu şekilde bir döngü oluşturmak.

FMK Hareketi!
kartımız bu :)
Bu kartın çeşitli versiyonlarını Tunç hoca bloğunda yayınlamış ister word ister pdf isterseniz de jpg formatnda indirip çıktı olarak alabilir ve sizde FMK Hareketine başlayabilirsiniz. Bu güzel fikirden doalyı kendisini kutluyorum. Sosyal sorumluluk bilinci olarak herkesi bu fikre destek vermesi gerektiğinide düşünmeden edemiyorum. Son olarakta sevgili dostum Barış Ünver‘in kaydetmiş olduğu  Tunç Kılınç’ın  Beyaz Show videosu  ile sizleri baş başa bırakıyorum.

Continue Reading

Güzel bir gecenin ardından.

Bu akşam sınıf arkadaşlarım olan Emrah, Uğur, Murat ve Ariflere yemeğe davetliydik ev halkı olarak (Dilaver Muharrem ve Ben). Uğur’un o güzel maklubesinden sonra biraz PES oynayarak güzel bir turnuva havasında zaman geçirdikten sonra gecenin en zevkli kısmına geçtik ki gece 02.00’a kadar süren ve gerçekten unutulmayacak bir ambiyansta geçen espirili, neşeli bir sohbet oldu. Uzun zamandır bu kadar güldüğümü hatırlamıyorum Emrah’ın ve Uğur’un anlatımları Biraz derslerden biraz okuldan biraz da hocalardan konu açılınca yaşadığımız olaylara başımızdan geçen durumlaları tekrar hatırlayarak gülmek eğlenmek gerçekten iyi geldi.

Okuldaki son iki ayımızı yaşadığımız bu günlerde bu güzel gece için yukarıda isimlerini saydığım tüm arkadaşlara teşekkür ediyorum bu geceyi unutmamak içinde buraya not almam gerektiğini düşünüyorum. İnşallah tekrar yıllar sonra bu yazıyı farklı yerlerde okuduğumuzda bugün kü gibi gülüp eğlenmek dileğiyle diyerek yazımı noktalamak istiyorum.

Continue Reading

JavaFX Coding Yarışması.

Javafx

Sun’ın yeni teknolojisi olan ve alanındaki flash, silverlight ile yarışmaya hazırlanan JavaFX platformu için yep yeni ve cazip bir yarışma başlattı.

 

“JavaFX Coding Challenge” olarak isimlendirilen yarışmada öğrenci yada profesyonel olmanı önemsenmeden geliştirmiş olduğunuz JavaFX uygulamanızla katılabiliyorsunuz. Tabiki burada önemli olan sizin tasarım ve kodlama becerilerinizin kendini seçtirebilecek çekiciliğe sahip olması gerekmekte.

Ödüller ise gerçekten insanı şevklendirecek boyutta :) :

  1. Yarışmacıya : $25,000
  2. Yarışmacıya : $10,000

  3. Yarışmacıya : $5,000

Ayrıca eğer öğrenci olarak bu başarıyı sağlamışsanız her dereceye artı olarak $1.500 daha ilave edilmekte.

Detaylar ve katılım adım ve şartları için buradan buyrun : http://javafx.com/challenge/?intcmp=2668

Continue Reading

Mim: Neden blogluyorum?

Yeniden ve yepyeni bir Mim ile karşınızda olacağım nacizane dilimin döndüğüncede cevaplamaya çalışacağım bu Mim’i. Malumunuz bu ikinci cevapladığım mim oluyor. Mim‘i başlatan Burak arkadaşımız “Neden blogluyorsunuz?” sorusuna güzel bir cevap verdikten sonra başlamış paslamaya, dar alanda kısa paslaşmalarla bana kadar geldi bu Mim’de bana sol kanattan güzel bir orta ile Mustafa İREN tarafından ulaştırıldı. ( Neden böyle bir tasvir kullandım bilmiyorum ama Mim olayını bir futbol maçına benzetmek hoşuma gidiyor ve zevk alıyorum. ) Buradan kendisine teşekkür ediyorum ve artık Mim’in asıl konusuna geçmek istiyorum. Ama öncesinde Blog aleminde yeni sayılabilecek biri olduğumu söylemeden geçemiyeceğim 5 Temmuz 2008 den buyana (bkz ilk yazım) birşeyler karalamaya çalışıyorum.

Neden Blogluyorum?

Açıkçası bende bilmiyorum :) diye kısa bir cevap versem ne olur diye merak ediyorum. :)  Şaka şaka elbetteki sebepleri var bloglamamın; bunların en başında günümün büyük bir bölümü bilgisayar başında internette oraya buraya girip çıkmakla geçiyor haliyle internet üzerinde takip ettiğim teknolojiyi benim gibi takip etmek isteyen kişilerin olduğunu düşünerekten bunları kendi cümlelerimle paylaşmak, daha fazla kitleye ulaştırabilmek, onların da bu bilgilerden nasiplerini almalarını istemem yatıyor. Yani çevreme arkadaşlarıma takip ettiklerimi takip ettirme çabası diyebiliriz sanırım buna yani tamamen halka hizmet. :)

İkinci sebep kendine ait ve başkasının elinin dokunmadığı bir ortamda fikirlerini, düşüncelerini, duygularını, yaptıklarını, ettiklerini rahatça aktarabilme imkanı sağlaması, kimse sana şunu neden yazdın diyemiyor ya da kardeşim şurada şu hatan var diyerek kendi hatalarını görmene fayda sağlayabiliyor. Uzun zamandır İnternet kullanan birisi olarak ( 10 yıldır), İnternet üzeriden kurduğum dostlukların sayısını inanın ben bile bilmiyorum bu yüzden insanların bana ulaşabilmesini kolaylaştırdığını düşünüyorum. Eğer olurda bir gün 6 yıl önce tanışmış olduğum bir dostum bir sebepten dolayı bana ulaşamıyorsa belki buradan ulaşabilir düşünceside yok değil hani :)

Üçüncü sebebim ise hani ilk paragrafta bahsetmiştim günde ne kadar yere girip çıktığımı inanın bende bilmiyorum İnternet üzerinde :)  ve gerçekten ilgimi çeken, hoşuma giden paylaşımları kendi dostlarımlada paylaşmak onlarında fikirlerini alabilmemi kolaylaştrıyor. Bu sebepleri daha artırabilirim elbette ama ana nedenlerim bunlar açıkçası.

Sıra geldi Mim’i güzel bir ara pası ile “Neden blogladıklarını” merak ettiğim arkadaşlara gol fırsatı yaratmaya :) Bu İl pasım Junkchorn‘a gelsin, ikinci pasımda Sunipeyk hocam’a gelsin ve son olarakta Dilaver Demirel kardeşime gelsin :) ve ve az daha unutuyordum TEAkolik’i de unutmaman lazım gerçekten çok kaliteli bir bloğa sahip kendisi ve bende neden başladığını merak ediyorum açıkçası :)

Continue Reading

RoboMAC 2009’da iki kategori Türklerin.

Makedonya’nın Üsküp kentinde  düzenlenen RoboMAC 2009 Robot yarışmasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Fakültesi öğrencileri iki farklı kategoride iki ödül kazandı.

Katılımcılar, RoboMAC 2009’da tasarladıkları robotlarla dört ayrı kategoride yarıştılar. “Swarm intelligence” (Sürü zekası): İki robotun koordine olarak tek başlarına yapamayacakları bir görevi grup olarak yerine getirmesi. “Maze” (Labirent): Bir robotun insan müdahalesi olmadan labirentten çeşitli arama algoritmalar kullanarak çıkması. “Sumo”: Bir ringde bulunan iki robotun sensörlerle diğerini algılayıp ringin dışına atmaya çalışması. “Humanoid” (İnsansı): İnsan görünümlü bir robotun düşmeden çeşitli insan hareketleri yapmaya çalışması.

Çeşitli ülkelerden 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmada öğrenciler ilk önce etkinlikler kapsamında düzenlenen seminerlere katılıp sonra 5 yarım günlük süre içerisinde robotlarını tasarladılar. Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği programı öğrencilerinden Serhat Dikyar ve Taylan Ayken, robotikte çok popüler bir konu olan “Sürü Zekası” kategorisinde ikinciliği, Elektronik Mühendisliği programı öğrencilerinden Çağla Çakır, Burak Erbağcı ve Zafer Tevfik Özcan ise “Labirent” kategorisinde dördüncülüğü elde ettiler.

RoboMAC hakkında detaylı bilgi http://www.robomac.org.mk

Continue Reading

“Sun Open Cloud Platformu”nu duyurdu.

Sun Microsystems, Java, MySQL, OpenSolaris ve Açık Depolama yazılım teknolojilerini kullanarak gerçekleştirdiği, sektörün ilk açık bulut bilgiişlem (cloud computing) altyapısı “Sun Open Cloud Platformu”nu duyurdu.

Peki nedir bu “Sun Open Cloud Platformu” ?

Sun’dan yapılan açıklamaya göre bu stratejinin ana öğesi kamuya açık bulutlar sunmak olduğunu ve sistem geliştiriciler, öğrenciler ve startup firmaları hedefleyen ilk kamuya açık bulut sistemi Sun Cloud’u başlatmak.

Bunun yanısıra bir dizi Open API (Açık Uygulama Geliştirme Arayüzü)serisini duyurdu, bulut platformu için yaygın iş ortağı desteğini açıkladı ve Sun Cloud’un yaratıcı özelliklerini sergiledi. Sun Cloud API’lerini açık kaynak geliştiricileri ve iş ortaklarından oluşan ekosistemine açarak, uygulama geliştiren sektördeki diğer kurumların bunları Sun Cloud ile birlikte çalışacak şekilde tasarlamalarına olanak tanıyor. Geliştiriciler, Sun’ın açık kaynak yazılımının önceden paketlenmiş VMI’larını kullanarak uygulamalarını hızlı bir biçimde Sun Cloud’a yayabilecekler.

Aşağıdaki videoda SUN EVP’si Dave Douglas tarafından yapılan “Sun Open Cloud Platformu” sunumunu izleyebilirsiniz.

Bu video da CTO Lew Tucker’ın sunduğu Virtual Data Server demosunu izleyebilirsiniz.

Diğer videolarıda izleyebilmek için yapmanız gereken. http://www.sun.com/events/communityone/index.jsp sitesinde sırasıyla videolara erişim sağlamak.

Continue Reading

Twitter 3 yaşında!

Bu gece saat 1.02 itibariyle ünlü “Ne yapıyorsun?” sorusunun mucidi 3 yaşına girmiş.
Twitter.com
Gün itibari ile toplam 8 milyon kullancıı ile aylık en çok ziyaret edilen 285’inci site olmuş şu ana kadar.  ve Twitterın mucidi olan Jack in ilk postu da http://twitter.com/jack/statuses/20 buradan ulaşabiliniyormuş :)

Nice Tweetlere Twitter.

Continue Reading