Test: Sony Ericsson Xperia Neo İncelemesi 2

100_2259

Dün bahsettiğim Sony Ericsson Türkiye ve Zarakol İletişim Hizmetleri iş birliğiyle bana ulaşan Sony Ericsson Xperia Neo incelemelerim devam ediyor. Bu gün sizlere genel özelliklerini tanıtmaya ve özellikleri detaylı incelemeye çalışacağım.

 

Öncelikle Cihazın boyutları ilk etapta biraz büyük gibi durabilir ama 4″lik Mobile BRAVIA® Engine ile desteklenmiş parlak ekranı görünce bir de son zamanlarda piyasada tablet kullanımının artmasıyla da alışkanlıklar daha büyük telefonlara doğru değişmeye başladığı için çok yadırganmıyor. Cihazın ölçüleri 116.0 × 57.0 × 13.0 mm yani anlaşılacağı üzere geniş ama bir o kadarda ince bir tasarıma sahip, ayrıca cihazın arka kapak tasarımı oval olması sebebiyle avucunuza tamamen oturmakta. Dün ki yazıya Friendfeed üzerinden yapılan bir yorumda Sony Ericsson’un eski nesil telefonlarında yaşanan arka kapağın kendiliğinden düşme sorunu ( özellikle W serisi ve K serisi telefonlarda sıkça rastlanabilir. ) yeni nesil modellerde özellikle kulaklık soketinin yardımıyla tamamen ortadan kaldırılmış durumda.

 

 

Telefonun üzerinde toplam 7 adet buton bulunmakta bunlardan 3 tanesi ön yüzde geri tuşu, home tuşu ve Menü tuşu diğer 4 tuş ise telefonun sağ tarafında yer alan power/tuş kilidi, Ses açma – kapama ve Kamera tuşları. Cihazın üst tarafında ise 3 adet soket bulunmakta bunlar ise PC bağlantısı ve şarj için yeni nesil USB soketi, yanında 3.5mm Ses soketi ile Sony’nin eşsiz ses kalitesini her ortamda yaşamanıza olanak sağlıyor ve aslında bir telefonda görmeyi aklınızın ucundan bile geçiremeyeceğiniz bir sokete daha sahip Sony Ericsson Xperia Neo, bu soket ise HDMI bağlantısı. Evet, Xperia serisinin en göze çarpan yeniliklerinden birisi HDMI soketi ile telefonunuzu, PC, TV, Monitör gibi her ortama bağlayarak HDMI’ın sağladığı her özelliği aynı kalitede alabilmenize olanak sağlaması.

 

 

Cihazın ağırlığı 126 gr yani boyutlarına göre oldukça hafifi bir telefon. Ekranı ise 4” TFT 854×480 pixel çözünürlüğe sahip Sony Ericsson tarafından üretilen Mobile BRAVIA® Engine teknolojisi ile muhteşem parlaklıkta ve her türlü ışık ortamında sorunsuz görünebilme özelliğine sahip.

Sony Xperia Neo’u bu kadar başarılı kılan sebeplerin başında son günlerin en hızlı yayılan mobil işletim sistemi Android işletim sistemi olsa gerek. Ürün üzerinde Android 2.3.2 olarak gelen ama kolay güncelleştirme sayesinde Sony Ericsson PC Companion 2.0 uygulamasının da yardımıyla kolayca güncel sürümlere yükseltme imkanı sağlamakta.

Ürün 1GHz Qualcomm Snapdragon işlemci ve 512 MB Ram ile keyifli bir kullanım performansı sağlıyor. 1 GB’lık dâhili hafızasının yaklaşık 700 MB sistem kaynakları için ayrılmış ve 320 MB boş alanı doldurmak size kalıyor. Ayrıca 32 GB’a kadar microSD destekleyen cihazda 8 GB harici hafıza kartı cihaz ile birlikte geliyor.

Pil Ömrü

1500 mA’lik pili ile GSM/GPRS/EDGE 850/900/1800/1900 Ağında konuşma süresi 6 saat 55 dak.   iken bekleme süresi 430 saat kadar çıkmakta,  UMTS/HSPA 900/2100 ağında ise konuşma süresi 7 saat bekleme süresi 400 saat e düşmekte. UMTS HSPA 800/1900/2100 ağında ise bu süreler     7 saat ve 400 saat olarak değişmekte. Eğer GPS, 3G veri transferi, Bluethoot, Wi-fi ve rooming özelliklerini sürekli açık tutarsanız 1 gün anca idare edebilirsiniz. Bu yüzden kullanmadığınız durumlarda bu özellikleri kapatarak pil performansınızı arttırmanız oldukça kolay.

Diğer özellikleri bir sonraki yazımda mercek altına alamaya devam edeceğim.

Continue Reading

Test: Sony Ericsson Xperia Neo incelemesi 1

xperianeofronthbluescr123

Yaklaşık 7 yıllık bir Sony Ericsson kullanıcısı ve fanı olduğumu bir çoğunuz biliyordur. Özellikle Walkman serisi telefonlarıyla büyük bir kullanıcı sayısı yakalayan ve kullanıcılarının vazgeçilmezi haline gelen telefonlar üretmesi ve bu başarısını yeni nesil akıllı telefonlarda da yaklamaya başladığını 2011 içerisinde çıkardığı yeni ürünler ile kanıtlamaya başladı. Özellikle Sony Ericsson Xperia serisinin ilk ürünü olan x10’da ki performans düşüklülüğü bir çok kullanıcının tepkisini çekmiş ve Sony’e yakıştırılamamıştı.

Buna rağmen yeni nesil Xperia cihazlardan ARC ve mini modellerinin piyasada geniş yankı bulması ve beklenen performansa yavaş yavaş eriştiğinin bir göstergesi oldu.

Yaklaşık 15 gün boyunca sizlere Sony Ericsson Xperia Neo ile ilgili denemelerimi paylaşacağım. Şimdilik genel bir bakışla teknik özelliklerine yer verip bu yazıyı noktalıyorum. Bakalım 15 günlük serüven nasıl son bulacak ama ben bu cihazı şimdiden çok sevdim :)

Sony Ericsson Xperia Neo teknik özellikleri:

 • Android 2.3.2 işletim sistemi
 • 720p HD video kaydı
 • HDMI çıkışı
 • Bravia Engine teknolojisi
 • 8 megapiksel çözünürlüğünde otomoatik odaklamalı ve led aydınlatmalı dijital kamera, 2megapiksellik ön kamera
 • 4 inçlik 854×480 piksel çözünürlüğünde kapasitif dokunmatik ekran
 • 1GHz Qualcomm Snapdragon işlemci, 512MB Ram
 • 126 gr ağırlık

öne çıkan başlıca özellikleri bir sonraki yazıda biraz daha detaya girmeye başlayacağız.

Continue Reading

6. Kamu Kurumları Bilgi Teknolojileri Güvenlik Konferansı

guvenlik1

TÜBİTAK BİLGEM Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) Bilişim Sistemleri Güvenliği Bölümü tarafından organize edilen Altıncı Kamu Kurumları Bilgi Teknolojileri Güvenlik Konferansı, 8 Haziran 2011 Çarşamba günü TÜBİTAK Feza Gürsey ve Mustafa İnan Konferans Salonları’nda düzenlenecektir.

Konferansın açılış konuşmasını UEKAE Müdür Yardımcısı Sn. Mert Üneri yapacaktır. Açılış konuşmasının ardından kürsüye TÜBİTAK Başkanı Sn. Prof. Dr. Nüket Yetiş ve Devlet Bakanı Sn. Prof. Dr. Mehmet Aydın çıkacaklardır.

Konuşmaların tamamlanmasının ardından konferans sunular ile devam edecektir. Saat 16:50’ye kadar sürecek olan konferansta iki paralel oturumda olmak üzere toplam 15 adet sunu yapılacaktır.

Sunularda;

Siber güvenlik tatbikatları, e-kimlik, DDoS saldırıları, botnetler, yapısal güvenlik testleri, bulut bilişim, bilgi sistem yöneticilerinin hukuki yükümlülükleri ve bilişim suçlarında trendler gibi güncel konular paylaşılacaktır.

Kurum dışından bilgi güvenliği uzmanlarının ve hukukçuların da konuşmacı olarak yer aldığı konferansın kurumların bilgi işlem, iç denetim ve strateji  geliştirme birimleri yönetici ve çalışanları için faydalı olacağını değerlendiriyoruz.

Konferans programını buradan indirebilirsiniz.

Etkinlik ücretsizdir. Etkinliğe lütfen kayıt olunuz. Kayıt olmak için:  konferans@uekae.tubitak.gov.tr adresine ad ve soyadınız ile çalıştığınız kurum adını içeren “KAYIT” konulu bir e-posta yollayınız.

Etkinlik aşağıdaki sayfadan canlı olarak yayınlanacaktır.

http://www.bilgiguvenligi.gov.tr/mms://mediasrv.ulakbim.gov.tr/konferans2011

Etkinliğin düzenleneceği TÜBİTAK Başkanlık Binası’nın krokisi

Continue Reading

Backtrack 5 Yayınlandı!

bt5-0

Güvenlik testleri için özel olarak üretilen Linux dağıtımı olan Backtrack’ın yeni sürümü dün itibari ile yayınlandı. BackTrack 5 olarak piyasaya çıkan sürümün Ekran görüntüleri aşağıda yer almakta.

Yeni sürümü indirmek için http://www.backtrack-linux.org/downloads/ linkini ziyaret etmeniz yeterli olacaktır.

Continue Reading

Turkcell Superonline ile uçmaya hazır mısınız?

turkcell_superonline_Murat_Erkan_Sureyya_Ciliv

Superonline’ı artık “Turkcell Superonline” ismiyle görecek olmamız Superonline’ın gücüne güç kattı.

Yıllardır kendi fiber alt yapısını kurarak hem iş hem de ev kullanıcılarına yüksek hızda internet sağlayan Superonline adına Turkcell’in da gücünü katarak artık “Turkcell Superonline” ismi ile hizmet verecek. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ve Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan’ın birlikte yaptıkları basın açıklamasında bu haberden ziyade dikkatleri çeken haber Türkiye’ye ev kullanıcılarına 1000 Mbit’lik hızı getirdiklerini açıklamaları oldu.

Evet yanlış duymadınız saniyede 1000 Mbit bağlantıyı hem ev hem de iş yerinizde Turkcell Superonline kalitesiyle kullanabileceğiz. Bu gelişme Dünyada bu teknolojiyi kullanan ilk 5 ülke arasında yer almamıza olanak sağlamış oldu.

Süreyya Ciliv basın açıklamasında “Turkcell olarak müşterilerimize daima en son teknolojiyi en kaliteli hizmetle sunmayı kendimize görev edindik ve bu sayede teknoloji dünyasının küresel aktörlerinden biri haline geldik. Grup şirketimiz Turkcell Superonline ise alanındaki tartışmasız uzmanlığı ve Türkiye’yi geleceğe taşıyan yatırımlarıyla 2004’ten bu yana hem Turkcell’e, hem de ülkemize değer kattı.

Yeni marka ile yola devam etme kararımızın temelinde, sürekli büyüyen ve gelişen teknoloji dünyasında müşterilerimize hak ettikleri değeri, kaliteyi ve güveni Türkiye’nin iki büyük firmasının gücüyle verme ve yaratacağımız sinerji ile müşterilerimize “Daha Fazla Hayat, Daha Fazla Teknoloji” sunma arzusu yatıyor.

Turkcell Superonline, ‘ışık hızında’ genişbant erişimi sağlayan saniyede 1000 Mb’lik fiber interneti, Turkcell Superonline fiber altyapısının gücüyle artık evlere kadar ulaştırıyor.”

açıklamasını yaparken.

Turkcell Superonline Genel Müdürü Murat Erkan ise;

“Önümüzdeki dönemde Türkiye’ye daha ileri teknolojiler sunmak için yeni nesil fiber altyapı yatırımlarımız ve dijital şehirler yaratma çalışmalarımız devam ederken, yakınsamanın ve yeni nesil altyapının olanaklı kıldığı ev, eğlence ve iletişim servislerini de müşterilerimize sunmaya devam edeceğiz.”

açıklamasını yaparken daha bir çok yeniliğin gelebileceğine dikkat çekti.

1000 Mbps ile neler yapılabilir?

Saniyede 1000 Megabite kadar çıkabilen fiber internet altyapısıyla yüksek bant genişliği isteyen bir çok işlem, aynı anda çok kullanıcıyla gerçekleştirilebiliyor. Örneğin birden fazla kullanıcı ile yüksek hızlarda dosya indirme, online oyun oynama, upload, HD video stream etme gibi işlemler aynı anda sorunsuz yapılabiliyor.
1000 Mbps internet hızıyla:

 • Tolstoy’un Savaş ve Barış’ı büyüklüğünde 500 romanı sadece 1 saniyede yüklemek
 • Her biri 45 dakikalık 20 müzik albümünü sadece 1 saniyede yüklemek
 • 90 dakikalık HD bir filmi yaklaşık 3,5 dakikada yüklemek (2 Mbps ile 30 saatte yükleniyor)
 • 1 dakikalık Super HD filmi yaklaşık 6,5 dakikada yüklemek (2 Mbps ile 200 saatte yükleniyor)
 • 700 MB’lik VCD kalitesinde bir filmi 5,6 saniyede indirmek mümkün.

 

Continue Reading

Excel’de Sayfa Korumalarını Hackleme

excel_koruma

Excel bilindiği üzere en basit tabiri ile her türlü tablolama işlemi yapabildiğimiz bir uygulama aslında bir çok kompleks ve içerisinde bir çok özelliği bulunduran uygulamada aklınıza bile gelemeyecek uygulamalar oluşturabilmek mümkün.

Bugün bir arkadaşımın ihtiyacı olan bir Excel belgesinin bana yollaması ve sayfa korumalarını nasıl açabileceğimizi sorması ile yazmaya karar verdim bu yazının devamında Excel’de şifre ile korunmuş sayfaları nasıl açabileceğinizin cevabını bulacaksınız.

Öncelikle bu işlemleri yapabilmeniz için Bilgisayarınızda kurulu olan Office sürümünün 2007 ya da daha üst sürümü olması gerekmekte. Çünkü 2007 ile gelen yapısal değişilik sayesinde Office dökümanlarımızın içeriği XML olarak saklanmakta. XML de hem okunması hem veri taşınması hem de düzenlenebilirliği açısından kullanıcılara ve sistemlere büyük kolaylıklar sağlamakta. Bu bakımdan eğer Office 2007 öncesi bir süreme sahipseniz aşağıda anlatacağımız yol işinize yaramayacaktır.

 • Öncelikle Elimizdeki dosyanın Office 2007 ve ya 2010 formatında yani uzantısının .xlsx olması gerekmekte eğer elinizdeki döküman xls formatında ise Office Excel 2007/2010 ile açarak öncelikle .xlsx olarak kaydediyoruz.

 • Sonrasında dökümanımızın uzatntısını .zip olarak el ile değiştiriyoruz. Bunu yapabilmek için öncelikle bilinen dosya formatlarının görüntülenmesi gerekmekte bu ayarı da Bilgisayarımı tıkladıktan sonra Klasör seçeneklerinde Görünüm sekmesinde “Bilinen dosya uzantılarını gizle” onay kutusunun işaretini kaldırmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra ise dökümanınızın adını değiştir diyerek sonunda var olan “.xlsx” i “.zip” olarak değiştiriyoruz. Ve artık dökümanımız sıkıştırılmış bir dosya görünümüne kavuşuyor. sadece görünümü değil elbette yapısı da aynı şekilde değişmiş oluyor.

 • Şimdi yapacağımız işlem ise bu dizinleri açıp içinde var olan sheet.xml dosyalarının içeriklerini Metin Belgesi ile açmak oluyor. Eğer elinizde Notepad++ ya da Editplus gibi daha gelişmiş bir metin editörü mevcutsa XML içerisindeki verileri daha rahat düzenleyebilirsiniz.

 • Şimdi XML olarak sheet1.xml, sheet2.xml şeklinde dökümanımızdaki sayfaların sayısı kadar sheet.xml dosyasıyla karşı karşıyayız Büyük ihtimalle dökümandaki tüm sayfalar korumalı olacağından bu aşamadıki işlemi tüm sheet.xml dosyalarında yapmanız gerekecektir. sheet.xml dosyasını açtığımızda xml kodlarını göreceğiz burada “<sheetProtection password=”CF38″ sheet=”1″ selectLockedCells=”1″/><protectedRanges>” kısımlarını bulup silmemiz gerekiyor.

 • Bu işlemi tamamladıktan sonra yine uzantısı .zip olan dosya ile içindekileri değiştirerek sıkıştırılmış dizinimizi elde edeceğiz. Sonrasında ise işleme ilk başladığımız zaman ki gibi dosyamısın uzantısını “.zip”ten “.xlsx” haline getiriyoruz.

Ve böylece artık Excel dökümanımızın koruması kaldırılmış durumda bundan sonra dökümanımızdaki tüm sayfa ve hücrelere istediğiniz işlemi yapmanız mümkün.

 NOT: Office 2010 ve Office 2007 SP güncellemeleriyle bu açık kapatılmıştır.

Continue Reading

VICCO ’dan Anneler Gününe Özel Yarışma

Web_annelergünü_vicco_com_tr_banner

Çocuk Ayakkabı markası Vicco, Anneler gününe özel bir yarışma gerçekleştiriyor. Vicco facebook sayfası üzerinden yapılacak yarışmaya katılımcılar, fotoğraflarıyla katılacaklar. Yarışmanın kazananları sayfa üyeleri tarafından yapılacak oylamayla belirlenecek. En yüksek beğeniyi alarak Dereceye giren yarışma katılımcılarını birbirinden güzel hediyeler bekliyor.

Anneler ve çocukları; birlikte en sevdiğiniz fotoğrafınızı  melekannem@vicco.com.tr adresine gönderin. www.facebook.com/ViccoFamily sayfasında en çok beğenilen ilk 3 fotoğrafın sahibi melek annelerden biri olun. Birbirinden güzel hediyelerden birini kazanma şansını yakalayın.

Vicco’nun “Benim Melek Annem” konulu Fotoğraf yarışmasına 6 Mayıs 2011 tarihine kadar tüm anne ve çocukları katılabilir!

Ayrıca büyük ödüller haricinde dereceye giren 10 fotoğrafın sahipleri ”Türkiye’nin Çocuk Ayakkabı Markası Vicco’dan”  Sürpriz Hediyeler kazanacak.

e-posta                      : melekannem@vicco.com.tr

Son Başvuru Tarihi           : 6 Mayıs 2011 saat : 23.00

Yarışma kapsamında en çok beğeni alan fotoğrafların ödülleri;

1.lik ödülü : İşbir’den  VISCOSTAR Comfort Yatak
2.lik ödülü  : Sebago Güneş Gözlüğü
3.lük ödülü : Daniel Klein Kol Saati

Yarışma Katılım Koşulları ve detaylı bilgi için www.vicco.com.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.

Yarışma Katılım Koşulları;

 • Yarışmaya tüm anneler ve  14 yaşını aşmamış çocukları katılabilir.
 • Yarışmaya katılacak fotoğraflar  amaç kısmında belirtilen “Benim Melek Annem” konusunu içermelidir.
 • Başvurular e-posta yoluyla yapılacaktır. Oylamalar, www.facebook.com/ViccoFamily sayfası üzerinden tüm facebook kullanıcıları tarafından gerçekleşecektir.
 • Yarışmacıların gönderdikleri e-mail’de bilgilerin eksiksiz yazması gerekmektedir. yarışmacının adı/ soyadı, ev adresi, ev telefonu, cep telefonu.

Continue Reading

Somedya ile Seçim’in nabzını takip edin.

somedya

Somedya online web tarama sistemi olarak karışımıza çıkan bir uygulama, tam olarak ne işe yaradığını başka bir yazıda detaylıca anlatmak istiyorum ama bu yazımda sizlere yeni bir uygulamasından bahsetmek için yer vermeyi uygun gördüm.

Malumunuz 2011 Genel Seçimlerine oldukça az bir zaman kalmışken tüm halkımız seçim sonuçları nasıl sonuçlanacak diye beklemekte. Televizyondan, miting alanlarına kadar her yerde konu dönüp dolaşıp seçimlere geliyor. Hal böyle olunca internet ortamında da en çok sohbetin yapıldığı konu olarak karşımıza çıkıyor Seçim 2011. Bu noktada Somedya’nın yeni facebook uygulaması sosyal medyada en çok hangi parti konuşuluyor, hangi parti hangi sosyal mecrada daha çok adından söz ettiriyor sorularına cevap buluyor. Oranları grafiksel olarak 15 dakikalık güncelemelerle önümüze döken Somedya Seçim 2011 http://www.facebook.com/somedya?sk=app_218792291464750 adresinden takip edebilirsiniz.

Continue Reading

“exgocgkctswo” .htaccess Hack ve Kurtulma Yolları

exgocgkctswo htaccess hack

Evet bir kaç gündür bloguma ulaşmak isteyip de ulaşamayan arkadaşlar farketmiş olacaktır. İlk iki gün 503 hatası alınca server bazlı bir sorun olduğunu düşünerek hosting firmama ticket açtım ve bir süre cevap bekleyerek geçti ki gelen cevapta server konfigrasyonlarında bir sorunun olmadığı tema yada kurulu olan wordpress ile ilgili sorun olduğu konusunda bir geri dönüş olunca zamanın da darlığı ile öncelikle başladım ftp de dolaşmaya.

Birden farkettim ki abartısız her klasörün içinde var olan bir .htaccess dosyası var merak ettim ve içeriğine baktığımda da agent’ları hedef alan ve sonrasında siteyi yoran bir kod bloğuyla karşılaştım.

Bu durumdan kurtulmak için öncelikle ftp’deki dosyalarımın tümünü bilgisayarıma indirdim. içinde yaklaşık 300’e yakın olan .htaccess dosyalarını temizledim bu arada bu noktada dikkat etmek gerekiyor .htaccess kullanan bir eklenti kullanıyor iseniz onuda silme ihtimalinize karşı öncelikle daha önce elinizde sağlam bir şekilde var olan bir yedeğinizin olması sizi olası sorunlardan koruyacaktır.   Sonrasında ise wordpress’in kendi root dizinindeki .htaccess’de dahil olmak üzere tümünü kaldırdığınızdan emin iseniz FTP’deki dosyaları silerek bunları tekrar atmalısınız. Bu işlem bittiğinde aşağıdaki resimde de görüldüğü gibi sitenizi ilginç karakterlerle açılıyor görebilirsiniz.  Endişelenmeyin.

Bu aşamada aklıma gelen ilk şey acaba wordpress’in dosyalarında da mı bir sıkıntı var diyerek temiz en son sürümü indirip dosyalarını tekrar ftp attım ama nafile. Birden Admin panelindeki Ayarlar menüsünde var olan “Kalıcı bağlantılar” ile .htaccess oluşturmak geldi aklımdan ve sorunda hallolmuş oldu böylece :) Bu arada Kalıcı bağlantılar menüsü altında ayarlarınızı resimdeki gibi yapmanız gerekmektedir.

Böylece bir kaç günlük aranın ardından daha sağlıklı bir şekilde kaldığımız yerden devam ediyoruz.

Continue Reading

Doğa İçin Çal Vol.3

doga-icin-cal

Bir kaç gündür sitede yaşadığım problemleri aşmam ve daha önce de sizlerle paylaştığım ve her geçen gün yayıldığını görerek mutlu olduğum bir projenin 3. versiyonunun  çıkışının aynı saatlere denk gelmesi bir de üzerine uzun zamandır yazamamış olmam da eklenince bu yazıyı yazmam şart oldu.

www.agaclar.net’in doğaya olan desteğe dikkat çekmek amacıyla başlayan proje tam 1 yılın ardından oldukça kendinden bahsettirdi.

Bu projenin 3. çalışması olarak bu sefer bir birinden farklı sanatçılar “Gesi Bağları – Çemberimde Gül Oya – Çayelinden Öteye” türkülerini seslendirdiler. Daha fazla söz ile vaktinizi almadan yeni çalışmayla başbaşa bırakıyorum sizleri.

Continue Reading