2009 Neden İyi Geçti?

2009

Uzun zamandır Mim almıyordum. Gerçi hoş pek Mim’de dönmüyor piyasada artık eskisi gibi ya da ben göremiyorum. Sağolsun Oğulcan geçtiğimiz haftanın anlamına uygun bir Mim yollamış. Mim’i başlatan ise severek takip ettiğim Hasan Başusta olmuş. İkisine de buradan sevgilerimi yollayarak Mim’i cevaplamaya geçiyorum.

Yılbaşı akşamı aslında bu konuda olumsuz bir yıl geçirdiğimi yazmıştım, tabi ki bu sadece KPSS noktasından bakıldığında böyle. Aslında gerçekten güzel şeylerde olmadı değil 2009 bunlara kısaca bakalım nelermiş?

  • Friendfeed’ten sımsıcak dostluklar edindim. Ankara’da mangal yaptık, Konya’da buluştuk, Bursa’da bir çok yeni arkadaşla yüz yüze tanıştık.
  • Selçuk Üniversitesi Bilişim Topluluğu olarak biraz durgun bir dönem geçirdik gibi görünse de yıllardır hep kıl payı kaçırdığımız “BİLMÖK 2010” u Konya’ya Ankara dışında bir Anadolu şehrine taşıyabildik.
  • Okulumu bitirdim, aileme ve memleketime kavuştum, okul arkadaşlarımıda özlemedim değil ama yine arada görüşüyoruz sonuçta… :)
  • Her ne kadar KPSS istediğim gibi geçmese de ücretli öğretmenliğe başladım. Bir yandan da KPSS’ye tekrar hazırlanmaya başladım. Bu sefer daha ciddi bir şekilde hem de…
  • Aslında en önemlisi sağlığımız, mutluluğumuz, halimiz, vaktimiz yerinde olması değil mi?

Son olarak ta yeni yılın tüm dostlarıma tüm insanlığa, sağlık, huzur, bol kazanç, ve mutluluk getirmesi dileğiyle Mim’i paslamaya geçiyorum. Bursa’da ki tüm etkinliklerde birlikte olduğumuz Can ve Şehnaz Paçacı ailesine, Muharrem Ata‘ya, F. Batuhan İçöz‘e ve Onur Yılmaz‘a yolluyorum.

Continue Reading

1. Konya Friendfeed Buluşması!

Friendfeed’te gelişen bir konuşma üzerine karar verdiğimiz ve Konya’da ilk olan Friendfeed buluşmasını bu gece gerçekleştirdik.

Daha önce blog yazarları toplantısı olarak düşünmüştük ama Friendfeed ekibinin daha aktif olması sebebiyle ilk buluşma FF ailesine kısmet oldu.

http://i.friendfeed.com/72956ed99efbf680f8ed32885e66d5b4234116a9

Gerçekten çok güzel bir sohbet ortamı olduğunu düşünüyorum umarım tüm katılan arkadaşlarla aynı görüşü paylaşıyorumdur. Katılımlarıyla bizi yalnız bırakmayan Vehbi Emiroğlu, Berat Çarşı, Sırrı Özden, Halid Şen, Mustafa İren ve Zafer Korucu‘ya bir kez daha teşekkür ediyorum ve devamını getireceklerine inanıyorum. :)

Continue Reading

Konya Macerası..

Daha önce de bir kaç yazımda belirttim, toplamda 6 senelik (2+4) üniversite hayatıma nokta koymaya hazırlandığımı… Her insanın hayatında mutlaka olmuştur sevinç ve hüzünü birlikte yaşadığı, bir yandan kahkalalar atarak haykırmak, bir taraftan da hüngür hüngür ağlayabilmeyi istediği bunu aynı anda yapabilmeyi, başarabilen var mı bilmiyorum ama gerçekten insan üzerinde derin etkiler bırakıyor ve buluduğunuz nokta ile başlangıç noktası arasında ne varsa gözden geçirmeye başlıyorsunuz. Üniversiteye ilk geldiğiniz gün ve son gününüz arasında nerler yaşadığınızı tek tek hatırlamaya çalışıyorsunuz. Hani son anınımızda hayatımızın film şeridi gibi gözümüzün önünden geçme geyiği vardır ya bunu istemli bir şekilde sadece buradaki anılarınız üzerinde yapabiliyorsunuz.

Gerçekten 4 yıl içinde çok değerli dostluklar kazandım, ilk sene Yadam daki hazırlık sınıfımız olsun, sonrasında ki DGS ile kazanmamdan kaynaklanan İntibak sınıfı olsun birbirinden değerli dostlar… Konya’da bana en çok anlam ifade eden bu dostluklar oldu.

Yadam ( Yabanci Diller Meslek Yüksekokulu ) yıllarında ve hayatım boyunca tanıdığım en iyi, neşe dolu öğretmenlerimden biri olan Hasan Ayrancı ile tanışmak gerçekten hayatımdaki en güzel dönemlerin yaşanmasına vesile oldu. Şu anda ev arkadaşım olan Muharrem Ata ile de Yadam’ın ilk günü tanışmamız ve sonrasında dört yıl bir an bile ayrılmadığımız kardeşliğimizin başlangıcı oldu.

Hayatıma yeni bir bakış açısı yakalamama vesile olan Selçuk Üniversitesi Bilişim Topluluğu ile tanışmamda Konya’ya geldiğim ilk sene sonunda Hazırlık sınıfında ki dostum, kardeşim Muharrem Ata ile birlikte üstün çabalarımız sonunda ( kayıt için gerçekten dolaşmadığımız yer kalmamıştı :) ) gerçekleşti. Sosyalleşmenin ne olduğu, insan ilişkilerinde nasıl davranılması gerektiği konusunda altın değerinde kazanımlarıma vesile olan bu toplulukla neler yapmadık ki 4 yıl da afiş asmalar, seminerler, geziler, etkinlikler, gerçekten unutulmaz anıları hep birlikte yaşadık. İnşallah ömür boyu görüşmeye devam edeceğim, Halil Yetgin, Okan Öztürkmenoğlu, Ali Bakkaloğlu, Serdar Çiftçi, Mustafa Özlü, Metin Şengül gibi dostluklara vesile oldu en başında, öğrencilik hayatında herşeyin ders çalışmak olmadığını anladım. Sosyal sorumluluğunu yerine getirmenin insana verdiği hazzı;“Orada Bilgisayarsız bir köy var uzakta…” sloganı ile başlattığımız köy okullarına bilgisayar yardımı kampanyası ve “Bilişim engel tanımıyor” sloganı ile gerçekleştirdiğimiz bedensel engellilere bilgisayar okur yazarlığı eğitimi sayesinde duydum. Huzur evi ve Çocuk esirgeme kurumu ziyaretlerinde onlarla bir sohbetin bile gözlerinde ki mutluluğa sebep olduğunu farkettim. Bilişim Kurultaylarında gelecekte ülkemizde neler yapılması gerektiğini gördüm. Kısacası birliğin, paylaşmanın verdiği haz ile insanın neler başarabileceğini farkettim. 5 dönemdir çeşitli görevler aldığım, son iki dönemdir başkan yardımcılığını ve Sun Microsystem Temsilciğini yürüttüğüm Bilişim Topluluğundaki resmi görevimi de bu ay içinde tamamladım ve artık fahri olarak destek veriyorum.

Aynı zamanda sınıf arkadaşlarımızla yaptığımız güzel etkinlikler aramızdaki bağları her gün bir kat daha arttırdı. İlk sene intibak sınıfında ( dikey geçiş sınavı ile gelen öğrencilerin fark derslerini aldıkları yıl) tanıştığım sonrasında ev arkadaşım olan ve dostan öte kardeşim olan Dilaver Demirel, enerjisi bitmek tükenmek bilmeyen kapı gıcırtısında bile ritim tutan  Mevlüt Tavuş, ismi gibi zeki ve çalışkan Zeki Küçükkara, yaşça büyük olmasına rağmen espirileri ile bizleri kırıp geçiren Ömer Seren ve yaşamındaki tecrübeleriyle bize ışık tutan Mevlüt Altunterim sayesinde o günlerin sıkıntılarını rahatça atabildik. Sonrasında artık üniversitenin resmi öğrencisi olmamızla birlikte daha rahat ve daha güzel paylaşımlarımıza yeni sınıfımızla devam ettik. Konya da tanıdığım e güzel insanlar arasına yenileri eklendi Mevlüt Şahin, Ferit Ulu, Mustafa Sevgili, Murat Bilal, Emrah Şahin, Uğur Yeşilyaprak, Sefa Gürbüz, Nilgün Etsiz gibi..  Tüm sınıfı saymak isterdim ama oldukça zor olacak ama unutlmayacaklar arasında hepsi ayrı ayrı anılarla kaydedildi.

Kısacası 6 yıllık Üniversite hayatımın son 3 eğitim gününe girerken hüzün ve sevinci birlikte yaşıyorum. bu güzel anıları ve dostlukları paylaştığım yerden ayrılacağım son 1 ay KPSS sınavının ve mezuniyetin vermiş olduğu heyecanı dolu dolu yaşayarak bitirebilme ümidi ile geçecek. Sonrasın da ise Allah büyüktür diyerek kaderin ellerine bırakacağız kendimizi… Mezun olacak tüm arkadaşlara gelecek hayatlarında hayırlı işlerle karşılaşmayı, mutlu ve mesut geçirmeleri dileklerimle de noktalamak istiyorum yazımı, Uzun bir yazı oldu gerçekten buraya kadar sıkılmadan okuduğunuz için de size ayrıca teşekkür ediyorum. :)

Continue Reading

Hastalıklar…

Hastalıkları hep insanın günahlarına kefaret olarka görüyorum bu yüzden çok şikayet etmemeye özen gösteririm. Özellikle yoğun geçen bir dönemden sonra (ki sanırım nezle olmama ve halsizliğimin en büyük nedenlerinden birisi ) insanın güçdüz düşüp hastalıklara yenilmesi daha kolay oluyor. Yaklaşık Ankara’ya gittiğimden beri oldukça yoğun geçen 15 günün sonundan biraz da havaların soğukluğundan olsa gerek ki son 1 haftadır sümüklü böcek gibi dolaşıyorum ortalıkta bazen enfes almakta bile güçlük çektiğim anlar oluyor. O yüzdne pekte yazı yazamadım bu dönem içerisinde hala hastalığım geçmedi ama dinlenip yatağa uzanarak oturduğumda uğraşacak bireyler ararken uzun zamandır bloğuma yazı yazmadığımı farkettim. Bu hafta sonuda Bursa İnegöl’den kardeşim kadar sevdiğim Netten tanıştığımArif geldi konyaya hafta sonu konya turlarıyla geçti :) oldukça keyifli bir hafta sonu oldu her ne kadar hasta olsamda birde 2 gününde diş ağrısıyla uğrasamda..  yaklaşık 1 saat önce Arif’i  yolcu ettikten sonra bende oturdum ve çektiğimiz resimleri düzenlemeye bir yandan da VirtualBox ile kurduğum Opensolaris ile uğraşmaya başladım.

DSC01360 by you.

DSC01429 by you.

Continue Reading

Konya Emirgan’da Nargile ve Güvenlik Üzerine Sohbetler..

Daha öncede tanıtmıştım Onur YILMAZ‘ı sizlere Bilişim Güvenliği ve Bilişim Suçlarıyla Mücadele Derneği Genel Sekreterliğini yürüten canım dostum Onur, Eğitimlerden kalan boşluğu fırsat bularak pazartesiye kadar Konyada olması sebebiyle birlikte güzel bir gün geçirdik Onur dışında Zafer, Mustafa, Metin ve Mustafa abi ile görüştük ki gerçekten güzel vakit geçirdim. Önce Mustafa Abinin iş yerinde toplandık hoş sohbetin devamında kendimizi Konya Diş Hastanesinin yanında bulunan Emirgan NArgile kafede bulduk kendimizi ki içeriye girdiğimizde o buram buram Nargile aromalarının buram buram kokusunun altında içmeden olmaz diyerekten Nargile şipariş ettik ki muhabbetin de iyice koyulaşması ile 6-7-8 Mart 2009 tarihinde Selçuk Bilişim Topluluğu ve Bilişim Güvenliği, Bilişim Suçlarıyla Mücadele derneğiyle ortak vereceğimiz Web Güvenliği Eğitimi’nin detaylarını ve daha ilerisi için neler yapabilirizi konuştuk. Ardından Onur’uda alarak eve geldik.

Gerçekten güzel bir gün geçirdim gerek sohbetin beni büyülemesi gerekse Nargilenin vermiş olduğu çakır keyiflik olsun unutamayacağım günlerden biri olarak anılarımda ve bloğumda yerini aldı.

Continue Reading

Uzun bir yolcuğun ardından.

Dün Okuldan çoks evdiğim İstabul’da oturan arkadaşım beni arabayla almaya geldi planımızda aslında yine beraber Pazartesi gecesi otobüsle gitmek vardı ama bir süpriz yaparak arabayla gelip birlikte gideceğiz dedi. Özel araçla çıktığım sayılı uzun yollardan biri olunca akşam 22.00′ da bursadaki evimizden eşyalarımızı yükleyerek yola koyulduk.

Bursa-İnegöl yoluna kadar hafif yağışlı olan yolda ilk yoğun sisimizi görmüş oldukki 3 metre görüş mesafesi olan bu sis yüzündne 10 dk lık yolu yarım saatte alabildik Allah’tan çok kısa sürmesi İnegöle vardığımızda hafif kar yağışıyla devam ettik. bilecik, Eskişehiri geçip Emirdağ mevkiğine geldiğimizde bizi bekleyen aşırı soğuğun yanında asfalttaki buzlanmada cabası oldu, silgeçlerimiz dondu ve 60 km hızı geçemeden hatta durmayı bile düşünürken ağır ağır devam ettik.

Emirdağ- Bolvadin arası genelde bu şekilde seyreden yolculuğumuz, Bolvadinden sonra tabelalarında ka yüzünden kapanmasıyla biraz dhaa stresli geçmeye başladı. Yollun kenarında ki karların beyaz ışıltıları arasında çok nadir geçen araçlar ile yapayalnız kaldık koskoca Konya ovasında…

Akşehire doğru geldiğimizde kar şiddetini arttırdı fakat buzlanma azaldı biraz daha, Kadınhanı’nın ışıkalrını bi an Konya Bosna-Hersek  Işıkları sanmamızda snaırım yolcuğun vermiş olduğu stressle aslında daha 100 km yolumuzun olduğunu kabul etmememizden olsa gerek Kadınhanı’nı geçtikten sonra tekrar başlayan buzlanma sebebiyle biraz daha hızımızı azaltığımızdan dolayıdır ki normalde 6 saat civarı süren yolcuğumuz yarım saat gecikmeyle Konyadaki evimizde o stresten kurtulmanın vermiş olduğu huzurla noktalandı.

Bu güzel ve heycanlı gece için Mevlüt Altunterime tekrardan teşekkürlerimi sunuyorum sen olmasan çekilmezdi bu yolculuk . :)

Continue Reading

Konya Beyaza Büründü..

Hep büyülemiştir beni soğuk kış günlerinde dondurucu soğun ardından gelen, havada bir bahar havası oluşturan bembeyaz, saflığı ve temizliği gözler önüne seren o muhteşem doğa olayı.

Bu akşam sevdiğim ve Konyaya geldiğimin 1.yılından itibaren tanıştığım ve neredeyse Konyada geçen her hafta sonumda beni yalnız bırakmayan kardeşim Mustafa’nın evinde yemeğe davetliydik. Giderken yolda bir sigara içimi zamanda bile ellerimizi dondururcasına bir soğuğu vücudumuzun her yerinde hissederken eve girip yemeği yedikten sonra birde üzerine çayları içtik ki hafif rehavetin çökmesi ve dışarıdaki soğuk nedeniyle eve gidişi düşünürken camdan baktığımızda bembeyaz bir görüntüyle karşılaşmak şaşırtmıştı bizleri bir saat içinde başlayıp yerde sanki bembeyaz bir kilim gibi duran karı görmek… haliyle bizde üç kafadar ev arkadaşı (More,Dilo ve Ben) bu muhteşem doğa olayının tadını çıkararak yavaş yavaş ve karın birleştirici büyüsüyle sokaklara dökülen insanları izleyerek ve resim çekerek eve geldik birazda havanın kırılmış dondurucu soğunun azalmasının etkisiyle yolu uzatarak. Gelirkende bir kaç resim çektim gerçi karanlıkta pek belli olmasada sizlerle paylaşmak istedim :)

Continue Reading

Blog Yazarlığı Anketi.

Bayram sonrası bir türlü kendime zaman ayıramıyorum bırakın blog uma bakmayı google readerımı bile açamadım. Ama artık biraz daha sakinleşmeye temposunu birazcık daha azaltmaya başladım hayatın son bir yolculuğum daha kaldı bu gece Konya’ ya dönüyorum böylece son 1 ayda 3.  ve sonuncu  git gelim olacak. :)

Neyse kendimden daha sonra yinede bahsederim asıl konumuza dönelim. Volkan Yılmaz arkadaşımızın bloğunu sürekli takip ediyorum ve gerçekten blog dünyasında 4. yılını dolduran ender insnalardan biri olması ile tecrübe ettiğim bir çok tavsiyesiye yer veriyor kendi bloğunda. Yine bloğunu takip ederken tüm blog yazarlarını yakından ilgilendiren bir konuyuda sizlerle paylaşmak istedim. direk alıntı yapıyorum orjinalliği korumak adına buyrun arkadaşlar.

Merhaba sevgili arkadaşlar 15 Ocak tarihinde sona erip sonuçları açıklanacak bir anket olan Türkiye’de Blog Yazarları başlıklı ankete blog yazarıysanız bu adrese giderek katılmanızı rica ediyorum.

Bu anket Internet‘te sosyal ağlar, bloglar ve yeni nesil medya temalı bir akademik çalışma için kullanılacaktır, bu yönde blog yazarlarının bilgi ve tecrübelerine başvurmak istemişler.

Anketi hazırlayan Murat, FriendFeed başlığında anketi hazırladığı zamanda 15 Aralık’da sonuçları açıklama hedefiyle yola çıksa da düşük bir katılım olmasından dolayı süreyi 15 Ocak tarihine kadar uzattı ve destek istedi, bu tarihe kadar siz de eğer bir blog yazarıysanız minik anketi doldurabilir ve bu çalışmaya katkı sağlayabilirsiniz.

 

Siz de bunu diğer blog yazarlarına duyurmak isterseniz adresi: http://twshot.com/?6YL

Katılımlarınızı bende bekliyorum ve unutmayın blog ve blog kullanımı birbirimize verdiğimiz destekle gelişecektir.

Continue Reading

Yolculuklar..

Neden bilmiyorum ama her yolculuk hazırlığı heycanlı başlıyor ve bir o kadarda yorucu bitiyor. Özelliklede Konya Bursa arası 8 saat oldumu birde gece hiç yatmamak sanırım şu an ayakta durabilmemi ben bile açıklayamıyorum. Ama sonunda ki mutluluğumda buna değerdi sonuçta 2 ay aradan sonra Bursaya Memleketime, arkadaşlarıma ve en önemlisi aileme tekrar kavuştum gerçi çok uzun kalamayacağım ama bakalım bayram tatilimiz nasıl geçecek..

Continue Reading