İçeriğe geç

Video Pazarlama Neden Önemlidir?

Dijital pazarlama dünyasının önemi teknolojinin hızla gelişmesi ile birlikte artıyor. Dijital dünyanın etkileri her türlü sektörde büyük oranda görülüyor. Sektörler ürünlerini ve hizmetlerini dijitalleşen bu dünya ile iş birliği yaparak pazarlıyor.

Bu dünyada içerik pazarlaması dönüşerek yerini yazılı içeriklerden videolara bırakmaya başlıyor. Son yıllarda markaların başarılı olmasında etkisi yadsınamayacak kadar büyük olan video pazarlama stratejilerinin en başında geliyor. Video pazarlama opsiyon olmaktan çıkarak en önemli taktik haline gelmiştir. Oldukça kolay ve tatmin edici bir yöntem olan video pazarlama yöntemi, bir markayı ya da ürün ve hizmeti tanıtmak amacıyla farklı yaratıcı fikirlerin öncülük ettiği video kullanılan stratejilerdir. İstatistikler pazarlama yöntemlerinde video kullanımının doğru bir kriter olduğunun kanıtıdır. Bir ürün ile ilgili video izlemeyi tercih eden kişi sayısı yazı okumayı tercih edenlerden 4 kat daha fazladır. Aynı şekilde e-mail pazarlamasında video kelimesinin geçmesi açılma oranlarını yüzde 19 oranında artırırken tıklanma oranlarını da yüzde 65 oranında yükseltiyor. Bir markanın açılış sayfasını video ile düzenlemek o markaya geri dönüşümü yüzde 80’e kadar artırabiliyor. Videolar izleyenlerin yüzde 92 si tarafından başkalarıyla da paylaşıldığı için önemini olumlu yönde etkiliyor. Ayrıca video pazarlamanın önemini ortaya koyan faktörlerden biri de bir dakikalık bir videonun değerinin yazılı bir içerikten daha fazla kelimeye denk geldiğidir. Bütün bu istatistiksel veriler göz önüne alındığında markaların video pazarlaması yapması kaçınılmazdır. Video pazarlaması kampanyasını gerçekleştirmek için öncelikle sağlam bir pazar araştırması ve rakip analizi yapmak gerekiyor. Daha sonra hedeflenilen pazardaki kilit istatistikler belirlenmelidir. Bir sonraki adım da strateji şekillendirilmesi ile video da kullanılacak mesajın belirlenmesidir. Bu yöntemi kullanırken dikkat edilmesi gereken kriterler arasında reklam ağırlıklı bir video yerine hikâye anlatılması, bir ürünün nasıl kullanıldığının ya da yapıldığının aktarılması, ilgili mesajın çok uzatılmadan ilk on saniye içerisinde verilmesi ve sıkıcı olunmaması gerektiği yer alıyor. Dijital pazarlama dünyasında video kullanmanın avantajları yazılı içeriklere göre daha fazladır. Videolarda bir insanı etkileyecek müzik gibi etkili duygusal bağlar kullanıldığı için olumlu etkisi daha fazladır. Erişimin kolay olduğu videolar için paylaşım ortamı çok fazladır. Hem göze hem kulağa hitap eden videolar bir marka, hizmet ve ürün için büyük avantajdır. Bu konuda paylaşım yapan onlarca web sitesinden biri de videomarketing.com rehberler kategorisinde video pazarlama üzerine ipuçları paylaşılıyor. Sayfanın rehberler kategorisinde bir markanın ya da ürünün pazarlaması için doğru video pazarlama yöntemleri ile ilgili tüm detaylar yer alıyor.

Video pazarlama yöntemi göründüğü kadar karmaşık olmayan detaylı bir şekilde araştırılıp düşünülerek yapılan stratejik yöntemler topluluğudur. Uygulanması ve geri dönüşümü diğer yöntemlere kıyasla daha fazla olan bu pazarlama yönteminin istatistikler kullanımının her geçen gün daha da arttığını gösteriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.