İçeriğe geç

Intel den iki bomba birden geliyor.

İntel 18 şubatta yeni nesil işlemcilerini piyasaya duyurmaya hazırlanıyor ama asıl önemli nokta bu değil sanırım. Asıl bomba ise biri 4 çekirdekli olmak üzere 6 farklı üründe ücrette indirime gitmesi olacak.

Geçtiğimiz Kasım ayında yüksek performans segmentine yönelik olarak Core i7 serisi yeni nesil işlemcilerini kullanıma sunan Intel’in lanse edeceği Core 2 Quad serisi yeni işlemciler, 45nm üretim teknolojisiyle hazırlanıyor ve ısıl güç tasarımları 65 Watt olarak belirlenen enerji verimli üç yeni yeni işlemci ile Intel, son dönemin öne çıkan segmentlerinden biri olan performans odaklı HTPC’ hitap etmeyi planlıyor gibi.

Intel’in satılmakta olan mevcut modellerden model isimlerinin sonunda yer alan “S” uzantısıyla ayrılabileceğini belirterek yeni modelleri Q8200s, Q9400s ve Q9550s olacağı açıklandı. Üç yeni modelin de satılmakta olan 95 Watt’lık versiyonlardan sadece ısıl güç tasarmları ile ayrıldığı onun dışında saat hızı ve bellek kapasitesi başta olmak üzere işlemciler arasında herhangi bir teknik farklılığın bulunmadığı belirtiliyor.
Intel’in 18 Ocak’ta duyuracağı yeni işlemcileri üç yeni işlemcinin yanı sıra Intel aynı tarihte çift çekirdeki iki yeni modelini daha ürün gamına eklemeye hazırlandığı ise bir diğer haber olarak yerini almakta. Firmanın çift çekirdekli yeni işlemcileri, özellikle giriş seviyesindeki sistemleri hedef alan Pentium E5400 (2.7GHz) ile Core 2 Duo E7500 (2.93GHz) olacakmış.

Bakalım AMD İntelin bu atağına nasıl cevap verecek, ve sanırım bu rekabette karlı çıkan taraf kullanıcı olacka. :)


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.