Bilgisayarların vazgeçilmez parçası fare, yakında doğum gününü kutlayacak. Peki bilgisayar faresi kaç yaşına basıyor?

Bilgisayarlarımızın vazgeçilmez bileşenlerinden olan fare bundan tam 40 sene önce ortaya çıktı. Douglas Engelbart tarafından ilk hali icat edilen fare daha sonra Engelbart’la birlikte Bill English tarafından geliştirildi. Geliştiriciler, 1967’de yapılan patent başvurusu sonrasında 1970’te bu patentin de sahibi olmuş durumda. Tabii fare o günlerden bu güne inanılmaz bir değişim geçirdi. Zamanında radikal bir değişimi ifade eden bu bilgisayar parçası şimdilerde ise vazgeçilmez bir ürün haline geldi.


İlk fare: Tekerlekli kutudan farksız
.

Nereden Nereye?

Farenin zaman içindeki evrimini gözler önüne serecek birçok ürünü bugün görebiliyoruz. Tekerlekli farenin artık neredeyse soyunun tükendiği bir dönemde, optik algılayıcıların gelişimini adım adım izliyoruz. Çok yüksek algılama yeteneğine sahip, her yerde çalışan lazer, kızılötesi ve hatta Microsoft tarafından yeni sunulan Blue Track gibi teknolojiler, kırk yıl önce bir kutu olarak yola çıkan fareyi oldukça iyi yerlere getirmiş durumda.


Razer Salmosa: Kızılötesi algılayıcısıyla
elinizin hareketlerini eksiksiz yakalıyor.

Kategoriler: Donanım

Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

winxbet - pokerklas -
betgram
-

betboo

- mariobet
%d blogcu bunu beğendi: