İçeriğe geç

Dünyaca Ünlü Mimar Zaha Hadid ’den İzmir EXPO 2020’ye Destek!

İzmir’in EXPO 2020 adaylığı süreci kamuoyunda giderek daha büyük önem kazanırken Master Plan İhalesine katılan firmalardan biri, mimari alanında çok ünlü bir isimle anlaştı!


2008 yılında Dünyanın En Güçlü 100 Kadınları arasında gösterilen Zaha Hadid, Expo İzmir 2020 için danışmanlık verecek! Irak asıllı İngiliz vatandaşı dekonstrüktivist mimar Hadid, Hong Kong’daki Tepe kulübü (1983), Galler’deki Cardiff Körfezi opera binası (1994). 2005’te İsviçre’deki Basel Kumarhanesi projesiyle ödül almıştır. 2004’te Pritzker Mimarlık ödülünü alan ilk kadın mimar olmuştur. Hadid’in imza attığı önemli projeler arasında Abu Dhabi Sahne Sanatları Merkezi, Beethoven Konser Salonu, BMW Merkez Binası 90’ı aşkın önemli eser yer alıyor. Hadid ekibiyle birlikte 900’ün üzerinde projeye imza attı.

Ünlü mimarın EXPO 2020 sürecinde İzmir’e büyük destek vermesi ve farklı bir hava kazandırmasına kesin gözüyle bakılıyor. EXPO 2020’ye ev sahipliği için Tayland’dan Ayutthaya, Birleşik Arap Emirlikleri’nden Dubai, Brezilya’dan Sao Paolo ve Rusya’dan Ekaterinburg’un aday olduğu sürecin galibi, 2013 yılında Paris’te belli olacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.