İçeriğe geç

Microsoft Türkiye’den Erzurum’a Eğitim Çıkarması

Microsoft Türkiye’nin güvenli internet kullanımı konusunda düzenlediği “Bilgi Toplumunda Aile Seminerleri”nde 300’e yakın Erzurumlu Aileye güvenli internet ve güvenli bilişim eğitimi verildi

Microsoft Türkiye’nin düzenlediği çocukların daha bilinçli bilgisayar ve internet kullanıcısı olmalarını amaçlayan “Bilgi Toplumunda Aile Seminerleri” devam ediyor. Ebeveyn ve çocuklara özel olarak farklı çalışmaların gerçekleştirildiği ve eğitim içeriklerinin akademisyenler tarafından hazırlandığı bu seminerin yeni durağı Erzurum oldu. 300’e yakın Erzurumlu ailenin güvenli internet ve güvenli bilişim konusunda bilgilendirildikleri seminerlerin ilki Erzurum Ticaret Odası, diğeri Aziziye Belediyesi Ilıca Termal Tesisleri’nde gerçekleştirildi.

Çocukların ve ebeveynlerinin daha bilinçli bir bilgisayar ve internet kullanıcısı olmalarını amaçlayan eğitim seminerinin açış konuşmasını yapan Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul, “Bu seminerleri Anadolu’da ilk defa Erzurum’da gerçekleştiriyor olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Ülkemizde son 10 yılda bilgisayar ve internet kullanımı hızla yaygınlaşıyor. Türkiye’de 35 milyon internet kullanıcısı ile Avrupa’da 5. Sırada yer alıyor. Bilgi Toplumunda Aile” seminerleri sayesinde güvenli internet ve bilgisayar deneyimini toplumun her kesimine yayacağımıza inanıyoruz” diye konuştu.

Ticaret Odasında yapılan seminerde konuşan Erzurum Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO) Meclis Başkanı Saim Özakalın, İnternet ve bilgisayarın güvenli kullanımı konusunda toplumda daha fazla farkındalık oluşturmak ve bu konuda ailelerin eğitimine yardımcı olmak amacıyla düzenlenen seminere katkı sağlamaktan memnuniyet duyduklarını vurguladı. Seminerin açılışında konuşan AK Parti Erzurum Milletvekili Cengiz Yavilioğlu ise bilginin öneminden ve elde edilme yöntemlerinden söz ederek, seminerde, internet üzerinden elde edilecek bilginin aile için ve toplum için en yararlı ve en az zararlı olacak şekilde nasıl kullanılacağının anlatılacağını bildirdi.

Semineri gerçekleştiren Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Veysi İşler yapılan araştırmaların çocukların teknolojik bilgilerinin ailelerinden daha fazla olabileceğini ortaya koyduğunu söyleyerek, “Çocukların yüzde 45’i sosyal ağ sayfalarına sadece arkadaş ve aile üyelerinin erişimine izin vermeyi, yüzde 40’ı ise durum ayarlarını kullanarak erişimi sınırlamayı biliyor. Yüzde 39’u ailelerinin muhtemelen izin vermeyecekleri internet sitelerine giriyor veya çevrimiçi oyunlar oynuyor. Bu nedenle güvenli internet kullanımı konusunda çocuklarının eğitimi büyük önem taşıyor” diye konuştu.

Katılımcılara sertifikaların verildiği bu seminerlerin yanı sıra Erzurum’da Habitat Bilişim Akademisi eğitmenlerine yönelik olarak eğitim ziyareti de gerçekleştirildi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.