İçeriğe geç

Windows 8 Görücüye Çıktı

Microsoft’un yepyeni bir kullanıcı deneyimi yaşatmak üzerine tasarlanmış olan işletim sistemi Windows 8’in ön izleme sürümü, 29 Şubat Çarşamba günü son kullanıcıların beğenisine sunuldu. Dünyanın en popüler işletim sisteminin yeni versiyonunu, son kullanıcılar da piyasaya sunulmadan önce test edebilecek.  

    

Microsoft, Barcelona’da gerçekleştirilen Mobil Dünya Kongresi’nde dünyanın en çok kullanılan işletim sistemi Windows’un yeni sürümü olan Windows 8’in son kullanıcı ön izleme sürümünün test edilebileceğini  duyurdu. Son kullanıcılar bu ön izleme sürümünü http://preview.windows.com adresi üzerinden yükleyerek deneyebilecekler. Kullanıcılara farklı ve sıradışı bir deneyim yaşatmak üzere tasarlanmış olan Windows 8’in ön izleme sürümü, 2011 yılında yazılım geliştiriciler için sunulan özel deneme sürümünün ardından ilk defa geniş kullanıcı kitlesi ile buluşuyor. Windows 8’in yazılım geliştiriciler için önceki yıl duyurulan özel sürümü 3 milyondan daha fazla kez indirilmişti.

Windows 8’in ön izleme sürümünün duyurulduğu basın toplantısında konuşan Windows ve Windows Live Bölümleri Başkanı Steven Sinofsky, kullanıcıların bilgisayarlarıyla olan etkileşimlerini  ve ihtiyaçlarını yeniden düşünerek Windows 8’i geliştirdiklerine dikkat çekerek, “Windows 8’in yüklü olduğu donanım ister tablet, ister dizüstü ya da hepsi bir arada bilgisayar olsun her şeyi o cihazın doğal bir parçasıymış hissi yaratabilmek için yeniden tasarladık. Son kullanıcıların deneyimleyebilecekleri bu sürüm ile kullanılan donanımın performasından sonuna kadar yararlanabilme imkanı sağlıyoruz” dedi.

Son kullanıcıların deneyimleyebilmesi için sunulan bu yeni sürüm ile birlikte Windows 8’de yer alacak olan bazı çok önemli güncellemeler ise şöyle sıralanıyor;

  • Yepyeni uygulamalarla Windows Mağazası: Dünyanın her yerindeki yazılım geliştiriciler tarafından sunulmuş yeni birçok ‘Metro’ stili uygulamalara sahip Windows Mağazası (Windows Store), Windows 8’i tüketicilerin deneyebilmesi için sunulan bu sürümü ile aynı zamanda çıkıyor. Son kullanıcılar deneme süresi içerisinde bu uygulamaları bedava olarak cihazlarına indirip kullanabilecek. Windows Mağazası kullanıcılara kişiye özel tavsiyeler sunacak. Uygulamaları ve kişisel ayarları birden fazla bilgisayara taşıma imkânı sunan Windows 8, bu sayede kullanıcıların yeni uygulamaları kolayca deneyip keşfedebilmesini sağlayacak. Geliştiricilere ise tüm platformlar arasındaki en iyi fırsat sunulmuş olacak.
  • En etkin kullanıcı deneyimi: Eylül ayında yayınlanan ve yazılım geliştiricilere bir ön izleme sunmak için tasarlanmış olan özel sürümden beri Windows 8 her alanda ilerleme kaydetti. Tüketici ön izleme sürümü, dokunmatik ekran, klavye ve fare için eksiksiz bir kullanıcı deneyimi sunmaktan, geliştirme platformunu geliştirmeye kadar tüm alt sistemlerde performansı, kaliteyi ve güvenilirliği iyileştiriyor. İlave edilen özelliklerle birlikte Windows 8’de daha etkili bir arayüz sunuluyor.
  • Buluta erişim kolaylaşıyor: Windows 8, internet hizmetleri üzerinde kullanıcıların en çok tercih ettikleri uygulamalarla sorunsuz bir entegrasyon sağlıyor. Kullanıcılar isterlerse Microsoft hesabıyla giriş yaparak, tüm ayarlarını farklı cihazlara taşıyabiliyor, bulut üzerinde depolama özelliğini kullanabiliyor, e-postalarına her cihazdan aynı şekilde erişerek iletişim kurabiliyor, takvim ve rehberinde yer alan kişi bilgilerine kolayca ulaşabiliyor ve daha birçok hizmete istedikleri cihazdan alışık oldukları şekliyle her an erişebiliyorlar. Windows tabanlı bilgisayarların yanı sıra kullanıcılar buluta erişerek aynı kullanım deneyimini Windows Phone 7 akıllı telefonlar ile de yaşayabiliyor.
  • IE 10’un yeni ön izleme sürümü: Windows için en iyi internet deneyimi sunan tarayıcı Internet Explorer 10’un (IE 10) 5. ön izleme sürümü de Windows 8’in son kullanıcılar için sunulan deneme sürümüyle birlikte yayınlandı. Windows 8 cihazları için en iyi deneyimi sunmak üzere yeniden tasarlanan IE 10 daha hızlı ve akıcı bir internet deneyimi sunuyor.
  • Farklı mimarileri de destekliyor: Son kullanıcı ön izleme sürümünün tanıtıldığı etkinlikte Microsoft ayrıca birçok yeni x86 ve ARM tabanlı referans mimarisi üzerinde çalışan Windows 8’li cihazı tanıttı. Bu donanım daha önce duyurulduğu gibi seçilen geliştiricilere deneme ve test amaçlı olarak sunulacak.

Windows 8’in son kullanıcılar için sunulan deneme sürümü, İngilizce, Fransızca, Almanca, Japonca ve basitleştirilmiş Çince dillerinde yüklenebiliyor. Sürümünün nasıl yüklenebileceği hakkında daha fazla bilgiyehttp://preview.windows.com veya http://windowsteamblog.com adreslerinden erişebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.