İçeriğe geç

IP kamera, Peki ya hangisi?

IP kamera, Kameraların tarihsel gelişimine bakıldığında 1839’da günümüze gelinceye kadar ki süreçte nihai noktada Sayısal Kameraların bir türevidir. Bildiğimiz standart kameralardan farkı ise desteklemekte olduğu network protokolleri, video işleme(sıkıştırma) özellikleri ve yönetim yazılımı tarafından kullanılan API olarak sıralanabilir.

IP cube kamera

Analog CCTV kameralardan farklı olarak hertürlü network ortamına adapte edilebilen IP Kamera herhangi bir donanıma gerek duymadan elde ettiği görüntüleri ağınızda belirlenen noktaya dijital olarak ulaştırabilmektedir. Bu işleyişi sağlarken kamera lensten aldığı görüntüyü dijital olarak dönüştürerek işlemcisine ve ordan da işletim sistemi sayesinde uzak erişim noktalarına Internet Protokolünü kullanarak MJPG veya MPEG4 formatında görüntü ve ses olarak anında transfer etmektedir.

Günümüzde daha az kablo kullanımı ve hatta wi-fi desteği, uzaktan erişim ve izleyebilme gibi özelliklerle diğer standart kameralardan ayrışan IP kameralar daha çok güvenlik ve izleme kameraları olarak kullanılıyorlar. Bu kameralarında kullanım alanlarına göre farklı tip ve şekillerde bir çok çeşidi mevcut. Bunlardan başlıcaları ise Kutulu, Küp, Dome ve Speed Doom olarak da bilinen PTZ IP kameralar olarak değerlendirilebilir.

Özellikle ufaklığı ve kablosuz olanlarının da kameradan daha çok kumanda izlenimi yaratmasından ötürü küp ip kameralar ile sağlanan güvenlik diğer türevlerine göre ev içi kullanımlarda hatta güvenliğin dışında bebek ve hasta izleme alanlarında oldukça başarılı sonuçlar sağlamakta Ufak boyutları, yüksek çözünürlükte görüntü kaydı, özellikle İnternet artık her an yanımızda olmasıyla birlikte her yerden izlenebilme gibi imkanlar sununca kesinlikle tercih sebebi oluyorlar. Ses algılama ve PIR (Hareket) detektörü, alarm özellikleri de eklenince güvenlik açısından da insanın içini tam anlamıyla rahatlatıyor.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.