Son yapılan araştırmalar sonunda Kablosuz (wireless) klavyelerin yaydığı elektrromanyetik dalgalar üzerinden yazılan yazının deşifre edilebildiğini ortaya koydu.

kablosuz kalvye güvenliği

Keylogerlardan sonra şimdide kablosuz klavyelerden ortaya çıkan elektromanyetik dalganın dinlene bildiği hatta kayıt edilebildiği ortaya çıktı. Buna karşı tek tedbirin kablolu klavye kullanımı olduğunu savunmakta yanlış çünkü araştırmayı yapanlar İsviçreli kriptoloji ve güvenlik uzmanları kablolu klavyelerin yaydığı elektromanyetik dalgaların da 20 metreye kadar bir mesafeden algılanıp kaydedilebildiğini, arada duvar olmasının buna hiç engel olmadığını tespit etti. Uzmanlar, önemli bilgilerin girildiği ATM gibi sistemlerin klavyelerinin de aynı dalgalardan yaydığını belirterek, kullanıcı bilgilerinin girilmesi için klavye kullanılmamasını önerdiler.

Tabi ne kullanacağız diye sorarsanız şimdilik bunu bir cevabı yok :). Sanırım Amerika hükumetinin, elektronik cihazların elektromanyetik dalgalar yaymasını azaltmaya uğraşan “Tempest” isimli projesinden çıkarılacak olan bulgular, çevre birimleri için standart haline getirilirse bir şansımız olabilir.


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

1 yorum

nedir bilgi · 19 Ocak 2010 11:19 tarihinde

Hemen kablosuz klavyemi imha ediyorum.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: