İçeriğe geç

Microsoft PhotoDNA ile Çocuk İstismarına Savaş Açtı!

Microsoft’un geliştirdiği PhotoDNA görüntü eşleştirme teknolojisi, çocuk istismarı ile mücadele etmede kanun uygulayıcılarının en büyük destekçisi oluyor. Çocukların istismar edildiği internet suçları ile ilgili soruşturmaların iyileştirilmesi için kanun uygulayıcılara ücretsiz olarak sunulacak PhotoDNA uygulaması istismarcıların adalet önüne çıkarmasını sağlayacak.

Microsoft, çocuk cinsel istismarı soruşturmalarında, kanun uygulayacılarının mağdurları daha hızlı belirlemesini ve kurtarmasını sağlamak amacıyla NetClean ile geliştirdiği Microsoft PhotoDNA teknolojisi dünya çapındaki kanun uygulayıcılarının hizmetine sunduğunu duyurdu. İnternet için kilometre taşı olarak kabul edilebilecek PhotoDNA uygulaması sayesinde istismarcılar ile mücadelenin yanı sıra bu sorunun tamamen ortadan kaldırılmasına ve internet dünyasının çocuk istismarcılarının saklanamayacağı güvenli bir ortama dönüştürülmesine olanak sağlayacak.

PhotoDNA Microsoft Araştırma ve Dartmouth işbirliği ile geliştirilen, dijital bir görüntü için aynı görüntünün kopyalarını bulmak amacıyla parmak izine benzer eşsiz bir imza oluşturan ve görüntüleri imzaları ile karşılaştırılabilen bir görüntü eşleştirme teknolojisidir. Soruşturmaların hızlandırılmasına yardımcı olan, mağdurların en hızlı şekilde belirlenmesini sağlaman ve kurtarma yeteneğini güçlendirerek, sokakları çocuk istismarcılarından temizlemeyi sağlayan PhotoDNA ücretsiz olarak kanun uygulayıcıların hizmetine sunuluyor.

Microsoft Türkiye Kamu İşleri ve Kurumsal Sosyal Sorumluluk Programları Müdürü Erdem Erkul konu ile ilgili, “Bugüne kadar Türkiye’nin birçok şehrinde düzenlediğimiz “Bilgi Toplumunda Aile Seminerleri” ile çocukları ve ebeveynleri internetin güvenli şekilde kullanımı konusunda bilgilendiriyoruz. Dünya çapında duyurusu yapılan NetClean ile yapılan ortaklık ile çocukların korunması için yürüttüğümüz çalışmalara bir yenisini daha eklemiş olmak bizleri gururlandırıyor.” dedi

PhotoDNA kanun uygulayıcıların hizmetine aşağıdaki biçimlerde sunulacaktır;

  • NetClean Analyze: PhotoDNA birçok ülkede kanun uygulayıcıları tarafından kullanılan ücretsiz bir teknoloji olan NetClean Analyze’ın yeni bir sürümü aracılığıyla sunulmaktadır. Yeni sürüm aynı zamanda uygun olduğu durumlarda NetClean Analyze ve Çocuk İstismarı İzleme Sistemi arasında bağlantı kurmayı destekleyen işlevselliği içermektedir.
  • Çocuk İstismarı İzleme Sistemi: PhotoDNA çocuk istismarı soruşturmaları için Microsoft teknolojisi tarafından desteklenen küresel bir kanun uygulama işbirliği programı olan ÇİİZ ile birleştirilmektedir. Çocuk İstismarı İzleme Sistemi emniyet teşkilatlarının aynı anda yüzlerce şüpheliyi takip etmesine ve çoğaltmayı ortadan kaldırmasına yardımcı olarak teşkilatların ipuçlarını takip etmesini, delil toplamasını ve şüpheli çocuk istismarcılarına karşı dava oluşturmasını daha etkili hale getirmesini sağlamaktadır. ÇİİZ şu anda Avustralya, Brezilya, Belçika, Kanada, İtalya, Birleşik Krallık ve ABD polis teşkilatları tarafından kullanılmaktadır.
  • Doğrudan Lisanslama: PhotoDNA, kaynak kodu birleştirmesini kendi başına yapabilmek için gerekli olan teknik kapasite ve kaynaklara sahip bazı polis teşkilatları tarafından kullanmak üzere doğrudan lisanslanabilir. Örneğin Hollanda Adli Tıp Enstitüsü ve Yeni Zelanda İç İşleri Bakanlığı PhotoDNA kaynak kodunu lisanslamış durumdalar.

İnternette çocuk istismarı ve tüm sanal suçlar hakkındaki bilgilere http://www.microsoft.com/dcu adresini ziyaret edebilir veya Facebook ve Twitter üzerinden Microsoft Dijital Suç Birimi’ni takip edebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.