İçeriğe geç

Siber tehditler, ekonomik istikrarsızlık korkusunun önüne geçti

Kaspersky Labs 01-2009

Kaspersky Lab için yapılan araştırmaya göre, firmaların gelecek kaygılarından oluşan listede, ekonomik istikrarsızlık ve siber tehditlerin oluşturduğu risk başta geliyor…

Kaspersky Labs 01-2009

Güvenli içerik yönetim çözümleri alanındaki lider şirket Kaspersky Lab için araştırma şirketi B2B International tarafından gerçekleştirilen bir ankete göre, şirketlerin geleceğe dair en büyük iki endişesi, ekonomik istikrarsızlık ve siber tehditler olarak sıralanıyor. Dünya genelinde toplam 22 ülkeden 3,300 kişinin katıldığı anket, firma temsilcilerinin IT güvenliği konusundaki endişelerini ortaya çıkarıyor.

ZARARLI PROGRAM SAYISI 2 KATA YAKIN BÜYÜDÜ

Katılımcıların yüzde 42’si, yakın gelecekte şirketlerin büyüme hızına paralel olarak bilişim suçlarıyla ilgili sorunların önem kazanacağını düşünüyor. Katılımcılar, önümüzdeki iki yıl içerisinde siber-tehditlerin şirketler için ekonomik sorunlar endişesini bile bastırarak en büyük tehlikeyi teşkil edeceği görüşünde. Kaspersky Lab tarafından toplanan istatistikler, bu endişelerin yersiz olmadığını doğrularken, bilişim suçu faaliyetlerinin büyümekte olduğunu da ortaya koyuyor. 2011 yılında Kaspersky Lab günde ortalama 70,000 yeni zararlı program tespit ederken, bu yıl rakamın 125,000’e çıkmış olması bunun en büyük kanıtı. Yetkililer, özellikle Android mobil işletim sistemini hedef alan kötü amaçlı yazılım miktarının daha da hızlı büyüdüğü görüşünde; zararlı nesnelerin sayısı 2011 yılı boyunca 200 kat artmış. Mobil cihazların kurumsal altyapı üzerinde gizli bilgilere daha fazla erişim için kullanıldığı düşünülürse, özel kontroller ve koruma gereksiniminin önemi daha da açık ortaya çıkıyor.

KURUMSAL ALTYAPILARA MAKSİMUM GÜVENLİK ŞART! 

Kurumsal altyapı üzerinden kritik bilgi çalmaya yönelik hedef saldırılar, işletmeler için ciddi bir sorun teşkil ediyor. Bu tip saldırılar, spam postaları, sıfır-gün açıkları, kötü amaçlı kodları ve diğer teknikleri içerebiliyor. Bu nedenle şirketlerin bu tip saldırıları püskürtmek için tamamen işlevsel güvenlik odaları konumlandırmaları ve altyapısının tüm unsurlarını -çalışma alanları, dosya ve mail sunucuları ve mobil cihazlar, emniyet altına almaları gerekiyor.

Öte yanda kötü amaçlı yazılımları mümkün olduğunca etkili bir şekilde engellemek için, bugünün kurumsal güvenlik çözümleri – yasal yazılım bilgisi önemli olsa da – sanıldığı kadar yeterli değil. Çalışma alanlarını korumakta Kaspersky Lab’in kurumsal çözümleri gerekli performansı sağlıyor. Bu çözümler kapsamında, yarım milyardan fazla kaydı içeren “zararsız” uygulamalar veri tabanı, açıkça izin verilen meşru uygulamaların dışındaki tüm yazılımları engelleyen Default Deny metodu gibi olabildiğince etkin iş koruma senaryoları yapılıyor. Kaspersky Lab’in “Beyaz Liste” teknolojisinin avantajları hakkında daha fazla bilgi için lütfen şirketin web sitesinin özel bölümünü ziyaret ediniz.

B2B International tarafından yürütülen anket raporunun tam sürümünü indirebilmeniz için http://www.kaspersky.com/downloads/pdf/kaspersky_global_it-security-risks-survey_report_eng_final.pdf. adresini ziyaret edebilirsiniz.

Kaspersky Lab’in kurumsal çözümlerinin özellikleri ve avantajları hakkında güncel bilgiler de şirketin web portalında mevcuttur:http://www.kaspersky.com/beready.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.