İçeriğe geç

Virüsler anında sıkıştırılır

Virüsler anında sıkıştırılır Tel Aviv Üniversitesi’nden iki araştırmacı, bilgisayarların virüsleri anında tanımlayıp engelleyebilmesini sağlayacak bir sistem geliştirdi.

11/09/2008

Virüsler anında sıkıştırılır | Tel Aviv Üniversitesi'nden iki araştırmacı, bilgisayarların virüsleri anında tanımlayıp engelleyebilmesini sağlayacak bir sistem geliştirdi.

Anti-virüs programları ne kadar güncel, ne kadar cevval olurlarsa olsunlar, yeni virüs ve tehditleri bulmalarını sağlayacak güncellemelerin yazılması ve yüklenmesi belli bir zaman alır. İşte o arada bilgisayara bir şeyler bulaştıysa iş bitiktir. Ayrıca, virüs taramasının dosyaları tek tek incelemesi bir hayli zaman ve sistem kaynağı tüketir. Tel Aviv Üniversitesi’nden iki araştırmacı olan Avishai Wool ve Ohad Ben-Kohen, virüse karşı savunmayı bu seviyeden bir adım ileri taşıyacak bir sistem kurmuşa benziyor.

“Korset” adı verilen sistem, işletim sisteminin çekirdeğini yeniden derleyerek bazı “anahtar”lar yerleştiriyor. Bu anahtarlar, bilgisayarın “normal” durumlarda nasıl işlediğini analiz edip öğreniyorlar. Yeni yüklenen yazılımlar için “normal” kabul edilen davranışları da belirliyorlar. Bir yazılım “normal” dışı davranışlar göstermeye, örneğin internete bağlanmaya çalıştığı anda, Korset devreye giriyor ve yazılımı durdurarak kullanıcıyı uyarıyor.

Özellikle sunucular için çok faydalı olması beklenen Korset’in, Linux altında çalışan açık kaynaklı bir deneme sürümü bulunuyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.