İçeriğe geç

Microsoft Yeni Nesil Tablet Serisi Surface ’i tanıttı

Microsoft, Windows 8 ve Windows RT için geliştirdiği yeni nesil Windows tabletlerini duyurdu. Surface adıyla sunulan cihazlar, üretkenlikten ödün vermeyen farklı tasarımları ve kullanıcı dostu özellikleriyle dikkat çekiyor.

 

Surface

 

Microsoft dün Hollywod’da gerçekleştirdiği etkinlik ile Windows için geliştirilmiş olan yeni nesil tabletler ve aksesuarlarını tanıttı. Surface adı verilen tabletler, bir yandan tabletlerin sunduğu alışılagelmiş içerik tüketiminin yanı sıra, Windows 8’in gücü ve farklı dizaynı ile üretkenlik konusunda da ödün vermeyen bir deneyim sağlıyor. Surface tabletlerin tasarımı ve mühendisliği, donanım üretimi konusunda 30 yıllık deneyime sahip Microsoft çalışanları tarafından gerçekleştirildi. Gerçek kullanıcı deneyimleri göz önüne alınarak endüstriyel tasarıma yapılan kapsamlı yatırım ile tasarlanan Surface tabletler şu özellikleri ile öne çıkıyor:

  • Yazılımı ön plana çıkarıyor: Surface tabletler USB bağlantı noktası, 16:9 görüntü oranı ile HD standartlarını destekliyor. Tasarımı sayesinde 22 derecelik duruş açısı ile PC kullanımındaki doğal pozisyonu sağlayan Surface tabletler kullanımı kolaylaştırarak donanım yerine yazılımı ön plana çıkarıyor.
  • VaporMg: Surface’in kasası, VaporMg (Vapor-Mag) adı verilen farklı tasarım yaklaşımıyla, metalik lüks saatleri andıran bir görünüm sağlıyor. Magnezyumdan üretilen parçalar, 0,65 mm ile kredi kartından daha ince bir tasarıma sahip. Bu sayede cihaz; daha ince, daha hafif ve dayanıklı hale geliyor.
  • Entegre destek çubuğu: VaporMg tasarım aynı zamanda cihazların 22 derecelik görüş açısı ile durabilmesini sağlayan entegre bir destek çubuğunu da içeriyor. Kendinden var olan bu stand sayesinde Surface tabletler, aktif veya pasif kullanımda en etkin deneyimi sunuyor. Bu sayede Surface’in HD ekranından film izlemek ve video kamera ile görüntülü görüşme için cihazı elde tutmak veya bir yere dayamak zorunda kalmıyorsunuz. Cihaza ekstra ağırlık veya kalınlık katmayan bu entegre destek çubuğu kullanılmadığında ise cihazın içine girerek kayboluyor.
  • Dokunmatik kapak: Surface’in 3 mm’lik dokunmatik kapağı bilgisayarlar ile insanlar arasındaki etkileşimi bir sonraki aşamaya taşıyor. Basınca duyarlı eşsiz bir teknoloji içeren dokunmatik kapak, tuşlara dokunuş ve hareketleri algılayarak dokunmatik ekran klavyelerinden çok daha hızlı yazı yazmanızı sağlıyor. Farklı renk seçenekleri ile sunulacak olan bu kapaklar, Surface’e mıknatıslı bağlantı noktasından kolayca takılabiliyor ve aynı zamanda cihazı koruyan bir kapak işlevi görüyor. Klavye ile yazma hissinden vazgeçmek istemeyenler ise 5 mm inceliğinde, hareketli tuşlara sahip farklı kapağı tercih edebiliyor.

Duyurusu yapılan Surface tabletler iki ayrı donanım mimarisinde geliştirldi. ARM işlemcili model, Windows RT işletim sistemi ile çalışırken, üçüncü nesil Intel Core işlemcili olan ise Windows 8 Pro işletim sistemine sahip. Hızlı ve akışkan arayüz, bir yandan sürekli bağlatıda olmanızı sağlarken, diğer yandan da bilgiye ve uygulamalara kolayca erişmenizi sağlıyor. Windows ile en iyi deneyimi sağlamak üzere tasarlanan Surface tabletlerden, Windows RT ile çalışan modeli,  Windows 8’in genel kullanıma sunulması ile birlikte kullanıcılar ile buluşacak. Windows 8 Pro işletim sistemli model ise ilk modelin ardından, 90 gün sonra piyasaya sunulacak. Her iki tablet, ABD’deki Microsoft Store magazalarının yanı sıra belirli online Microsoft mağazalarından da satılacak.

Windows, gücünü geniş yazılım ve donanım işortakları ekosisteminden alıyor. Bu sayede kullanıcılara tercih ettikleri deneyimlerini yaşayabilecekleri farklı seçenekler sunabiliyor.  Bu yaklaşım Surface cihazlar ile de devam ediyor. Surface cihazların teknik özellikleri ise şöyle sıralanıyor;

Surface (Windows RT işletim sistemli)

İşletim Sistemi: Windows RT

Ağırlık(1): 676 g

İncelik(2): 9,3 mm

Ekran: 10,6 inç ClearType HD Ekran

Güç Tüketimi: 31,5 W-h

Bağlantılar: microSD, USB 2.0, Micro HD Video, 2×2 MIMO anten

Üretkenlik: Office ‘15’ Uygulamaları, Dokunmatik Kapak, Yazım Kapağı

Tasarım: VaporMg Kasa ve Stand

Konfigürasyon: 32 GB, 64 GB

Surface (Windows 8 Pro işletim sistemli)

İşletim Sistemi: Windows 8 Pro

Ağırlık(1): 903 g

İncelik(2): 13,5 mm

Ekran: 10,6 inç ClearType Full HD Ekran

Güç Tüketimi: 42 W-h

Bağlantılar: microSDXC, USB 3.0, Mini DisplayPort Video, 2×2 MIMO anten

Üretkenlik: Dokunmatik Kapak,Yazım Kapağı, Kalem

Tasarım: VaporMg Kasa ve Stand

Konfigürasyon: 64 GB, 128 GB

(1), (2). Boyut ve ağırlık imalat sürecinde yaşanacak gelişmelere göre farklılık gösterebilir.

Tavsiye edilen perakende satış fiyatı Windows 8’in genel kullanıma sunulmasına yakın açıklanacak olup diğer ARM tabletler ve Intel Ultrabook PC’ler ile rekabet edecek seviyede olacaktır.

Daha ayrıntılı bilgi için http://www.surface.com   adresini ziyaret edebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.