İçeriğe geç

Android hareketleniyor

Android hareketleniyor Google’ın mobil işletim sistemi Android, çıkışına az kala uygulamalarla renkleniyor.

 

Android hareketleniyor | Google'ın mobil işletim sistemi Android, çıkışına az kala uygulamalarla renkleniyor.

Çıkış aşaması pek sorunlu geçen mobil platform Google Android, uygulamalar sistemini yavaş yavaş görücüye çıkarıyor. Şirketten, uygulamaların satılacağı Android Market sistemini ve  “Android Developer Challenge” isimli yazılım geliştiricileri arasındaki kapışmanın kazananlarını açıkladı.

KLAVYESİ OLAN UYGULAMA YAZIYOR

İşletim sistemini taşıyacak ilk telefon olan HTC Dream’in çıkacağı ekim ayına az kalmışken, Google kendi AppStore’u olan Android Market sistemini anlattı. Anlaşıldığı kadarıyla, en yakın rakibi AppStore ile karşılaştırınca Google Market biraz kim kime-dum duma bir ortam olacak. Zira Google, geliştiricilerin “açık ve kısıtsız” bir ortama sahip olmaları için sitede görücye çıkacak uygulamaların önce bir inceleme ve onaydan geçmesini şart koşmuyor. Ayrıca, kullanıcılar aldıkları uygulamalara not verip üzerlerine yorum yapabilecekler. Beta sürümünden sadece ücretsiz uygulamalar indirilebilen Android Market, sonraki sürümlerinde satış da destekleyecek.

“KÖPEĞİM KAÇTI KOMŞU, ÇABUK YETİŞ!”

Beri yandan, para ödüllü Android için yazılım geliştirme yarışması Android Developer Challenge’ın sonuçları açıklandı. En büyük ödül olan 275.000 dolara layık görülen 10 uygulama arasında cidden hoş fikirler var. Örneğin Life 360, konum tabanlı bir “hayat kolaylaştırma sistemi”. Yaşadığınız çevrede yangın, patlama gibi tehlikeli bir durum olduğunda, bütün yakınlarınızı durumdan haberdar ediyor. Ya da siz bir güçlükle karşılaştığınızda, yakınınızda oturanlara haber vererek yardıma çağırıyor. TuneWiki, dinlenen ya da klibi izlenen şarkının sözlerini ve hakkındaki benzer bilgileri anında getiren bir medya oynatıcı. GoCart, bir ürünün barkodunun fotoğrafını çekip tarayarak, internet üzerinden diğer mağazalardaki fiyatlarını öğrenmenizi sağlıyor. 100.000 dolarlık ödülü alan ve sadece finale kalanlar arasında bile çok ilginç uygulamalar mevcut. Hepsi Android Market’de yer alacak olan uygulamaların tam listesini buradan görebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.