Malum ekonomik kriz dünya devi şirketlerin yanına teknolojinin önde gelen firmalarınıda vurmaya başlamıştı daha önce Google’ın işçi çıkarmalarından ve hizmet durdurma kararından bahsetmiştik. Bu kez Dünyanın 1 numaralı CPU üreticisi olan İntel için aynı haberler dolanmakta.

Intel dört fabrikayı kapatıyor ve 6 bin çalışanın işine son veriyor. Intel’in böyle bir karar almasında etkili olan faktörler ise kolaylıkla tahmin edilebileceği gibi kriz sebebiyle düşen PC satışları ve AMD’nin çıkardığı yeni işlemcilerle yarattığı fiyat rekabeti. Intel’den yapılan açıklamada işine son verilecek personelin bir kısmına diğer Intel fabrikalarında çalışma imkânı da sunulacağı belirtildi. Fabrikalar 2009 yılı sonuna kadar aşamalı olarak kapatılacak.

Intel’in kısa vadedeki geleceği ile ilgili değerlendirmelerde bulunan In-Stat analisti Ian Lao; Intel’in yaptığı fiyat indiriminden sonra bile AMD’nin notebook ve son çıkardığı masaüstü işlemcilerinin fiyat avantajına sahip olduğunu belirtirken, bunun Intel’in başını ağrıtabileceğine dikkat çekiyor. Uzun zamandır ilk kez Intel’i rahatsız edebilecek konuma gelen AMD’ye karşı Intel’in daha da agresif bir fiyatlandırma politikası izlemeyeceğini de NPD analisti Stephen Baker söylüyor.

Kaynak: ComputerWorld Türkiye


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

winxbet - pokerklas -
betgram
-

betboo

- mariobet
%d blogcu bunu beğendi: