Arama motoru pazarı gittikçe kızgınlaşıyor. Yahoo,Altavista, Google derken şimdi bir de Cuil Amcamız oluyor.

Cuil_homepage

Eski Google Mühensilerinin birlikte çalışmasıyla ortaya çıkan Cuil i diğer abilerindne ayıran en önemli özelliği ise daha hızlı sorgulama, geniş bilgi ve çok daha hızlı indeksleme gibi bazı noktalarda google ın eksik kaldığı alanlardan vuruyor.

Cuil’in kuruculari arasinda Tom Costello, Anna Patterson, Russell Power ve Louis Monier gibi daha onceleri hem Google’da cok onemli gorevlerde hemde Altavista, Ebay’in site ici arama motoru, Babelfish, Web Fountain gibi sitelerin bulunmasinda ve gelistirilmesinde rol oynamis kisilerde bulunuyor.

Şimdilik algoritması hakkında bilgi edinemediğimiz Cuil Amcamız ne kadar popüler olacak ilerleyen zamanlarda göreceğiz hepbirlikte.

Tabi SEO tutkunlarını yeni çözülmeyi bekleyen bir arama motoru sevindirmeyecektir belki ama açıkçası ben sevdim bu Cuil amcamızı :)


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

2 yorum

faruk · 11 Ağustos 2008 14:19 tarihinde

Görünüm olarak googledan daha güzel göründüğünü söyleyebilirim.Ama söyledikleri gibi o kadar indexleri olduğunu sanmıyorum.Bazı kelimelerde arattım alakasız şeyler çıktı.Üzerinde çalışılsa bence bu arama motoru tutar.

Serkan · 11 Ağustos 2008 15:28 tarihinde

faruk kardeşim saolasın düşüncelerini bizimle paylaştığın için en iyisi beklemek bakalım yeni bi amcamız olacak mı :)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: