İçeriğe geç

İnternet %35 büyüyecek.

Şu sıralar zevkle takip ettim teknoloji haber portalı yahoyt.com da bugün ilgi çekici bir habere rastladım ve sizlerle paylaşmak istedim.

Bilgisayarla orta derecede ilgilenenler mutlaka bir yerlerde Cisco ismini duymuşlardır. dünya üzerindeki ağ sistemleri üreticilerinin başında gelen Cisco’nun geçtiğimiz günlerde yayınlamış olduğu Visual Networking Index (VNI – Görsel Ağ Endeksi) raporunda gerçekten çok ilginç rakamlar verilmekte.  Yapılan tahminlere göre  küresel internet trafiği yılda ortalama yüzde 46 artarak 2012 yılında hemen hemen yarım Zettabyte’a (522 Exabyte, ki bir Exabyte bir milyar Gigabyte’a eşit) ulaşacak. tabiki bunun temel sebebi de gün geçtikçe artan video paylaşımı, web2.0 teknolojileri kullanan sosyal ağlar ve birlikte çalışma uygulamaları olacaktir deniliyor. Yine aynı raporda İş dünyası tarafından oluşturulan internet trafiği ise 2007-2012 yılları arasında yılda ortalama yüzde 35 artacağına deyiniliyor. Rapordaki diğer rakamlar ise şu şekilde özetlenebilir.

• 2012 yılında global IP trafiği aylık 44 exabyte’a ulaşacak. Bu da 2007’nin aylık 7 exabyte’dan daha düşük trafiği ile karşılaştırıldığında oldukça yüksek bir artış oranına karşılık geliyor.
• 2002’deki global IP trafiğinin 5 exabyte olduğu düşünülürse sadece 10 yılda global IP trafiği 100 kat artmış olacak.
• Aralık 2011 ile Aralık 2012 arasındaki trafik artışı ise 11 exabyte’tan fazla olacak. Bu tek yıldaki artış, 2000’den bugüne gerçekleşen artıştan yüksek.
• 2008-2012 yılları arasındaki mobil veri trafiği artışı ise her yıl kendini ikiye katlayacak.

Allah internetin sonunu hayreylesin inşallah :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.