İçeriğe geç

;-) işaretinin patenti alındı

Malum Bayram tatili ve Bursada Olmam vesilesiyle nete ancak geceleri zaman ayırabiliyorum. Bundan daolyı sürekli takip ettiğim siteleride biraz gecikmeli takip ediyorum bunlardan biri olan yahoyt.com da dolaşırken gerçekten ilginç bir haberle karşılaştım buyrun direk sizinle paylaşıyorum

Kurum ve kuruluşlar, Rus bir işadamına para ödemeden metin ortamında gülümseyemeyecekler! Aman Tanrı’m!

13/12/2008

;-) işaretinin patenti alındı | Kurum ve kuruluşlar, Rus bir işadamına para ödemeden metin ortamında gülümseyemeyecekler! Aman Tanrı'm!

Rus girişimci Oleg Teterin, “göz kırpan yüz” (;-) ) ifadesinin patentini aldığını açıkladı. Teterin, bundan böyle herkesin bu ifadeyi kullanmak için kendisine para ödeyeceğini sanıyor.

Cep telefonlarına reklam yollamakla iştigal eden Superfone adında bir şirketi olan Teterin, Rusya federal patent ajansından ;-) ifadesinin patentini aldığını, ayrıca ;), :), ve :-) ifadelerinin de patentini aldığı şekle yeterince yakın olduğu için telif haklarına dahil olabileceğini söyledi. Tabii ki ifadeleri kullanan bireylerle uğraşmayacağını belirten Teterin, kar amaçlı kullanacak şirketlere ise kullanım hakkını “birkaç bin dolarcık” karşılığında vereceğini açıkladı.

Rus basınının çoğu açıklamayı “dikkat çekmek için tezgahlanmış” olarak değerlendirirken, bir Rus sosyal ağ sitesi sahibi durumu “Hangi gerzeğin ona bu işareti kullanmak için para vereceğini sanıyor?” şeklinde özetledi.

Teterin’in, geçtiğimiz yıllarda “:(” ifadesini patentleyen Despair Inc.‘den yüz bulduğu sanılıyor.

Sanırım yakında sanal ortamda duygularmızı ifade eden smileylerimizi de kulllanamayacağız. Hadi hayırlısı.

Etiketler:

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.