Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Kredi Kayıt Bürosu (KKB) Nedir?

Pek çok insan finans kuruluşlarında kredi veya kredi kartı talebinde bulunmaktadır. Bankaların kullanıcıların söz konusu taleplerine cevap verebilmeleri için dikkat ettikleri en önemli nokta kullanıcıların kredi notlarıdır. Bireyler kredi veya kredi kartı başvurusu yaptıktan sonra bankalar, başvuruda bulunan kişiler hakkında incelemeler başlatmaktadır. Bu incemeler sayesinde kişiler hakkında pek çok bilgiye ulaşılabilmektedir. Söz konusu bilgiler neticesinde kişilerin hangi risk grubunda olduğu ve kredi notları ortaya çıkmaktadır. Elde edilen kredi notları doğrultusunda bankalar kişilere kredi verip vermeyeceklerine karar verirler. Bankalar bu bilgilere KKB olarak bilinen bir kaynaktan ulaşır. Peki, KKB nedir?

Bankaların Bilgi Havuzu

Bankalar, kişiler hakkındaki bilgilere Kredi Kayıt Bürosu yardımı ile ulaşırlar. Kredi Kayıt Bürosu, 1995 yılında ülkemizde bulunan 9 bankanın ortaklığında kurulmuştur. Ülkemizde bulunan tüm bankalar Kredi Kayıt Bürosuna kullanıcıların bilgilerini göndermekte ve kredi notları ile ilgili raporlara Kredi Kayıt Bürosu sayesinde ulaşabilmektedir. Kredi Kayıt Bürosunun kuruluş amacı kişilere finansal hizmet veren bankalar arasında bir bilgi akışı ve bilgi paylaşımı sağlamaktır. Kredi Kayıt Bürosu, bankalardan aldığı bilgiler neticesinde finansal verileri ve talepleri en doğru şekilde analiz etmektedir.

Kredi Kayıt Bürosunun en önemli görevi KKB puanı ya da kredi notu olarak bilinen puanları oluşturmaktır. Türkiye’deki her bankadan aldığı bilgileri analiz ederek kişilerin kredi notunu ortaya koyar ve bu kişileri risk gruplarından birinin içerisine yerleştirir. Bu sayede bankalar, kişilerin kredi notu ve risk grubunu rahatlıkla görüntüleyebilir ve kişilere kredi ya da kredi kartı başvuruları ile ilgili hızlı bir şekilde dönüş yapabilmektedir. Ayrıca Kredi Kayıt Bürosu sayesinde finansal verilerin kötü kullanılması da önlenmektedir.

Kredi Kayıt Bürosu Hangi Kriterleri Dikkate Alır?

Kredi Kayıt Bürosu, kredi notlarını bazı kriterlere bakarak belirlemektedir. Bu kriterleri; kişilerin finansal geçmişleri, kredi kartı kullanım durumu, kredi ödemelerinin ne şekilde gerçekleştirildiği, yapılan kredi ve kredi kartı başvuruları, gelir ve giderler şeklinde sıralamak mümkündür. Kredi Kayıt Bürosu bu kriterler doğrultusunda kişilere birer kredi notu belirlemekte ve bir grubun içerisine dahil etmektedir. Bu gruplar kredi notlarında göre en riskli grup, orta riskli grup, az riskli grup, iyi grup ve çok iyi grup olarak sıralanmaktadır. Bankalar, Kredi Kayıt Bürosu’nun oluşturduğu kredi notlarını ve risk gruplarını rahatlıkla görüntüleyebilmektedir. Kredi notunuz ve Kredi Kayıt Bürosu hakkında daha detaylı bilgiye ulaşmak için, bu alandaki tek yetkili kurum olan Findeks’in web sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Bu yazıyı paylaş

Benzer Yazılar

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: