İçeriğe geç

Web 2.0 uygulamalarında isminiz/nickiniz alınmış mı?

Uzanca bir süredir Web 2.0 diyoruz peki nedir bu web 2.0 denilen şey diyerekten başlıyorum yazıma;

Web 2.0 ilk olarak O’Reilly Media tarafından 2004 yılında kullanılmışr bir kelime olmakla beraber anlam olarak ikinci nesil internet hizmetleri ( toplumsal iletişim sitelerini, vikileri, iletişim araçlarını, folksonomileri içeren) yani internet kullanıcılarının ortaklaşa ve paylaşarak yarattığı sistemi tanımlar. Kelimenin tam anlamı tartışmaya açıktır.

Tim O’Reilly ise web 2.0’ı; “Web 2.0 bilgisayar endüstrisinde internetin bir düzlem olarak ilerlemesiyle bir işletme devrimi ve bu düzlemin kurallarını başarı için anlamaya çalışmaktır. Bu kurallar arasında başlıcası şudur: Ağ etkilerini daha çok insanın kullanabilmesi için programlar kurmak.” olarak tanımlamaktadır.

Bu vesile ile basit bir dille Web 2.0, Vikipedi, Youtube, flickr, del.icio.us, Ekşi Sözlük, pilli network, Facebook v.b. arkadaşlık siteleri gibi kullanıcıların diğer kullanıcılar için ziyaret ettikleri İnternet siteleri veya kullandıkları programlardır.

Tabiki asıl konumuz bu değil. :) Bir ön bilgi olarak Web 2.0 nedir sorusuna cevap verdikten sonra son günlerde rastladığım bir siteden bahsetmek istiyorum. http://usernamecheck.com bu adres en ünlü Web 2.0 uygulamalarında sizin nickinizin/ adınızın kullanılıp kullanılmadığını bulan bir web servisi.

Uygulama basitce sizin verdiğiniz ismi 70~den fazla web uygulamasına sorup alınmış/alınmamış şeklinde çıktı üretiyor. Böylece hangi web uygulamasında adınızın boşta olup olmadığını öğreniyorsunuz. Özellikle son dönemlerde bu tip uygulamalarda sahte kimlikler vs görülmeye başlandı. Bazı arkadaşlar kullanmadığı halde ismini alıp kendi adına sahte kimliklerin üretilmesine engel olmaya çalışıyor. Güzel bir düşünce fakat bu kadar çok uygulamanın hangi birine üye olacağız?

Ben özellikle kullandığım servisler arasında FrienFeed, Lastfm, Twitter, Linkedin, Digg, Delicious ve bir çok Web 2.0 sitesinde üyeliğimin olmasına rağmen tavsiylerim bu saydığım servislerdir. Gerek kullanım çokluğu gerekse kullancılarının gerçekten paylaşmayı seven internet kullanıcıları olması nedeniyle bana çok şey katması azınsayamadığım bir bilgi birikimine kolay yoldan erişme imkanımın olmasını sağlamaktadır.

Bir göz atın derim. ;)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.