Son yıllarda gittikçe popülerleşen, özellikle blogların yaygınlaşmasıyla dünya çapında 75 milyona yakın sitenin alt yapısını oluşturan bir sistem WordPress. Stabil, güçlü arama motoru optimizasyonu, esnek yapısıyla her tür web sitesi için gelişmeye imkan sağlayan, e-ticaretten kurumsala, blogtan haber sitesine kadar geniş bir tema yelpazesi ve ücretli ücretsiz geniş bir eklenti portöyüne sahip olması da popülerliğini ve kullanışlılığını arttırmakta.

Wordpress

Peki wordpress alt yapısına sahip siteye sahip olmak için nelere dikkat edilmeli bu yazımda sizlere ilk dikkat etmemiz gereken konudan bahsetmek istiyorum. Hosting. Özellikle Wordpres Hosting.

Wikipedia da “Hosting ya da barındırma hizmeti; bir web sitesinde yayınlanmak istenen sayfaların, resimlerin veya dokümanların internet kullanıcıları tarafından erişebileceği bir bilgisayarda tutulmasıdır.” ifadesiyle anlatılmaktadır. Bu ifadeden de anlayacağımız üzere. Web sitemizin kullanıcılar tarafından görüntülenebilmesi için ilk olarak hosting denilen bir depolama alanına sahip olması gerekmektedir. Sitemizde göstermek istediğimiz tüm içeriklerin bu bilgisayar üzerinden sunulacağı için sitemizin hızını, efektifliğini, erişilebilirliğini belirleyen en önemli faktör hostinginizdir.

Artık hostingin sitemiz için ne ifade ettiğini bildiğimize göre Hosting firmamızı (tavsiyem Vargonen) seçerken nelere dikkat etmemiz gerektiğinden de bahsederek sizlere biraz fayda sağlayalım. Wordpres Hostinginizin;

  • PHP 5.2.4 veya daha güncel bir sürümüne,
  • MySQL 5.0.15 ya da daha güncel bir sürümüne,
  • Tercihen Linux üzerinde, Apache ya da Nginx web sunucusu içermesine,
  • Özellikle SEO konusunda daha hızlı sonuçlar almak istiyorsanız mutlaka mod_rewrite özelliğini içerdiğine,
  • Safe Mod özelliğinin kapalı olmasına,
  • Ayrılmış CPU kullanım izninin en az %10 olmasına,
  • Yine SEO açısından kesinlikle Türkiye Lokasyon olmasına,
  • Geniş bandwith sınırına sahip olmasına dikkat ederek başınızın ağrımamasını sağlayabilirsiniz.

Özellikle Hosting firmanızı değiştirmenin zorluklarını göz önünde bulundurarak, web sitenizin taşıma işleminin kesinlikle profesyonel bir destek gerektireceğinden dolayı hostinginizi daha sitenizi oluşturmadan önce iyi seçmeniz gerekmektedir.

Hosting seçiminizi etkilyecek bir diğer etken de dedicated (paylaşımsız  kendinize ait server) olması evla olsa da bu çok yüksek gösterim sayılarına ulaşmadığı sürece gereksiz bir harcamaya yol açacağından paylaşımlı olması da büyük bir sorun oluşturmamaktadır. Son dönemde artan bulut çözümleri de oldukça işinizi görecektir.

Bu noktaları göz önünde bulundurarak son dönemde oldukça başarılı olduğunu bildiğim ve tavsiye ettiğim firmalardan Vargonen’in WordPress için özel olarak seçiminize sunduğu Wordpres Hosting seçeneğini mutlaka incelemenizi tavsiye ediyorum.


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

1 yorum

More · 3 Temmuz 2013 10:57 tarihinde

Sanırım hosting firmanı değiştirmişsin.Eskisine oranla daha iyi çalışıyor :)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: