Çift monitör kullanırken bir ekranı tam ekran yapıp diğer ekranda nasıl çalışılır?

Özellikle tasarım işinde olanlar bilirler: Birden fazla ekran yani çift monitör kullanıyorsanız, tam ekran video açarak çalışmak biraz sıkıntılıdır. Sol taraftaki ekranda ki görüntüyü tam ekran yaptığınızda çalışamazsınız. Sağ taraftaki yani uzatılmış ekranda da tamekran yapamıyorsunuz ta ki birazdan vereceğim dosyayı indirip gerekli işlemleri yapıncaya kadar….

Resimdeki görüntülerde de gözüktüğü üzere; Çift ekran ( çift monitör ) kullanıyorsanız. İş yerinizde çalışırken video veya maç izlemek çok rahat olacaktır.

Nasıl Yapılır?

Öncelikle fix; Opera ya da Firefox’ta çalışıyor. Her iki tarayıcı içinde aşağıda yapmanız gereken işlemleri anlatıyorum.

1 – Öncelikle http://files.myopera.com/d.i.z./files/NPSWF32_20100213.zip adresinde bulunan dosyayı indiriyoruz.

Opera için;

2 – C:Program FilesOperaprogramplugins >dizininde bulunan NPSWF32.dll dosyasını az önce verdiğim linkteki dosya içinde bulunan NPSWF32.dll ile değiştiriyoruz.

3 – Tarayıcınızı tekrar başlatın ve Videoyu uzatılmış ekranınızda tam ekran yapabilirsiniz.

Firefox için;

2-  C:Windowssystem32MacromedFlash izininde bulunan NPSWF32.dll dosyasını az önce verdiğim linkteki dosya içinde bulunan NPSWF32.dll ile değiştiriyoruz.

3 – Tarayıcınızı tekrar başlatın ve Videoyu uzatılmış ekranınızda tam ekran yapabilirsiniz.

İyi seyirler.

Resimler için Halit Altunterim’e teşekkür ediyorum.: )


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

5 yorum

Utku · 3 Ağustos 2010 19:03 tarihinde

Merhaba Serkan, yazın için teşekkürler fakat, Opera yada Firefox kullanmayan birisi olarak Chrome kullananların ne yapması gerektiği konusunda fikrin varsa paylaşabilir misin?

Ben 19″ ekranımda tivibu izlemek 22″ ile ise internete girmek istiyorum.

Ellerine sağlık, sevgiler.

Serkan · 3 Ağustos 2010 19:25 tarihinde

Merhaba Utku, Chrome genelde İnternet explorer ile aynı ayarları kullanır Opera’da yapılan işlemi gerçekleştirmen yeterli olabilir.

Fatih Bayrak · 6 Kasım 2010 13:37 tarihinde

bende bu konuda araştırma yaptım, sonunda vardığım sonuç ve çözüm;
ekran kartınızın desteklemesi gerek,Laptop kullanıyorum,Geforce 8400M GS ekran kartına sahibim, masa üstünde sağ tıklayıp ekran özelliklerinize girip Screen solutions ayarlarından Multiple Display ayarını extend thsee display yapmanız gerek. bu arada LCD niz de bağlı olması gerek. ben HMDI dan bağladım, bi ekranda bilgisayarda çalışabiliyorsunuz diğer ekranda tivibu mu izlersiniz yoksa film mi seyredersiniz tercih size kalmış, umarım faydalı olur.

seçkin uytun · 22 Mayıs 2012 17:36 tarihinde

merhaba benim merak ettiğim şey acaba çift monitörde destekleyen oyunları nasıl oyanayabiliriz şimdiden teşekkürler

Serkan · 23 Mayıs 2012 14:04 tarihinde

Bu noktada Ekran kartınızın modeli önemli seçkin hocam

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: