Excel bilindiği üzere en basit tabiri ile her türlü tablolama işlemi yapabildiğimiz bir uygulama aslında bir çok kompleks ve içerisinde bir çok özelliği bulunduran uygulamada aklınıza bile gelemeyecek uygulamalar oluşturabilmek mümkün.

Bugün bir arkadaşımın ihtiyacı olan bir Excel belgesinin bana yollaması ve sayfa korumalarını nasıl açabileceğimizi sorması ile yazmaya karar verdim bu yazının devamında Excel’de şifre ile korunmuş sayfaları nasıl açabileceğinizin cevabını bulacaksınız.

Öncelikle bu işlemleri yapabilmeniz için Bilgisayarınızda kurulu olan Office sürümünün 2007 ya da daha üst sürümü olması gerekmekte. Çünkü 2007 ile gelen yapısal değişilik sayesinde Office dökümanlarımızın içeriği XML olarak saklanmakta. XML de hem okunması hem veri taşınması hem de düzenlenebilirliği açısından kullanıcılara ve sistemlere büyük kolaylıklar sağlamakta. Bu bakımdan eğer Office 2007 öncesi bir süreme sahipseniz aşağıda anlatacağımız yol işinize yaramayacaktır.

  • Öncelikle Elimizdeki dosyanın Office 2007 ve ya 2010 formatında yani uzantısının .xlsx olması gerekmekte eğer elinizdeki döküman xls formatında ise Office Excel 2007/2010 ile açarak öncelikle .xlsx olarak kaydediyoruz.

  • Sonrasında dökümanımızın uzatntısını .zip olarak el ile değiştiriyoruz. Bunu yapabilmek için öncelikle bilinen dosya formatlarının görüntülenmesi gerekmekte bu ayarı da Bilgisayarımı tıkladıktan sonra Klasör seçeneklerinde Görünüm sekmesinde “Bilinen dosya uzantılarını gizle” onay kutusunun işaretini kaldırmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra ise dökümanınızın adını değiştir diyerek sonunda var olan “.xlsx” i “.zip” olarak değiştiriyoruz. Ve artık dökümanımız sıkıştırılmış bir dosya görünümüne kavuşuyor. sadece görünümü değil elbette yapısı da aynı şekilde değişmiş oluyor.

  • Şimdi yapacağımız işlem ise bu dizinleri açıp içinde var olan sheet.xml dosyalarının içeriklerini Metin Belgesi ile açmak oluyor. Eğer elinizde Notepad++ ya da Editplus gibi daha gelişmiş bir metin editörü mevcutsa XML içerisindeki verileri daha rahat düzenleyebilirsiniz.

  • Şimdi XML olarak sheet1.xml, sheet2.xml şeklinde dökümanımızdaki sayfaların sayısı kadar sheet.xml dosyasıyla karşı karşıyayız Büyük ihtimalle dökümandaki tüm sayfalar korumalı olacağından bu aşamadıki işlemi tüm sheet.xml dosyalarında yapmanız gerekecektir. sheet.xml dosyasını açtığımızda xml kodlarını göreceğiz burada “<sheetProtection password=”CF38″ sheet=”1″ selectLockedCells=”1″/><protectedRanges>” kısımlarını bulup silmemiz gerekiyor.

  • Bu işlemi tamamladıktan sonra yine uzantısı .zip olan dosya ile içindekileri değiştirerek sıkıştırılmış dizinimizi elde edeceğiz. Sonrasında ise işleme ilk başladığımız zaman ki gibi dosyamısın uzantısını “.zip”ten “.xlsx” haline getiriyoruz.

Ve böylece artık Excel dökümanımızın koruması kaldırılmış durumda bundan sonra dökümanımızdaki tüm sayfa ve hücrelere istediğiniz işlemi yapmanız mümkün.

 NOT: Office 2010 ve Office 2007 SP güncellemeleriyle bu açık kapatılmıştır.


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

17 yorum

ismail çiftçi · 3 Mayıs 2011 15:05 tarihinde

Bugün buna ihtiyacı olan arkadaş benim :) çok güzel bir çalışma olmuş serkanım eline sağlık çok işime yaradı ;)

Serkan · 3 Mayıs 2011 17:28 tarihinde

Rica ederim isom işini gördüysek ne mutlu :)

cekirge · 5 Mayıs 2011 14:32 tarihinde

Bu hack adam mı seçiyor. Bugün ihtiyacım oldu ve maalesef olmadı. zip dosya için hata veriyor, bilinmeyen dosya arşiv formatı diyor. :(

Serkan · 5 Mayıs 2011 15:58 tarihinde

yok abi seçmiyor yolla bana dosyayı :)

numen · 16 Şubat 2012 12:20 tarihinde

zip dosyasını açmaya çalışınca arşiv hasarlı diyor, açılmıyor.

Serkan · 16 Şubat 2012 13:54 tarihinde

Hocam bu olay Office 2007 dosyaları için geçerli Office 2010’da bu açığı kapatmışlar :)

yusuf · 25 Şubat 2012 1:23 tarihinde

Bir dosyam var ama ben beceremedim bu yolla açmayı.
Çok önemli benim için yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim

Serkan · 25 Şubat 2012 11:44 tarihinde

yusuf hocam öncelikle dosyanın hangi office excel ile oluşturulduğu önemli 2010 ile oluşturulduğunda bu açığı kapatmışlar.

furkan kaya · 4 Ekim 2012 21:19 tarihinde

serkan milletle dalga geçme. zip olarak değiştirildiğinde okuyamaz dosyayı. rar lamadan nasıl zip e dönüşecek :)

Serkan · 5 Ekim 2012 1:03 tarihinde

office 2010’un getirdiği en büyük özelliklerden biridir Furkan, içeriğini xml olarak okuyabilmek. biraz araştırırsan görürsün, Office 2010’un bu yüzden çok açıkları mevcuttu sp1 ile bu açıkları kapattı ve zip erişimini şifrelediler. ki hala office 2010 dosyalarının .docx uzantılarını değiştirerek deneyebilirsin. ;)

adem · 13 Aralık 2012 20:34 tarihinde

arkadaşın dediklerini yaptım harfiyen ama sheet1.xml yazan yerler açılmıyor karater bozuk garip garip şeyleraçılıyor bütün xml programlarında nereyse denedim ama biraz boş… koca microsoft bu kadar basit bir yöntemle şifresini kırdırması çok zor

Serkan · 14 Aralık 2012 10:23 tarihinde

@Adem zaten bunu farkına vararak Office 2010 ile bu açığı kapattılar. Malum Office 2007 ile dosya formatları ve tipleri değişmişti değiştiğinde bu sistemi veri taşımasında kolaylık yaratması için yapmışlardı. Zamanla açıklarını kapattılar Office 2010 ve Office 2007 Service PAckler ile açıklar kapandı.

Kenar Yazarı · 10 Nisan 2013 13:56 tarihinde

Hocam yazınız bir konudaki açığımı kapatmış oldu. Teşekkür ederim. Saygılarımla.

nezih · 29 Temmuz 2013 16:21 tarihinde

serkan bey yaklaşık 1 yıldan beridir hotmail hesabımı kullanamıyorum internette vede form sitelerinde anlatılan tüm yöntemleri denedim ve tüm form doldurma işlemlerini yaptım fakat bir türlü kurtaramıyorum lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim.bana yazarsanız sevinirim.

nezih · 29 Temmuz 2013 16:23 tarihinde

e-mail hesabımın adı

[email protected] lütfen yardım edin

nezih · 29 Temmuz 2013 16:25 tarihinde

ulaşabileceğiniz e-mail hesabım [email protected]

xkadir2 · 14 Ağustos 2013 14:58 tarihinde

Merhabalar arkadaşlar.Böyle açıklar maximum 2 gün kalır çünki bildiğimiz gibi microsoft her gün güncelleme getiriyor.Ayrıca ben başta olmayacağını düşündüm :) şöyle mantık olarak düşünürsek bir video dosyasının uzantısını değiştiripte videosunu engelleme gibi bir mantık yokturki buda şu oluyor birbirinden ap ayrı iki yazılımın düz mantık el ile uzantısı değiştirilip .xlsx ‘i .rar veya .zip olarak değiştirip açmak mümkün bile değil.Excel dosyasını bile notepad’de açmaya çalışırken bütün formatlar bozuluyorken biz bir yazı formatını .rar’a çeviripte içindeki sayfaları görme gibi bir ihtimalimiz yok.Sonuç olarak bu bir makinedir sihir beklemeyin :)

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: