İçeriğe geç

SQL Server Yol Haritası PASS Zirvesi’nde tanıtıldı

pass_summit2012

SQL Server konusunda çalışan yazılım geliştirici, veritabanı yöneticisi ve iş zekâsı uzmanları için dünyanın en büyük teknik eğitim konferansı olan PASS Zirvesi 2012 önceki hafta Seattle’da gerçekleşti.

Microsoft Veri Platformu Grubunda Sorumlu Başkan Yardımcısı Ted Kummert’in ve SQL Program Yönetiminden Sorumlu Başkan Yardımcısı Quentin Clark’ın açılış konuşmalarını gerçekleştirdiği SQL Server yol haritasının tanıtıldığı PASS zirvesine yaklaşık 4 bin bilişim profesyoneli katıldı. 3 gün süren konferansta katılımcılar büyük verilerin yönetimi hakkında bilgi sahibi olmasının yanı sıra, iş verimliliğini artırma konusunda da önemli ipuçları aldılar.

pass_summit2012

Zirvede Microsoft, veri platformuna direkt olarak entegre edilecek yeni bir tümleşik bellek (in-memory) teknolojisi olan ve SQL Server’ın bir sonraki ana sürümüyle sunulacak “Hekaton” kod adlı projeyi duyurdu. Şu anda küçük bir müşteri grubuyla yapılan özel teknoloji ön izlemesinde Hekaton, şirketin mantıksal analizler, işlemler, akan ve önbelleğe alınan iş yüklerindeki tümleşik bellek teknolojileri portföyünü tamamlıyor ve ham verilerden bilgiye kadar geçen zamanı azaltarak işi çok önemli ölçüde hızlandırıyor.

Gelecek yılın ilk yarısında sunulacak, Microsoft’un kurumsal sınıftaki Akıllı Cihazının yeni sürümü SQL Server 2012 Paralel Veri Ambarı (PDW) PASS Zirvesi 2012’de bahsedilen bir diğer Microsoft yeniliği. Paralel Veri Ambarı (PDW) veri işlemede temel bir kırılma noktası olan PolyBase‘i içeriyor. PolyBase, içinde çığır açan bir yenliği barındırıyor: İlişkisel veriler ve ilişkisel olmayan Hadoop verilerinde aynı arayüzden sorgulamayı mümkün kılacak.

Microsoft geçtiğimiz haftalarda Strata Konferansınıda Windows Server ve Windows Azure için Hadoop tabanlı çözüm HDInsight’ı duyurmuştu. SQL Server 2012 PDW ile Microsoft’un büyük veri konusunda uçtan uca çözüm vizyonunu da bir kere daha ortaya koymuş oldu.

SQL Server 2012 PDW aynı zamanda endüstrideki, TB (TerByte) başına en düşük maliyeti sunarak, depolama maliyetlerini %70 oranında azaltabiliyor.

Son olarak PASS konferansında SQL Server 2012 SP1 da duyuruldu. İş kullanıcılarına, Excel ve Sharepoint gibi tanıdık araçlar kullanarak self servis iş zekâsı için gelişmiş yeni özellikler sunan SQL Server 2012 SP1 Office 2013’ü de destekliyor. Zirvede bilgisi paylaşılan SQL Server 2012 SP1 (http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=35575) linkinden indirebilirsiniz.

Konferans katılımcıları, pek çok diğer programla birlikte, endüstri uzmanları tarafından sunulan çok çeşitli teknik oturumlara da katıldı. Yerinde sertifikasyon testlerinde ve uygulama laboratuarlarında katılımcılar, bu kaynakları kullanarak ve üst düzey Microsoft Müşteri Hizmetleri ve Desteği (CSS) mühendisleri ile teknik sorunlar üzerine çalışarak ve SQL Server, İş Zekâsı ve Azure Müşteri Tavsiye Takımlarından (CAT) mimari rehberlik alarak teknik becerilerini artırdı. Katılımcılar ayrıca yeni “Ben Yaptım!” (I Made That! Developler Chalk Talks) etkinliğine de davet edilerek, SQL Server 2012’nin belirli özellikleri ve işlevsellikleri üzerine çalışmış olan Microsoft geliştiricileri ile 30 dakikalık sohbetler gerçekleştirme imkânı buldular.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.