Gün geçmiyor ki Google yep yeni bir hizmet daha çıkarmasın… daha önce “Android” ile taşınabilir cihazları hedef alırken bu sefer de yazılım geliştiricilerine yönelik “GO” yu duyurdu.

Genel anlayış olarak sadeclik ve hızı önemseyen Google, performanstan ödün vermeden daha basit bir biçimde uygulama geliştirmeyi sağlayacak yeni bir programlama dili oluşturdu. Açık kaynak olacak olan bu programlama dilinin Test sürüşlerine başlanmış bulunmakta. Açık kaynak olduğu için kodları yayınlanan programlama dili üçüncü parti geliştiriciler tarafından yapılacak katkılara da açılmış durumda. Google’ın yazılım mühendislerinden Rob Pike, uygulama geliştirmenin giderek zorlaştığını gördüklerini ve bunu basitleştirmek adına böyle bir projeye imza attıklarını söylemiş. Web sunucuları, depolama sistemleri ve veritabanı alanlarında uygulama geliştirmeyi sağlayacak olan Go, yapılan katkılarla diğer alanlarda da kullanılabilir hale getirilmesi hedeflenmekte.

Bakalım Google bu gidişle İşletim sistemi içinde çalışmalar abaşlayacak gibi duruyor ne dersiniz.

Detaylar için: http://golang.org/

google go

google go


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

0 yorum

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: