İçeriğe geç

Numarasını taşıyan taşıyana..

Numara taşınabilirliği uygulaması yaklaşık 20 gün önce başladı ve 20 günde rekor denilebilecek sayıya ulaştı.

http://img.sabah.com.tr/im/2008/05/08/8B8ABAA22C6E5044B9A740D2r.jpg

Açıklanan resmi rakamlarda 230 bin abone başvuru yaptı. 9 kasım 2008 de başlayan bu uygulamada ise kazançlı olan GSM şirketi Turkcell oldu. Numara taşıma uygulamasına başvuru yapan 230 bin abonenin %70 lik bir kısmında Turkcell in payının olmasıda azımsanacak bir rakam değil. Hatta bu Ulaştırma bakanı Binali Yıldırımında dikkatini çekeken yaptığı açıklamada “Bunun üzerinde de inceleme yapılmas lazım. Niye insanlar oraya gidiyor. Herhalde bir cazibe var.” demişti.

Benim fikrimce de snaırım kalite kazanıyor bende avea ve vodafone kullanıcısı olarak özellikle şebeke ve ses kalitesi sıkıntılarındna oldukça dertliyim. gerçi değiştirmek yerine yeni bi hat almak bana her zamna daha mantıklı gelmiştir. Gerçi burada ikinci bi sim taşıma derdi çıkıyor ama bu konuda alışkan olduğumuz için sorun olmuyor sanırım.

ayrıca internette elde ettiğim bilgiler kapsamındaaşağıda bir derleme yaptım.

Numara taşıma uygulamasında bir sınırlama bulunmuyor. Yeni operatöre geçildikten sonra istenildiği zaman tekrar başka bir operatöre geçmek için taşıma işlemi başlatılabiliyor. TK’nın gerekli görmesi halinde, abonenin aynı takvim yılı içerisinde bir numara için numara taşınabilirliği hizmetinden yararlanma sayısına sınır getirebilir. Numara taşıma başvurusu yapmış abone, bu talebinden vazgeçebilir. Talebinden vazgeçen abone, alıcı operatöre başvurup iptal formu doldurarak, taşıma işlemini iptal ettirebilir.

Numara taşınabilirliği 1997’de Singapur’da başladı. 1999 yılından bu yana Avrupa’da uygulanıyor. Uygulamayı ilk başlatan AB ülkeleri İngiltere ve Hollanda oldu. Uygulama bugün 25 AB ülkesinde kullanılıyor. Numara taşınabilirliği sayesinde Avrupa’da operatörler arasındaki rekabet arttı ve 50 milyona yakın kullanıcı numarasını taşıdı. 2007 yılında AB ülkelerinde 12 milyon kullanıcının numara taşıdığı belirtiliyor.

Peki nasıl numara taşıyoruz?

– Numarasını taşımak isteyenler cep telefonu kullanıcıları abone merkezine gidip başvuru yapıyor.

– Bilgilerin merkeze ve diğer operatöre iletilmesinin ardından fiili taşıma zamanı SMS ile aboneye bildiriliyor.

– Abone, kendisine verilen yeni SIM kartını, taşıma zamanı bildirildiğinde makinesine takarak kullanmaya başlıyor. Taşınan numara arandığında sesli tonla arayan kişi uyarılıyor.

– Numarasını taşıyan abone, yeni operatöründe faturalı veya kontörlü sistemi tercih edebiliyor.

– Abonelerin başvuru formu doldururken TC kimlik numarası ve nüfus cüzdanı bulundurmaları gerekiyor.

Herkese hayırlı numara taşımalar :)
{ flashtagcloud }

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.