İçeriğe geç

Philips Bursa’nın endüstri mirasını aydınlatıyor.

enerjimuzesi1

Aydınlatma sektörünün lider markası Philips’in Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek aydınlatmasını gerçekleştirdiği Bursa Enerji Müzesi, 07 Eylül 2012, Cuma günü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla açıldı. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin 2004 yılından beri sürdürdüğü Merinos Fabrikası yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında elektrik santralinin restore edilmesiyle kurulan Enerji Müzesi, Bursa’nın 74 yıllık endüstri mirasını aydınlatacak.

Enerji Müzesienerjimuzesi1

Avrupa Birliği’nin “Küresel Isınmayla Mücadele” kapsamında gündemine aldığı LED teknolojisi ile şehir, bina ve yapılara kimlik kazandıran Philips, son olarak Bursa Enerji Müzesi’nin aydınlatmasını gerçekleştirdi. Proje, Philips Aydınlatma ve Tasarım Elektrik ortak çalışması ile gerçekleştirildi.

Türkiye’de ilk defa ses ve mimari aydınlatma sistemini birbirine entegre ederek gerçekleştirilen aydınlatmanın kullanıldığı müzenin açılışı 07 Eylül 2012, Cuma günü Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Tarihi Kentler Birliği Danışma Kurulu Başkanı ve Çekül Yönetim Kurulu Başkanı Metin Sözen ve Bursa Valisi Şehabettin Harputlu’nun katılımıyla yapıldı.

Özellikle müze ve tarihi eser gibi yapıların dokusuna uygun en sağlıklı aydınlatma çözümlerini LED teknolojisi ile sağlayan Philips, yeni açılan Enerji Müzesi’ne Bursa’nın tarihi mirasını simgeleyen bir kimlik kazandırdı. Enerjisini, yüzde 80’e varan enerji tasarrufu sağlayan şeffaf akkor ampüllere nazaran 25 kat daha uzun ömürlü olan LED lambalardan alan Enerji Müzesi, Bursa’nın 74 yıllık endüstrisine ışık tutacak.

Enerji Müzesi Hakkında

Bursa’da 16 bin 140 eğirme ve 7 bin katlama iğlik bir iplik fabrikası olarak üretimine başlayan Merinos Fabrikası, 1963 yılından sonra hızlanan sanayileşme sürecinin başlamasından gelişimine dek Bursa ekonomisine en önemli katkıyı sağlayan kurum haline gelmiştir. Faaliyet gösterdiği 66 yıllık süreçte Türk sanayisine hizmet veren Merinos Fabrikası, 2004 yılında Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne devredilmiştir. Merinos Fabrikası’nı yeniden yaşatmayı hedefleyen Bursa Büyükşehir Belediyesi, Merinos’ta planlanan kentsel dönüşüm çalışması ile kente vizyon katacak Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nin oluşumunu tamamlamıştır. Merinos Fabrikası’ndaki elektrik santralinin restore edilmesiyle kurulan Enerji Müzesi de Bursa’nın ilk ve tek enerji müzesi olma özelliğini taşımaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.