Makedonya’nın Üsküp kentinde  düzenlenen RoboMAC 2009 Robot yarışmasında Sabancı Üniversitesi Mühendislik ve Doğa Fakültesi öğrencileri iki farklı kategoride iki ödül kazandı.

Katılımcılar, RoboMAC 2009’da tasarladıkları robotlarla dört ayrı kategoride yarıştılar. “Swarm intelligence” (Sürü zekası): İki robotun koordine olarak tek başlarına yapamayacakları bir görevi grup olarak yerine getirmesi. “Maze” (Labirent): Bir robotun insan müdahalesi olmadan labirentten çeşitli arama algoritmalar kullanarak çıkması. “Sumo”: Bir ringde bulunan iki robotun sensörlerle diğerini algılayıp ringin dışına atmaya çalışması. “Humanoid” (İnsansı): İnsan görünümlü bir robotun düşmeden çeşitli insan hareketleri yapmaya çalışması.

Çeşitli ülkelerden 100 öğrencinin katılımıyla gerçekleştirilen yarışmada öğrenciler ilk önce etkinlikler kapsamında düzenlenen seminerlere katılıp sonra 5 yarım günlük süre içerisinde robotlarını tasarladılar. Sabancı Üniversitesi Mekatronik Mühendisliği programı öğrencilerinden Serhat Dikyar ve Taylan Ayken, robotikte çok popüler bir konu olan “Sürü Zekası” kategorisinde ikinciliği, Elektronik Mühendisliği programı öğrencilerinden Çağla Çakır, Burak Erbağcı ve Zafer Tevfik Özcan ise “Labirent” kategorisinde dördüncülüğü elde ettiler.

RoboMAC hakkında detaylı bilgi http://www.robomac.org.mk


Serkan

1984 doğumlu, teknoloji aşığı, SQL ve verilerle boğuşan Teknik Bilgisayar Öğretmeni, Bilişim Danışmanı, Ürün Müdürü, jr. BI & DBA, Sistem Analist, Akvarist, Terazi erkeği...

1 yorum

Selçuk Ertuğrul · 1 Ekim 2009 14:45 tarihinde

Tebrik ederim, güzel çalışmalarınız olmuş.

Bir Cevap Yazın

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

%d blogcu bunu beğendi: