İçeriğe geç

Sanallaştırmada en yüksek fayda için HP’den yeni mobil ince istemci

Masaüstü ince istemcilerindeki yenilikleri kapsamında HP, ilk ENERGY STAR® sertifikalı masaüstü ince istemcilerini ve sanallaştırmadan elde edilen faydaları artıran yeni mobil ince istemci ürününü duyuruyor.

HP uygun fiyatlı yeni mobil ince istemcisiyle birlikte ince istemci portföyü kapsamında donanım ve yazılım yeniliklerini de duyurdu. HP’nin duyurduğu bu yenilikler şirketlerin kaynak tüketimini azaltırken güvenliği ve verimliliği artırmalarına da yardımcı oluyor.

Şirket ayrıca HP masaüstü ince istemcilerinin endüstride bir ilki gerçekleştirip yeni ENERGY STAR® 5.0 sürümü spesifikasyonlarını karşıladığını da açıkladı. HP ince istemci modelleri arasında HP t5145, HP t5540, HP t5545, HP t5630 ve HP t5630w modelleri yer alıyor ve müşteriler çok çeşitli performans seçeneğiyle birlikte Windows® CE, Windows Embedded Standard ve Linux işletim sistemi tercih hakkı da sunuyor.

Yeni tasarlanan ve 1,95 kg’den başlayan HP 4410t Mobil İnce İstemci sunucu tabanlı bilgi işleme erişim güvenliğini artırıyor ve hafif, güvenilir bir dizüstü bilgisayar taşınabilirliği sunarken BT iş yüklerini azaltıyor.

“İşletmelere HP’nin endüstri lideri ince istemci ve dizüstü bilgisayar teknolojilerini birleştiren yüksek güvenlik ve yönetilebilirlik özelliklerine sahip, uygulaması kolay bir sanallaştırma çözümü sunuyoruz,” diyen HP Türkiye Kişisel Sistemler Grubu Müdürü Ertuğ Ayık, “Yeni HP 4410t Mobil İnce İstemci HP’nin mühendislik ve tasarım uzmanlığından yararlanarak müşterilerin ofiste ya da sahada yaşayabilecekleri gerçek dizüstü performansı sunuyor,” diye belirtiyor.

HP 4410t Mobil İnce İstemci ile gelişmiş güvenlik ve yönetilebilirlik
Veriler lokal olarak tutulmadığı için HP 4410t Mobil İnce İstemci çalındığında ya da kaybolduğunda hassas bilgilerin yanlış ellere geçme tehlikesini ortadan kaldırıyor. Bu güvenlik düzeyi ise dağıtım, eğitim, finans, kamu, sağlık, sigorta ve üretim gibi son derece sıkı düzenlemelere sahip çeşitli endüstriler için çok büyük önem taşıyor. Ek olarak Microsoft’un en son yerleşik işletim sistemi olan Windows Embedded Standard, Remote Desktop Protocol 6.1 ile birlikte cihazların Windows Server 2008’daki en son güvenlik ve kurumsal yönetim teknolojilerinden yararlanmalarına olanak tanıyor.

HP 4410t Mobil İnce İstemcide, HP’nin tek üretici olarak sunduğu Dosya Tabanlı Yazma Fitresi (File Based Write Filter – FBWF) ya da Gelişmiş Yazma Filtresi (Enhanced Write Filter – EWF) seçenekleri yüklü olarak bulunuyor. Bu özellikler BT yöneticilerine gelişmiş güvenlik ve daha fazla verimlilik için daha çok seçenek sunuyor. FBWF EWF ile aynı veri koruma yararları sunarak esneklik sağlıyor, sistem yöneticilerinin belirli dosya, klasör ve yapılandırma ayarlarını kaydetmelerine olanak tanıyor. Ek olarak HP 4410t Mobil İnce İstemci kurumsal sınıfta bir güvenlik sunan Wi-Fi sertifikalı WLAN1 içeriyor.

Diğer mobil ince istemci üreticilerinin aksine HP bir mobil işgücünü destekleme sırasında karşılaşılan sorunları hafifleten çok çeşitli, ücretsiz ve önceden yüklenmiş uzaktan yönetim araçlarını da içeriyor. HP Device Manager ve HP Client Automation da en son mobil ince istemcide HP ThinState aracına ve Altiris Deployment Solution lisansına dahil oluyor. Bu araçlar BT yöneticilerinin yazılımı kolaylıkla kullanıma almalarına, yapılandırmalarına ve yönetmelerine yardımcı olarak destek maliyetlerinden tasarruf edilmesini sağlıyor.

Zengin çokluortam denetimi ve azalan kaynak tüketimi
HP 4410t Mobil İnce İstemci HP Virtual Client Essentials yazılım portföyüyle verimliliği artırırken rahat ve elverişli bir kullanıcı deneyimi sunuyor. Bu çoklu ortam ve kaynak aracısı çözümleri arasında HP Remote Desktop Protocol Enhancements, HP Remote Graphics Software görüntü protokolleri ve HP Session Allocation Manager ağ aracısı bulunuyor.

HP, isteğe bağlı DVD-ROM seçeneği sunan tek mobil ince istemci üreticisi olarak dikkat çekiyor. Bu seçenek kullanıcıların bir dizüstü bilgisayarda olduğu gibi eğitim videolarını ya da istedikleri diğer DVD’leri seyretmelerine olanak tanıyor. Dikkat çeken özellikleri arasında şunlar yer alıyor:

• 1,95 kg’dan başlayan üründe cıvasız, LED’li 14 inç geniş ekran bulunuyor.
• Tam boyutlu dökülmelere karşı dayanıklı klavye ve entegre bir touchpad içeriyor.
• HP Fast Charge (hızlı şarj) ile pilin 90 dakikada yüzde 90 oranında şarj edilmesi sağlanıyor2.
• HP Akıllı AC Adaptörleri güç tüketim maliyetlerini düşürürken seyahatler sırasında ağırlığı da azaltıyor.

Geri dönüşüme uygun olarak tasarlanan HP 4410t’nin yüzde 90’ından fazlası (ağırlık açısından) geri dönüştürülebilir ya da yeniden kullanılabilir nitelikler taşıyor (toprak dolgusu olarak kullanılmıyor).

Gelişmiş masaüstü ince istemci özellikleri
HP masaüstü HP t5545 Linux tabanlı ve t5540 Windows CE tabanlı ince istemcilerinde yeni özellikler ve yazılım yeniliklerini duyurdu. Yenilikler arasında VMware View ve Citrix XenDesktop ortamlarıyla daha kolay entegrasyon, daha güçlü güvenlik, basitleştirilmiş kurulum ve daha zengin çokluortam deneyimi yer alıyor.

HP ThinPro işletim sistemi tabanlı HP t5545 İnce İstemci artık küresel görüntüler ya da profil uygulamaları açısından yarar sağlayan daha çok çeşitli işletim modları sunuyor. Local (yerel) mod geniş çaplı kullanımlar için ya da kendine özgü erişim gereksinimleri bulunan kullanım senaryoları için bir ana profil oluşturulup, geliştirilmesi konusunda kolaylık sağlıyor. Persistent (kalıcı) mod kullanıcılar için otomatik görüntü ya da profil güncellemelerine olanak sağlıyor, daha hızlı, daha güvenilir arka plan erişimi için ayarları yerel olarak saklayabiliyor. Stateless Security (durumdan bağımsız güvenlik) modu bütün masaüstü ayarlarını uzakta saklayarak hassas arka plan erişim verilerini koruyor. Ayarlar cihazın açılması sırasında otomatik olarak alınıyor ve yerel cihaz kapatıldığında otomatik olarak kaldırılıyor.

Ek olarak HP RDP Enhancements ekran protokolü yazılımı artık bütün HP ThinPro tabanlı ince istemcilerde kullanılabiliyor. Bu sayede kullanıcılara tek bir oturum açma, tam ekran boyutunda sanal masaüstü deneyimi sunuluyor. Kullanıcılar yalnızca kendi sanal istemci oturumlarını başlatarak, çeşitli çokluortam biçimlerinde bulunan etkileşimli eğitimler, demolar ya da canlı web yayınları gibi tam stereo sesle gerçek zamanlı ağ tabanlı çokluortam içeriğinin keyfini çıkarabiliyorlar.

HP t5540 İnce İstemci HP Easy Update ve HP Easy Config yardımcı programlarıyla VMware View istemcisi ya da Citrix XenDesktop cihazı olarak kolaylıkla yapılandırılabiliyor. İki yeni yazılım başlatma aracı müşterilerin ince istemcileri için en son görüntü ve yapılandırma ayarlarını hızla ve kolayca seçmelerine yardımcı oluyor, böylece yeni kullanıcıların her zamankinden daha hızla çalışır hale gelmelerini sağlıyor.

HP ince istemci ailesinde gerçekleştirilen bu eklemeler HP’nin geniş sanallaştırma portföyünü zenginleştiriyor ve uzak istemci sanallaştırma çözümlerine yönelik yatırım stratejisini vurguluyor. HP’nin istemci sanallaştırma portföyü ince istemcileri, sanal masaüstü altyapılarını (VDI) ve blade istemci donanımlarıyla birlikte HP Remote Graphics Software gibi sanallaştırma yazılım teknolojilerini içeriyor.

Fiyat ve bulunabilirlik3
HP 4410t Mobil İnce İstemcinin Ağustos ortasında satışa sunulması bekleniyor.

ENERGY STAR logosu Temmuz ayından önce konmayacak olsa bile 5.0 gerekliliklerini karşılayan HP ince istemcileri ilgili tarihten önce bulunabilecek.

HP Finansal Hizmetler teknoloji ortamlarını HP mobil ve masaüstü ince istemcilerle geliştirmek isteyen müşteriler için rekabetçi kiralama ve finansman seçenekleri sunuyor.

HP Remote Graphics Software, HP Image Manager ya da HP’nin istemci yönetim çözümleri hakkında daha fazla bilgi için HP’ye ve yetkili satıcınıza başvurun. HP istemci sanallaştırması hakkında ayrıntılı bilgiler için www.hp.com/go/clientvirtualization adresini ziyaret edin.

(1) Kablosuz erişim noktası ve internet erişimi gerekir. Genel kablosuz erişim noktalarının kullanımı sınırlıdır.
(2) Sistem kapalıyken. Bilgisayar açıkken, şarj süresi artabilir ve dizüstü bilgisayarın iş yüküne bağlı olarak değişebilir.
(3) Tahmini satış fiyatları. Fiyatlar ülkeye göre değişiklik gösterebilir.

Kaynak: Marjinal.com.tr haber merkezi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.