İçeriğe geç

Türk Milleti ve Tartışma Anlayışı.

Beni bu yazıyı yazmaya zorlayan şeyi açıklamak istiyorum öncelikle ( olaki yanlış anlaşılmaya mahal vermemek adına ) Malumunuz forum dünyası eski ihtişamını pek koruyamasada hala bloglardan sonra dünya üzerinde en fazla kullanılan web sitelerini oluşturmakta ki bunları farklı amaçlar için kullanılsada forumun asıl mantığı fikir alışverişi ve ortaya konan konular üzerine tartışmaktır.

Gel görki Türkiye’de kullanım amacı warez paylaşımdan öteye gidememeside tartışmayı pek bilmeyen bir millet olduğumuz kanısını bırakmakta bende. Çünkü tartıştığımız sadece 3 şey var bunlarda Din, siyaset ve futbol hal böyle olunca fanatiklik boyutuna ulaşan konularda tartışıyoruz pardon birbirimizi yiyoruz desek daha doğru olur sanırım . :)

Yaklaşık 10 yıllık internet hayatımın 7 yılı forumlarla geçti 10 dan fazla forum kurdum ve bunlardan 2 taneside kendi forumum oldu. ve üye sayılarda şu an itibariyle 26.bin küsür.

Konuya buradan başladım biraz uzun oldu ama gerçekten bu süre zarfında neler gördüm neler ve yakında bir istatistik bile yapmayı düşünümüyorda değilim. :)

Türk milleti olarak tartışmayı çok seviyoruz ve bir tartışmaya girdiğimizde o konu hakkında bilgilerimiz ceviz kabuğunu doldurmasada atıp tutuyoruz. Her söylenene parlıyoruz.  Merak ediyorum acaba bunun asıl sebebi kendimizi ve düşüncelerimizi insanlara aktarmak yerine karşımızdakine bunu kabul ettirme çabasımı ?

Özellikle hani dedim ya yazımın başında tartıştığımız konularda gerçekten fanatiklik derecesinde bağlandığımız konular olmasıda bunun tuzu biberi oluyor. Baktığımızda tartışılacak o kadar çok konu varki dünya üzerinde bir eğitim hakkında tartışamıyoruz, bir teknoloji hakkında fikir yürütmekte zorlanıyoruz ve ya bir bilim konusu üzerinde bilgi birikimimiz paylaşamıyoruz. Tartıştığımız konular da bu yüzden bize fayda sağlamak yerine farkettirmeden zarar veriyor birbirimizi üzüyor, kırıyoruz.

Aslında karşımızdakine saygı yı hep ilk planda tutsak belkide bunlarda olmayacak ama düşüncelerimizi kabul ettirmek adına her yolu mübah sayıyıyoruz. Çok söylenecek söz var ama şimdilik bu kadar diyorum biraz kendi forumumda yaşadığım olay üzerine bunları yazmak rahatlattı açıkçası beni :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.