Sony Handycam’le Her Yüzey Bir Sinema Perdesine Dönüşüyor!

Projeksiyon özelliği sayesinde Sony Handycam, klasik kameraların işleyişine yepyeni bir bakış açısı getiriyor. Yaşadığınız anları, istediğiniz yerde tekrar tekrar izleyebileceğiniz ölümsüz anılara dönüştürüyor!

Teknoloji dünyasına getirdiği yeniliklerle sık sık adından söz ettiren Sony, yeni kamerası ile bir kez daha gündeme oturuyor. Projeksiyon özelliğine sahip olan Sony Handycam, sadece bir kamera olmaktan öteye geçiyor. Kaydettiğiniz videoları dilediğiniz yüzeye yansıtmanızı ve istediğiniz zaman istediğiniz yerde izlemenizi sağlıyor. Böylece hem anılarınızı ölümsüzleştirebiliyor hem de onları sevdiklerinize de izleterek paylaşabiliyorsunuz.

Kısacası; dünyanın ilk projeksiyonlu kamerası olan Sony Handycam, çevrenizdeki her yüzeyi bir sinema perdesine dönüştürüyor.

Bir bumads advertorial içeriğidir.

Continue Reading

Zimly: Online Videonun Yeni Adresi

zimly-ekran-goruntusu

Her geçen gün internette video izleme süreleri artıyor. Yıllardır engelli olmasına rağmen YouTube hala Türkiye’nin en çok ziyaret edilen 5. sitesi olmayı sürdürüyor.

Zimly ise birçok kez denenmiş olan online video yayıncılığında bir çığır açmaya hazırlanıyor.

İnsanlar oldum olası okumayı sevmiyor. Bu nedenle online videolar bilginin çok daha kolay ve eğlenceli bir şekilde karşı tarafa aktarılmasını sağlıyor. YouTube kurulduktan kısa süre sonra, ülkemizde de hızlı ve sınırsız internet bağlantılarının yaygınlaşması ile birlikte hepimizin hayatına giren online video kavramı o günden beri pek bir yenilikle karşılaşmadı.

Online televizyonlar kurulduysa da hepsi kaydedilmiş görüntüleri sunan ve genelde kaliteli içerik üretmekten uzak başarısız girişimler olarak sonuçlandılar.

Online video pazarındaki fırsatları çok iyi analiz eden Zimly ise birçok yeni alternatif ile kullanıcıların hizmetine sunuldu.

Zimly‘yi diğer online video sitelerinden ayıran en önemli özelliği canlı ve kesintisiz yayınlar da yapabilmesi. Bununla birlikte videoların kodlanması için geliştirilen özel teknoloji sayesinde videolar çok hızlı ve çok kaliteli bir şekilde izlenebiliyor.

Zimly için özel geliştirilen oynatıcı ise devrim niteliğinde. Videonun uzunluğu her ne olursa olsun istediğiniz noktasına anında erişmenizi ve hiç beklemeden izlemeye devam etmenizi sağlayan bu oynatıcı önümüzdeki günlerde adından fazlasıyla söz ettirecek.

Zimly yalnızca bir online video izleme sitesi olarak kalmayıp aynı zamanda kendi bünyesinde bir eğitim televizyonunu da çok yakında kullanıcıların hizmetine sunacak.

Continue Reading

SANSÜRE SANSÜR!

Sansür: Her türlü yayının, sinema ve tiyatro eserinin hükümetçe önceden denetlenmesi işi, sıkı denetim. (tdk)
Sansür; bizler için neyin doğru, neyin yanlış olduğuna bizim irademiz dışında, başkalarının, kendi değer yargıları doğrultusunda karar vermesidir. Çocuk istismarı, tecavüz, uyuşturucu temini gibi cezai yaptırımı olan, insan hayatına zarar veren, evrensel suçların engellenmesi ise sansür değildir.

Ülkemizde 5651 sayılı kanundaki “internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ve bu yayınlar yoluyla işlenen suçlarla mücadele edilmesi hakkında kanun” adı altında sunulan ve erişimin engellenmesini gerektiren kusurlu hareketler bahanesiyle, özellikle sanal ortamda sansür, çeşitli yanlış uygulamalar ile giderek artan bir biçimde baş göstermektedir.

Kapatılan sitelerin, engellenme sebepleri kamuoyuna açıklanmamakta, siteler sadece bir kişinin mahkemeye gitmesi nedeniyle dahi tedbir olarak kapatılabilmektedir.

06.Mayıs.2009 tarihli erişimi engelli site istatistiklerinde toplam 1874 adet site kapalı görünmektedir.
Bu engellemelerin sebeplerine baktığımızda en büyük pay, % 38 ile tüm dünyanın seferberlik içinde savaş açtığı “Çocuk istismarı”na aittir. Bu tabii ki son derece HAKLI bir nedendir zira çocuk istismarı ASLA müsamaha gösterilecek bir şey değildir.

Kapamaların ikinci büyük nedeni ise %35 ile “müstehcenlik” olarak göze çarpmaktadır. Ardından ise %10 ile “Diğer” kategorisi gelmektedir.

Kalan %10 ise kumar, fuhuş, uyuşturucu, Atatürk’e hakaret, intihara yönlendirme ve sağlık için tehlikeli madde temini nedenlerinin toplamına aittir.

Bu oranlardan açıkça görüldüğü üzere, uygulamalar suç ile savaştan çok keyfi bir kapamalar silsilesine dönüşmüştür.

Zira dünyanın en ağır suçlarından biri olan “çocuk istismarı” ile neye göre, kime göre olduğu belli olmayan “müstehcenlik” kavramının neredeyse başa baş gitmesi başka türlü izah edilemez. Ne olduğu anlaşılmayan “diğer” kategorisinin, kalan 6 nedenin toplamıyla aynı oranda olması, suçla savaştan başka bir zihniyetle karşı karşıya olduğumuzu açıkça ortaya koymaktadır.

Ve bu zihniyetin adı, sansürdür.

Sanal ortamdaki bu keyfiyetin, gerçek hayata ulaşması kaçınılmazdır. Bugün “müstehcen” bulunarak kapatılan bir site, yarın bir heykele, bir filme, bir kitaba dönüşecektir. Sanal ortamdaki yasaklamaların, eninde sonunda sokakta izdüşümleri olacaktır.

Dolayısıyla, çok geç olmadan Sansüre Sansür demenin zamanıdır.
Unutulmamalıdır ki, kapatılan sitelere bir takım ayarlar yapıp, girebilmek özgürlük değildir, sansüre karşı durmak hiç değildir. Bu, sansürü kabullenmek, sansürle yaşamaya alışmak ve yanlış giden bir şeyin parçası olmaktır.
Oysa ülke olarak, sansür ayıbına alışmak yerine bir an önce bundan kurtulmamız gerekmektedir.

Bu nedenle, “Bana dokunmayan yılan” zihniyetinden bir an önce çıkmamız elzemdir.

Hukukçularımızın internet konusunda eğitilmesi, medeni ülkelerdeki “ikaz et/kaldır” sistemine geçilmesi, yasada net şekilde tanımlanmayan gerekçelerin tanımlanması ve kişisel yorumlara mahal verilmemesi birincil önem taşımaktadır.

İkincil olarak, halihazırdaki durumda, illa bir kapatma gerçekleşecekse kapatılan sitelerin önce uyarılması, kamuoyunun sitelerin ne sebeplere kapatıldığı konusunda bilgilendirilmesi ve sitelerin toptan server üzerinden kapatılması yerine sadece sakıncalı içeriğin kaldırılması yönünde gerekli düzenlemelerin yapılması gerekmektedir.
Ülkemizin acilen interneti bilen hukukçulara ve bilirkişilere ihtiyaç duyduğu aşikardır.
Bu nedenle, biz Sansüre Sansür olarak konunun uzmanlarını ve medyayı göreve çağırırken, kamuoyunu da bu konuda bilinçlenmeye ve “Sansüre Sansür!” demeye davet ediyoruz.

Bugün internetine sansür, yarın hayatına sansür. Sessiz kalma.

“Eğer bir yerde kitapları yakıyorlarsa, orada eninde sonunda insanları da yakacaklardır.” Heinrich Heine

“Sansür, bir toplumun kendine olan güvensizliğini yansıtır ve otoriter rejimlerin belirgin bir özelliğidir.” Potter Stewart

Link: SansüreSansür 01

Link: SansüreSansür 02

Link: SansüreSansür 03

Link: SansüreSansür 04

Link: SansüreSansür 05

Continue Reading

TRT’de Silverlight ile ışıldayacak.

Bu akşam aldığım en güzel haberlerden biri olsa gerek gerçi 1 aydır yapım aşamasında olduğunu bildiğim TRT’nin yeni canlı yayın bölümü Daron Yöndem öncülüğündeki TRT.NET IT ekibinin emekleri ile tamamen silverlight ile tekrardan dizayn edildi ve bugün itibari ile yayına başladı. şimdilik Firefox ta kullanılan java scriptlerden doğan bir sorun olduğu ve yarın itibari ile bununda giderileceğini belirten Daron hocaya ve emeği geçenlere ellerine sağlık diyorum ve sizlerinde görüşlerini alamk için linki sizinle paylaşıyorum. Bu arada geçen gün FF’te rastladığım bir tartışmayada değinmek istiyorum Flash, Silverlight tartışmasına son noktayı sanırım koyacak bu hız ve kalite ile ne dersiniz ?

TRT silverlight

İnşallah diğer TV kanalları içinde bir örnek oluşturur ;)

http://www.trt.com.tr/Canli/AnaSayfa.aspx?Kanal=TV1

Continue Reading

40 saniyede 1 yıl.

Eirik Solheim tarafındna evinin bahçesinde aynı noktaya koymuş olduğu makinadan yılın farklı zamanlarında yapılan çekimleri birleştirerek oluşturduğu 40 saniyelik video yu ilk Volkan Yılmaz ‘ın blogunda gördümv e benim de hoşuma gitti ve sizlerle paylaşmak istedim. 40 saniyede bir yıl isimli videyo izlemenizi tavsiye ediyorum.


One year in 40 seconds from Eirik Solheim on Vimeo.

Continue Reading

iPhone Ocerina ile flüt keyfi

iPhonun görünce hayrete düştüğüm ve esneklik konusunda önemli bir özelliği daha karşıma çıktı ve sizinle paylaşmak istedim.

Önce videoları izleyelim ;)

 

Ve şurda

Eğer bi iPhone sahibiyseniz ve sizde flüt çalmak istiyorsanız gerekli uygulamanın linkine buradan ulaşabilirsiniz.

Uygulamada 4 Ses seçeneği var ama menüde istediğiniz ses üzerinden minör majör
geçişleri yapabiliyorsunuz.

Continue Reading

iPhone 3G Dayanıklılık testi

Youtube ta dolaşırken rastladığım bir video gerçekten çok etkilendim kesinlikle izlemenizi tavsiye ediyorum ;) yorum yapmıyacağım :)

[youtube:http://www.youtube.com/watch?v=TkXlriABfOo&]
Continue Reading

Nokia,Turktelekom ve Turkcell’den 3G açıklamaları.

3G ihalesinin tamamlanmasından sonraki ilk açıklamalar gelmeye başladı.

Türkiyenin telekominikasyon alanındaki 3 büyük şirketinden gelen açıklamalar ise şu şekilde.

Türk Telekom: “Türk Telekom olarak, 3G ihalesinin gerçekleştirilmiş olmasını sektörümüz adına olumlu bir gelişme olarak görüyoruz. 3G lisanslarının dağıtılmasıyla, telekom alanındaki yatırımların artmasını bekliyoruz.Türk Telekom’un yakınsama vizyonunu destekleyecek olan 3G teknolojisinin, birçok yeni ürün ve hizmeti Türk Telekom Grup şirketlerinin müşterilerine sunmamıza katkıda bulunacağı inancındayız. Bu şekilde, 3G destekli cep telefonları ile Videofon arasında görüntülü konuşma olanağının yanı sıra pek çok yeni hizmeti sunmaya başlayacağız. Bu vesileyle, uzun süredir beklenen 3G ihalesinin telekomünikasyon sektörüne ve tüm Türkiye’ye hayırlı olmasını diliyoruz.”

Turkcell adına Genel Müdür Süreyya Ciliv: “858 milyon YTL teklif verip en geniş bandı aldık. Bu banttan müşterilerimize en iyi hizmeti sunacağız. Bu frekansı kullanma hakkını alırken 1 milyar YTL’ye yakın bir kaynak yaratmak önemli. Üçüncü nesil bizi gerçekten mobil çağına götürecek. Kablosuz ve mobil ortamda internete hızlı ve kaliteli şekilde ulaşmak mümkün olacak. Mobil televizyon hizmeti ve mobil telefondan görüntülü görüşmek de mümkün olabilecek. Bu kriz ortamında milletimize 858 milyon YTL kaynak yarattığımız için büyük memnuniyet duyuyoruz.”

Nokia adına Türkiye Genel Müdürü Imfred de Jong: “Hızlı ve kaliteli bağlantı sayesinde, internet her geçen gün daha kişisel ve mobil bir hale geliyor. Nokia olarak 3G teknolojileri ile kullanıcı deneyimlerinin gelişmesini, erişim hızının artmasının ve farklı pek çok yeni servisin yaratılmasını bekliyoruz. Türkiye’de kullanıcılar, teknolojik yenilikleri çok hızlı benimsiyor.Nokia’nın sunduğu 3G uyumlu modellere, ihalenin tamamlanmasıyla birlikte bu ürünlerin özelliklerinden daha fazla yararlanmak olanaklı olacağı için, kullanıcıların daha fazla ilgi göstereceği görüşündeyiz.”

Peki siz neler düşünüyorsunuz? Gerçekten beklenildiği gibi 3G bizi yeni bir devire götürebilecek mi ?

Continue Reading

“Bilişim 08” Ödülleri Verildi

Türkiye Bilişim Derneği tarafından “Bilişim 08” etkinliği kapsamında verilen “Bilişim Hizmet Ödülleri” Sheraton Otel’de düzenlenen törende sahiplerini buldu.

Bu yıl 3’üncüsü düzenlenen ödül töreninde, “Sektörel Haber Sitesi” dalında Türk İnternet Com, “İnternet Haber Sitesi” dalında NTVMSNBC, “Alışveriş Sitesi” dalında Hepsiburada, “Kitap Sitesi” dalında Kitap Yurdu, “Spor Sitesi” dalında Sporda Bugün, “Teknoloji Sitesi” dalında Donanım Haber, “Sanal Müze” dalında Cumhurbaşkanlığı Müze Köşk, “Video Sitesi” dalında Pikniktube, “Sektörel Dergi” dalında CHIP, “Yerel Yönetim” dalında Ankara Büyükşehir Belediyesi, “Banka” dalında Garanti Bankası, “Sağlık Kurumu” dalında Bayındır Hastanesi, “E-devlet Sitesi” dalında Digitaldevlet.net, “TV Programı” dalında Bilişim Dünyası ödüle layık görüldü.

Continue Reading