İçeriğe geç

Elektriğini Koru!

İnsanoğlu elindekini yitirmeden kıymetini bilmiyor. Ne zaman sahip olduklarını kaybediyor o zaman anlıyor değerini kıymetini… Son zamanlarda artan ve kurumlardan yapılan açıklamalara göre hava şartlarından dolayı yaşadığımız elektrik kesintileri sıklaştıkça daha bir kıymetli olduğunu hissettiriyor insana…

Çok değil bundan bir kaç nesil önce yaşayan büyüklerimiz mum ışığında, gaz yağı kokusunda büyümüşler, yaşamışlar, çocuk büyütüp hayatlarını yıllarca birbirleriyle sohbet ederek, hikayeler anlatarak geçirmiş olduklarını düşünürüm her elektrik kesintisinde… Sonrasında da ne kadar çok bağlı olduğumuzu “elimiz ayağımız” deyiminin tam karşılığı olduğunu görürüm. Bu kadar hayatımızın içine işleyen bu enerjiyi hoyratça kullanıyor oluşumuza yanarım. Yine böyle bir günde gelen elektrikler sonrası TV’de yeni yayınlanmaya başlayan (ya da ben yeni denk geliyorum.) EnerjiSA‘nın başlatmış olduğu Enerjini Koru kampanyasının reklamına denk geldim ve bu ilginç tesadüf sonrasında ise sitesine girip inceledim biraz.

Kampanya kapsamında güzel bir uygulama oluşturmuşlar. Siteye girip Enerjini Koru bannerına tıklayıp uygulamaya başladığınızda size Aydınlatma, Mutfak, Ev eşyaları ve İklimlendirme konu başlıklarında bir kaç soru sorarak verdiğiniz cevaplara göre sizin enerji tüketici kimliğinizi çıkarıyor ve sonrasında da sizlere bu konu başlıklarında hiç bilmediğiniz bir çok tavsiye sunuyor.

Mesela Aydınlatma konusunda “Evdeki lambaları odaların köşelerine yerleştir. Böylece ışık köşe duvarlardan yansıyıp daha çok yayılabilir. ” tavsiyesini okumadan önce Lambaderlerin görsel güzellik için köşelere konulduğunu düşünürdüm.

Sizler de böyle küçük ayrıntılara dikkat ederek hem kesenize hem de geleceğimize miras bırakacağımız dünyaya bir katkıda bulunabilirsiniz.

Neden Enerji Tasarrufu yapmalıyız?

Çünkü yüksek maliyetli, öncelikle kendi cebimize zararı var, sonrasında da ülke ekonomisine. Hele bizim gibi dışarıdan aldığı doğalgaz ile elektrik üretiyorsanız.

Çünkü yine büyük çoğunluğu Termik santral olan ülkenin üretim santralleri ciddi çevre kirliliğine neden oluyor.

Çünkü doğal kaynakları hızla tüketiyoruz.

İşte bunun gibi daha sayamadığımız nedenlerden dolayı enerjimizi dikkatli kullanmalıyız.

Velhasıl gelecek nesillerimize sağlıklı ve doğal bir yaşam bırakmak istiyorsak,  hele ki enerji hayatımıza bu kadar işlemişken ve üretimi bu kadar meşakkatli olması da cabası olunca değerini bilmek ve mümkün olduğunca dikkatli kullanmak gerekiyor.

Gelin geleceğimizi hep birlikte koruyalım!

Siz de kendi önerilerinizi yorumlarda paylaşabilirsiniz. Bizlerin de farkına varmasına vesile olabilirsiniz.

“Elektriğini Koru!” hakkında 2 yorum

  1. Bursa UEDAŞ ta çalışan birisi ile görüştüğümde farklı bir yerden anlaşma yaptıklarında sık sık problem yaşandığından bahsetti. Mesela okuma ve faturalandırma farklı kurumlardan olunca sıkıntı yaşanıyor. Ya okunmuyor, yada okunuyor ancak fatura kesilmesi unutuluyor. Bir sonraki okumada cezaya düşüyor veya elektrik kesiliyor. Tam sistem oturmuş durumda değil.

  2. İstanbul’da bu şekilde bir şikayet şu ana kadar gelmedi. Aslında EnerjiSA’dan ziyade değinmek istediğim projesi ve buna hepimizin hangi firmayı kullandığımızdan bağımsız olarak el vermemiz gerektiğini düşündüğüm için paylaşmak istedim.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.