İçeriğe geç

İstanbul ve DBA Macerası III

Evet artık serileşen bu yazı dizisi sanırım 10 hafta boyunca devam edecek çünkü o kadar dolu dolu geçiyor ki yazmamak geçen zamanın harikalığına haksızlık olur diye düşünüyorum. Uzun zamandır Friendfeed’de oldukça aktif olduğumu takip edenleriniz mutlaka biliyordur. Bir çok yazımda değinmiştim bu sosyal mecranın insana neler kattığına. Bu hafta insanın hayatındaki en önemli şey olan dostluğun güzelliğini bir kez daha hatırlatmış oldu. Elif Evren Kuyu’nun “İstanbul’a ne zaman geliyorsun geldiğinde sana bir kahve ısmarlayayım” sözüyle başlayan Microsoft‘un DBA eğitimi için davet etmesi üzerine ikili konuşmalarda kararsız kalmamız ve konuyu friendfeed’e taşımamla birlikte, 25-30 kişinin katılımıyla gerçekleşen bir Meet Up’a dönüşmesi en güzel tarafı oldu. Hatta Elif benden hızlı davranıp yazıya bile dökmüş sağ olsun.

Yer seçiminde benim acemiliğime denk gelmesine rağmen yabancısı olduğum bir şehirde bu kadar güzel dostlukları ile beni yalnız bırakmayan herkese ne kadar teşekkür etsem azdır. Kimler yoktu ki; Ömer Ekinci’nin Kayseri eğitimini iptal edip bana süpriz yapması, Cihan Kaloğlu‘nun ertesi gün Ankara’ya gidecek olmasına rağmen eşi Seviye Kaloğlu ile birlikte geceye renk katması, Cevdet Aykan Demir‘in maç ve iş yorgunluğuna rağmen gelmesi, İsmail Emrah Demirayak’ın İstanbul’un bir ucundan işini halledip geçte olsa aramıza katılması, Hamza Şamlıoğlu (TEAkolik)’nun iki saatlik yol tepip Ömer Albayrak’ın da gelmesine vesile olması, sosyal medyada uzun zamandır tanıştığım ama bir türlü yüz yüze tanışamadığımız dostlarım Murat Can Demir, Burak Budak’ın gelmesi, Halid Altuner’in iş toplantısı için bulunduğu İstanbul’da bize de zaman ayırması, Bursa’da uzun zamandır görüşemediğim Batuhan İçöz ve Deniz Uruş (Çekirge) ile İstanbul’da görüşebilmek, paylaşımlarıyla tanıdığım Fatmagül Güzel‘in bizleri yalnız bırakmaması, Elif ile birlikte Onur Demirci ve ilk defa tanıştığımız İlyas Teker, Yasin, Şafak Otur, Ömür Yılmaz ( EYLOS ), Volkan Çelik‘in katılması,  Fundalina ve Hasan Yalçın kısa süreli de olsa tanışabilmek harika bir duyguydu benim için. Her ne kadar yer sıkıntısı yaşasak ve daldan dala gezmek zorunda kalsak da hafızamda her zaman yer edecek muhteşem bir gece geçirmiş oldum bu sayede. Herkesle sohbet edip tanışmaya çalıştım ama arada gözden kaçırdığım uzun süreli sohbet edemediğim arkadaşların olması üzmedi değil ama onlara da buradan sözümü veriyorum ikinci bir buluşmada inşallah uzun uzun sohbet etme zamanımız olur.

Bu arada MCD’nin video çekerken Cevdet abinin araması üzerine videoyu yarıda kesmiş olmamdan dolayı kendisinden özür diliyorum. Umarım özrümü kabul edersin dostum. :)

https://youtube.com/watch?v=Sj8lo-AFO0w

Ayrıca Derya ve Dilaver‘in misafirperverliğini de unutmamak gerek teşekkürler kardeşlerim iyi ki varsınız. :)

Bu güzel geceyi yaşamama vesile olan eğitiminde ilk bölümü olan “MS – 6231A Maintaining a Microsoft SQL Server 2008 Database” kursunu tamamlamış olduk. Katılım belgelerimizi aldık ve ikinci eğitim olan MS – 6232A Implementing a Microsoft SQL Server 2008 Database eğitimine başlamış olduk.

Eğitimin içeriği ise genel hatlarıyla;

 • Create databases and database files.
 • Create data types and tables.
 • Use XML-related features in Microsoft SQL Server 2008.
 • Plan, create, and optimize indexes.
 • Implement data integrity in Microsoft SQL Server 2008 databases by using constraints.
 • Implement data integrity in Microsoft SQL Server 2008 by using triggers.
 • Implement views.
 • Implement stored procedures.
 • Implement functions.
 • Implement managed code in the database.
 • Manage transactions and locks.
 • Use Service Broker to build a messaging-based solution.

konularını içermekte.

Böylece bir hafta sonunu daha güzel bir şekilde sonlandırıp Bursa’ya dönmüş oldum. İlerleyen haftalarda yine yazılarımla bu maceramı sizlerle paylaşmaya devam edeceğim.

“İstanbul ve DBA Macerası III” hakkında 8 yorum

 1. Senin İstanbul seyahatlleri oldukça iyi oluyor bence aman bitmesin diyelim :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.