İçeriğe geç

SoapUI “com.eviware.soapui.impl.support.definition.support.InvalidDefinitionException” Sorunu ve Çözümü

Eğer bir test uzmanıysanız ve Backend Servis testlerini de gerçekleştirmeniz bekleniyorsa SoapUI ile mutlaka yolunuz kesişmiştir. Biz de firmada bu uygulamayı yoğun bir şekilde kullanıyoruz. Geçen gün bir servisi güncellemek istediğimde başlıkta da gördünüz hatayı aldım. O an çok vaktim olmadığı için sorunun servisten kaynaklı olduğunu düşünerek çok da önemsemedim ve geliştirici arkadaşlara ilettim ama haliyle onlarda çözüm bulamadılar. Biraz vakit bulunca ben ve bu servise gerçekten ihtiyaç duyunca biraz daha araştırma yapmam elzem oldu.

SoapUI

Ben de birkaç arama sonrasında sorunun dil kodlamasından kaynaklandığını öğrendim ve çözümün de gerçekten çok basit bir düzeltme ile yapıldığını da görünce mutlaka bu şekilde bir sorun yaşayabileceğinizi düşünerek blogumda paylaşmaya karar verdim.

Öncelikle SoapUI’ınızın error loglarını (C:\Program Files\SmartBear\SoapUI-Pro-4.6.4\bin klasörü altındadır.) mutlaka inceleyin ve aşağıdakine benzer “Malformed UTF-8 character”  hatası geçiyor ise çözüm çok basit
[box type=”info” size=”large”]

org.apache.xmlbeans.XmlException: java.io.CharConversionException: Malformed UTF-8 character: 0xfd 0x6e 0x41 0x6c at com.eviware.soapui.support.xml.XmlUtils.createXmlObject(XmlUtils.java:211) at com.eviware.soapui.impl.wsdl.support.wsdl.WsdlLoader.loadXmlObject(WsdlLoader.java:114) at com.eviware.soapui.impl.wsdl.support.xsd.SchemaUtils.getDefinitionParts(SchemaUtils.java:535) at com.eviware.soapui.impl.wsdl.support.xsd.SchemaUtils.selectDefinitionParts(SchemaUtils.java:565) at com.eviware.soapui.impl.wsdl.support.xsd.SchemaUtils.getDefinitionParts(SchemaUtils.java:545) at com.eviware.soapui.impl.wsdl.support.xsd.SchemaUtils.getDefinitionParts(SchemaUtils.java:524) at com.eviware.soapui.impl.support.definition.support.AbstractDefinitionCache.update(AbstractDefinitionCache.java:97) at com.eviware.soapui.impl.support.definition.support.AbstractDefinitionContext$Loader.construct(AbstractDefinitionContext.java:236) at com.eviware.soapui.support.swing.SwingWorkerDelegator.construct(SwingWorkerDelegator.java:46) at com.eviware.soapui.support.swing.SwingWorker$2.run(SwingWorker.java:149) at java.lang.Thread.run(Unknown Source)[/box]

C:\Program Files\SmartBear\SoapUI-Pro-4.6.4\bin\SoapUI-Pro-4.6.4.vmoptions dosyasını metin editörü ile açıyoruz ve  aşağıda koyu renkle işaretlediğim satırı (-Dfile.encoding=UTF-8) aynı şekilde ve satıra ekliyoruz.

 

SoapUI -com.eviware.soapui.impl.support.definition.support.InvalidDefinitionException

 

Ve işte bu kadar artık istediğinzi gibi ilgili wsdl’i ekleyebilir ya da güncelleyebilirsiniz.

İleride SoapUI ile ilgili detaylı içerikler de paylaşıyor olacağım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.