İçeriğe geç

Açıksınıf.com tarafından düzenli olarak gerçekleşen eğitimlerden çok farklı bir etkinlik daha!

cem bostancı

Yoğun ve stresli iş temposuna rahatlıkla göğüs germek ve mücadele anlarına karar verme yetisini katarak başarıya ulaşmak isteyen herkes ‘Hayata Karşı Muay Thai Duruşu’ eğitimini deneyimlemeli.

‘Hayata Karşı Muay Thai Duruşu’ saldırganlığı bastırmanın ve özgüveni elde etmenin yanı sıra, günün stresinden uzaklaşmak adına negatif enerjinin en kısa yoldan bedenden atılması için amatör anlamda en etkili uygulamalardan birisidir.

Muay Thai sayesinde tam konsantrasyon sağlamayı öğrenip, mücadele azmini en yüksek seviyeye çıkartabilirsiniz. Bu sayede iş hayatında sıkça yaşadığımız panik anlarındaki stresi çok daha kolay yönetebilirsiniz.

 

Muay Thai nedir? Bize neler kazandırır?

Muay Thai; insanın psiko-fiziksel anlamda üst düzey bir performans ve direnç kazanmasına, kendi vücut potansiyelini maksimum anlamda tanımasına ve hatta esneklik anlamında da tüm vücudun günlük hayatta çalışan kaslarını gevşetmesine kattığı büyük fayda ile günümüz spor dalları arasında dikkat çekiciliğiyle ön plana çıkan bir spor dalıdır.

Bu eğitim ile yaşanan tüm negatif olayların kontrolü kısa sürede koordine edilmesiyle birlikte kişinin kendisine olan öz güveninin artması sağlamaktadır.

 

Muay Thai’nin tarihçesi nedir? Günümüzde nasıl kullanılır?

Muay Thai yaklaşık geçmişi binlerce yıl öncesine dayanan bir Thailand savaş sanatı ve bir yaşam biçimi olarak yıllar boyu öğretilmiştir. Tarihteki ilk Muay Thai yarışmaları Siam Kralı Parchao Sua tarafından 1600’lü yılların sonlarında yapılmaya başlanmıştır. Eski dövüşler, meydanlarda veya açık alanlarda yapılıyorken günümüzdeki çizgisine 1930 yılında 20 ülkeden gelen dövüşçülerin bir araya gelmesiyle ve tarihte ilk defa boks eldiveni takılarak kurallar ve kaideler dahilinde düzenlenmiş olup günümüzdeki formuna kavuşmuştur.

Dövüşlerde yumruk ve tekme vuruşlarının kullanılmasının yanı sıra, Muay Thai ruhunu tam manasıyla yansıtan ve en sert yakın dövüş stili olmasında adını öne çıkartan diz, dirsek ve klinç teknikleri kullanılmaktadır.

Muay Thai günümüzde dünyada her geçen gün popülaritesi artmakta olup en ilgi çekici ring sporlarından birisi haline gelmiştir. 

 

Yoğun iş stresi ve stres içinde doğru karar vermek için Muay Thai’nin bize kazandırdıkları nelerdir?

Muay Thai öğretisi; hem bir spor dalı, hem terapi, hem de bir hayat biçimi olarak benimsenmelidir. Beden eğitimi aslında fiziksel eğitimden çok zihnen bir disiplindir. Günlük hayatta insanları en çok strese sokan olgu zaman olgusudur. Para, iş ve kariyer olguları ise her noktada zaman olgusuna bağlı olarak gelişir. Zamanı ve zamanlamayı en iyi kullanma antrenmanı ise fiziksel olarak ‘önce can’ denilen noktada ortaya çıkarmaktadır.

Muay Thai Eğitmeni, Cem Bostancı’nın verdiği örneğe göre; “Düşünün ki ringtesiniz ve rakibinizle üç raunt çarpı üç dakikadan toplam dokuz dakikalık bir savaşınız var, karşınızdaki gücün boyutunu dayanıklılığını ne kadar patlayıcı ve yıpratıcı olduğunu kestiremiyorsunuz, tek yapmanız gereken şey onunla mücadele etmek, ona dayanmak ve doğru zamanda doğru vuruşu yaparak öne geçmektir. Tüm bu savaş sırasında ise soğukkanlı olmak, zamanı iyi yönetmek, gücünüzü iyi dengelemek, strese ve korkuya yenik düşmeden ruhsal ve bedensel olarak dimdik durmak zorundasınızdır. Muay Thai öğretisi size bu alışkanlıkların tamamını eğer o ruhu hissedebilirseniz yapmış olduğunuz egzersizlerde ve siz bu yolda ilerledikçe kazandıracaktır ve kendi hayatınıza bir ışık tutacaktır.”

 

Neden bu eğitimi almalıyız?

Günümüz iş hayatı, belli bir rutin içerisinde sinir, stres, gerginlik ve şehir hayatının baskısına dayanma karşılığında tek motivastonu çoğu zaman ay sonunda kazanılan para olmaktadır. Oysaki öncelikler arasında arka sıralarda kalan değerler bulunmaktadır.

Muay Thai öğretisi, herkesin kendine ait doğruları bulacağı ve bu doğruların arkasında dimdik durarak hayata karşı en kendine ait duruşu sergileyebileceği bir öğretidir. Saygıyı, sevgiyi ve hoşgörüyü öğretir ama tüm bu disiplini en efektif şekilde beden terbiyesiyle sonuca ulaştırır. Ter dökersiniz, dayanırsınız, motive olursunuz ve artık  kendinizi rakip gördüğünüz bireysel bir uğraşınız vardır. Bu yol sizi  iç dünyanızda özgüven sahibi, hoşgörülü ve zaman içinde egosu ile barışık bir birey haline getirecektir.

 

Cem Bostancı Kimdir?

Muay Thai profesyonel eğitmeni Bostancı, 1976 yılında İstanbul doğdu. İstek Özel Belde Lisesi mezunu olan eğitmen, Kocaeli Üniversitesi İşletme bölümünü tamamladı.

Spor hayatına 8 yaşında ilk olarak Judo branşıyla başladı ve 1992 yılında Muay Thai ile tanıştı. Amatör müsabakalara katılarak birçok derece alarak profesyonelliğe yükseldi. Bostancı; 32 yaşında kadar ringlerdeki yerini aldı ve Muay Thai dersleri vermeye başladı.

 

Profesyonel iş hayatına 2002 – 2012 yılları arasında da devam eden Bostancı, 2012 yılında radikal bir karar alarak tüm çalışma hayatını bırakarak, Muay Thai eğitmeni olarak özel dersler vermeye başladı.

Türkiye Muay Thai Federasyonu’ndan  ‘Muay Thai Kru’  ünvanlarını kazanan Bostancı, İstanbul Eğitim Kurulu Üyesi oldu. Türkiye O-Sport  MMA Federasyonu’nun kurucu üyesi, Eğitim Kurulu Başkanı ve

Yönetim Kurulu üyesidir. Türkiye BJJ ve Jujitsu Federasyonu’ nda ise Siyah Kuşak 2.’nci Dan sahibi resmi antrenörüdür. Çalışma hayatına halen Kadıköy’de bulunan ‘İstanbul Muay Thai Studio’ adında özel ders salonunda devam eden Bostancı, bir kız çocuk babasıdır.

Cem Bostancı – Muay Thai Eğitmeni – www.cemthaiboxing.com

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.