İçeriğe geç

Bilişim’08 bu hafta başlıyor

Türkiye Bilişim Derneği’nce organize edilen Bilişim’08; 19-21 Kasım tarihleri arasında Ankara’da gerçekleştirilecek.

Her yıl Kasım ayında Türkiye Bilişim Derneği (TBD) tarafından gerçekleştirilen Ulusal Bilişim Kurultayı’nın 25.si Bilişim’08, bu yıl Sheraton Kongre Merkezi’nde gerçekleştirilecek. Etkinlikte, ülkeler için geniş çapta ekonomik kazanımlar sağlayan açık kaynaklı yazılımlar özel bir oturumda masaya yatırılacak.

Ana teması “Yakınsama” olarak belirlenen etkinlikte, sektörün gündemindeki konular 9 ayrı salonda ele alınacak.

Salonlarda Afette Bilişim, E-Dönüşüm, Coğrafi Bilgi Sistemleri, e-oyun, Çevreci Bilişim, İletişim teknolojileri, 3G, Genişbant telsiz erişim sistemleri, IPTV, Akıllı Ev, Nesnelerin İnterneti, Mobil Numara Taşınabilirliği, İnternet Güvenliği, İnternet Yönetişimi, e-imza/e-noter, Ulusal Yazılım Endüstrisi ve Küresel Rekabet, Bilişim Stratejisi, Matematiksel Bilgisayar Dili: Türkçe, Özürlüler ve Bilişim, Savunma Sanayi ve Bilişim, Spor ve Bilişim konuları değerlendirilecek.

Özellikle kamu sektöründe önemli bir harcama kalemi olarak varlığını sürdüren yazılım bedellerini ortadan kaldıran açık kaynaklı yazılımlar, Bilişim’08 çerçevesinde ayrı bir oturumda masaya yatıralacak. 20 Kasım’da gerçekleştirilecek oturumda “Açık kaynak ülke deneyimleri Türkiye için bir gelecek mi?” başlığı altında dünya ve Türkiye’deki açık kaynak yazılım süreçleri ve deneyimler anlatılacak.

TÜBİTAK tarafından geliştirilen milli yazılım Pardus ve kamudaki kullanımı ile başarı öyküleri Pardus Proje Yöneticisi Erkan Tekman tarafından sunulacak.

Pardus’un kullanıcısı Milli Savunma Bakanlığının deneyimleri de katılımcılarla paylaşılacak.

Dünya genelinde açık kaynak yazılım standartlarının savunucusu Open Document Format’ın Genel Müdürü Marino Marcich ile açık kaynaklı yazılımları destekleyen Sun Microsystem MySQL’in Başkan Yardımcısı Kaj Arnö de etkinlikte birer sunum yapacak.

Etkinlik ile detaylı bilgi ve program için www.bilisim.org.tr adresi ziyaret edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.