İçeriğe geç

İş Kritik Uygulamalar SQL Server 2012 Güvencesi Altında

Microsoft, dünyanın en yaygın veri platformu SQL Server’ın son sürümü Microsoft SQL Server 2012’in tanıtımını İstanbul’da gerçekleştirdi. Tanıtımda Garanti Bankası ve Denizbank gibi devlerin neden SQL Server 2012’yi tercih ettikleri paylaşıldı. 

 SQL Server 2012 Lansmanı

Microsoft’un boyut ve format kısıtlaması olmaksızın verilerin her yerden yönetiminde kurumlara kolaylık sağlayan veri platformu SQL Server’ın son sürümü SQL Server 2012, Türk bilişim sektörünün beğenisine sunuldu. Sağladığı iş kritik güven, atılım yaratan iş zekası ve ihtiyaca göre şekillenen bulut vizyonu ile kullanıma hazır olan SQL Server 2012’nin tanıtımı 3 Mayıs 2012 tarihinde İstanbul’da gerçekleştirildi. Verilerin hızla yararlanılabilir iş bilgilerine dönüştürülmesinde kurumlara yardımcı olan SQL Server 2012’nin tüm detayları gün boyunca gerçekleştirilen toplantılarda bilişim sektörü profesyonellerine anlatıldı.

Günümüzde kurumların hızla artan verilerin analiz edilmesine daha fazla ihtiyaç duymaya başladığına dikkat çeken Microsoft Türkiye Uygulama Platformu Ürün Yöneticisi Gökben Utkun, “Ünlü araştırma şirketi Gartner’ın verilerine göre küresel veri miktarı yıllık yüzde 59 oranında büyüme kaydediyor. Bu büyümenin yüzde 70 ila 85 arasındaki bir kısmını ise yapısal olmayan veriler oluşturuyor. Microsoft olarak bu noktada kurumlara artan veri hacminin zorluklarının üstesinden gelebilmeleri ve verileri hızla yararlanılabilir iş bilgilerine dönüştürebilmeleri için SQL Server çözümümüzü sunuyoruz. SQL Server’ın son sürümü olan SQL Server 2012 çözümümüzle verilerin yönetimi konusunda kurumlara ihtiyaçları doğrultusunda ister kurum içinde isterse bulutta yardımcı olmayı hedefliyoruz. SQL Server 2012 kurumlara boyut ve format kısıtlaması olmaksızın tüm verilerin kolayca yönetilebileceği platformu ve araçları sunarak işlemeye uygun öngörüleri oluşturup bunları iş için en etkili biçimde kullanabilmelerini sağlıyor. Gartner’ın yayımladığı 2012 değerlendirmelerinde hem İş Zekası, hem de Veri Ambarı’nda Liderler Kategorisinde yer alan SQL Server’ın yeni sürümü Microsoft SQL Server 2012 ile bu alandaki iddiamızı gelecek yıllarda da sürdüreceğimize inanıyoruz” dedi.

Microsoft SQL Server 2012’in tanıtımının yapıldığı etkinliğin açılışında konuşan Intertech / Denizbank MIS, Hazine, Kredilerden Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Funda Öney “Türkiye’nin en hızlı büyüyen bankalarından biri olarak bölgesel piyasada daha iyi rekabet edebilmek için düzenli olarak doğru ve zamanında raporlar hazırlayabilmemiz gerekiyor. Bu oldukça rekabetçi bir piyasa ve genellikle raporları yönetimin talep ettiği şekilde aynı gün içinde teslim etmemiz büyük önem taşıyor. Artık bunu SQL Server 2012 ile kolayca gerçekleştirebiliyoruz ve bankanın piyasadaki değişikliklere daha hızlı yanıt vermesini sağlıyoruz. ” dedi.

Garanti Teknoloji / Garanti Bankası Açık Sistem Veri Tabanları Müdürü Umut Nazlıca ise “918 yurtiçi şube ve 6 uluslararası birimimizle 11 milyon müşteriye hizmet veren Garanti Bankası olarak performansımızı hızlandırmak ve çalışanlarımıza gerçek zamanlı bilgiler sağlamak için altyapımızı Microsoft çözümleri ile güçlendirdik. 500 veritabanını Microsoft SQL Server 2012’ye yükseltme kararı aldık. Bunun sonucu olarak bilgi teknolojileri alanındaki verimliliğimizi yüzde 30’dan fazla artırarak maliyetlerimizi azalttık. Ayrıca raporlama performansımız ise yüzde 70 oranında hızlandı. Daha yüksek esneklik, ölçeklenebilirlik ve kaynak kullanım düzeyi sağlayarak iş çevikliğimizi ve rekabet gücümüzü artırdıklarını” sözleriyle başarı öyküsünü paylaştı.

Açılış konuşmalarının ardından gerçekleştirilen İş Kritik Güven ve Atılım Yaratan İş Zekası konulu paralel oturumlarda uzmanlar, SQL Server 2012’nin yeniliklerini detaylı şekilde anlattılar. Etkinlikte ayrıca Microsoft SQL Server 2012’yi deneyimleyebilmek için oluşturulan “Dene Keşfet” salonunda ise Microsoft İş ortakları ve SQL Server Öncüleri gün boyunca farklı demolar ve eğitimler düzenlediler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.