İçeriğe geç

ESET, Isparta Emniyet Müdürlüğü işbirliğiyle güvenli internet eğitimi verdi

Türkiye’de ilk kez bir emniyet müdürlüğü, güvenli internet konusunda öğrenci ve ebeveynlere yönelik bir seminer düzenledi. Isparta Emniyet Müdürlüğü tarafından organize edilen seminerde konuşan ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, internetin nasıl güvenli kullanılabileceği konusunda bilgi aktardı.

Sosyal paylaşım sitelerindeki tehlikelere dikkat çeken Akkoyunlu, öğrencilere “Facebook’ta sosyalleşin ama çok özel bilgileriniz sizde kalsın. Sosyal mağdur olmayın“ derken, ebeveynlere de “Teknolojiden kaçmayın, çocuklarınızı korumak için siz de sosyal ağlarda yer alın“ tavsiyesinde bulundu.

Isparta’da Belediye Kültür Merkezi’nde düzenlenen toplantıya ilgi büyük oldu. Öğleden önceki oturuma ilköğretim ve lise öğrencileri katıldı. Öğleden sonraki oturumda ise üniversite öğrencileri ve ebeveynler, internetin güvenli kullanımı konusunda bilgilendirildi. Konuklara, Isparta Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şubesi’nin hazırladığı “İnternet sokaktan farksız“ başlıklı kitapçık dağıtılırken, ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu, djital dünyada dikkat edilmesi gereken konuları aktardı. Bilgisayar kullanıcılarının yüzde 65’inin en az bir defa mutlaka saldırıya uğradığını dile getiren Akkoyunlu, ‘Hackerler, son derece becerikli yazılımlarla sistemlerimize sızmaya ve kişisel bilgilerimize ulaşmaya çalışıyor. Pek çok kez bunun farkına bile varmıyoruz. Özelikle gençler tarafından çok yoğun olarak kullanılan sosyal paylaşım mecraları, pek çok tuzakla dolu“ uyarısını yaptı.

Sosyal mağdur olmayın!

Barbaros Akkoyunlu, “Facebook gibi sitelerde tanımadığımız kişilerle adres, yaşgünü, kimlik numarası gibi bilgiler paylaşmayın. Tüm bu bilgilerin paylaşımı, adım adım siz ya da ailenizle ilgili bazı şifrelerin ele geçirilmesine ve sonuçta maddi kayıpların oluşmasına sebep olabilir. Sosyalleşeyim derken, sosyal mağdur olmayın!“ dedi.

Çocuklarınız için teknolojiye ayak uydurun!

Barbaros Akkoyunlu, ebeveynleri ise teknolojiye davet etti. “Bakmamak, bilmemek artık mazeret değil“ diyen Akkoyunlu, “Annelerin babaların da artık bir Facebook hesabı, Twiter hesabı olmalı. Çok yoğun ya da detaylı kullanmak zorunda değilsiniz ama bu sayede çocuklarınızı izleyebilir ve gerektiğinde önlem alabilirsiniz“ diye konuştu.

Türkiye’de ilk kez

Isparta’daki seminer, Avrupa Birliği desteğiyle oluşturulan bir projenin uzantısı olarak yapıldı. Proje kapsamında sağlanan 5 bin Euro’luk maddi destekle üç pilot okul belirlendi ve gönüllü eğitimcilerın yardımıyla öğrencilere güvenli internet konusunda detaylı eğitimler verildi. Toplumu bu konuda bilinçlendirmeyi hedefleyen Isparta Emniyet Müdürlüğü, Kültür Merkezi’ndeki seminerle de yaygın çaplı bir bilgilendirme çalışması yapmış oldu. Emniyet teşkilatı içinde böyle bir çalışma Türkiye’de ilk kez düzenleniyor.

Seminer sonrasında Isparta İl Emniyet Müdürü Ahmet Zeki Gürkan katkılarından dolayı ESET Türkiye Satış Müdürü Barbaros Akkoyunlu’ya teşekkür beratı ve bir plaket verdi. Isparta Emniyet Müdürlüğü Bilgi İşlem Şubesi Müdürü ve Proje Yasal Temsilcisi Hüseyin Mektepli önemli bir projeyi başarıyla yerine getirmekten dolayı duyduğu memnuniyeti dile getirerek çalışmalarına devam edeceklerini belirtti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.