İçeriğe geç

Konya web güvenliği eğitimi

Daha önce çok sevdiğim arkadaşım Onur Yılmaz’dan ve Konyada yapacağımız web güvenliği eğitiminden bahsetmiştim. Açıkçası bu kadar yoğun geçeceğini inanın bende bilmiyordum. Belki eğitim açısındna çok yoğun bir içerik olarak gözükmesede hem eğitim hem de eğitim sonrası etkinliklerimiz olarak gerçekten dolu dolu ve bir o kadar da yorucu bir hafta sonuyla karşı karşıya kaldım.

1.gün genel olarak bilişim güvenliği kavramları ve kişisel güvenlikte dikkat edilmesi gereken konular vardı. Genel olarka katılmcıların bilgi düzeyi bu aşamanın üstünde olduğundan çok detaya girmeye gerek kalmadan oldukça zevkli ve güzel bir içerikle tamamladık. 1. günü akşamı eve geldiğimizde saat bir hayli ilerlemiş ve bizde muhabbet iş güç derken gece 4 etmiştik. Hal böyle olunca da 2. gün için sabah 8 de kalkabilmek ise apayrı bir işkence olmasına karşın Mevlüt Tavuş arkadaşımında yardımıyla sabah kalkıp hazırlık yapıp Üniversitemizin Bilgisayar Merkezi’ne doğru yol aldık evdeki 6 arkadaşla birlikte.

  1. gün de ise konu biraz daha web uygulamalarına yönelik saldırılar ve bunlara karşı alınacak önlemler olunca biraz daha zevkli ve dolu bir içerikle karşılaştık. Onur’un etkili anlatımı ve örnekleriyle Html Injection, XSS,JavaScript Injection, RFI, XSRF konularında oldukça başarılı bir eğitim oldu. Yapabileceğimiz hataların nelere mal olabileceğini uygulamalarla, videolarla görmüş olduk.Eğitim bittiğinde bizim sınıftan arkadaşlarla birlikte Nevzat Hoca’nın evinde çiğ köfte partisine davetliydik. Orada bizi gerçekten çok güzel süprizler bekliyormuş ama bizim haberimiz yokmuş :) 35 ila 40 yıl arasında bir plak arşivi ve pikapla karşılaştığımız anda Özellikle Onur’un Orhan Gencebay hayranlığı ve daha öncesinden plaklarını aradığını bildiğimden ilk aklıma Orhan Gencebay plağı geçti ve Onur’da hemen onu aramaya başladı. İlk bulan ise ben oldum. :) Nevzat Hoca’mızında izni ile pikapıda alıp salona geçtik ve gerçek kalitede plak dinlemenin zevkini hiç bir programla dijital seste alamadığımı anladım. Nevzat Hoca’nın Onur’a süprizi ise Orhan Gencebay’ın 35 yıllık bir plağını hediye etmesi oldu. Güzel bir gecenin ardından eve geldik. ve gecenin ielrleyen saatlerine kadar sohbet ettikten sonra yattık. Sabah kalkabilmek ise cidden son zamanlarda yaşadığım en zor uyanma faslıydı.

Eğitimin 3.günün de ise SQL Injection çeşitleri ve önlemlerini öğrendikten sonra 2 saatlik bir uygulama hemen ardından da Sertifika için sınava girdik.

Şimdi de bu dopdolu geçen 3 günün yorgunluğunu atmaya çalışıyorum bilgisayar başında. Bu üç günde emeği geçen Başta Onur Yılmaz, Nevzat Örnek Hocam’a ve tüm eğitime gelen arkadaşlarıma teşekkür ediyorum sınav sonuçlarını da sabırsızlıkla bekliyorum. :) ve bi kaç resimle veda etmek istiyorum.

DSC01335.JPG

“Konya web güvenliği eğitimi” hakkında 3 yorum

  1. Zeki KÜÇÜKKARA

    3 gunu cok harikayla anlatmışsın Serkan :) Bende aldıgım egitimleri senin sitende deniyordum :D ama baktım ki onurda burdaymış :) Fazla ugraşmayım dedim :D

  2. s.a tüm dost ve kardeşlerimize başarılarının devamını temenni ederim. Saygılarla.
    Melekler beklesin başınızı onlar örtsün üzerinizi..

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.