İçeriğe geç

Araba Alacaksanız Bir De Buradan Bakın

Güncel teknoloji haberleri çoğumuzun büyük ölçüde ilgisini çeker. Zira bu yeni teknolojiler bize, hayatımıza yenilikler, kolaylıklar, farklı boyutlar katan buluşların müjdesini verirler. Herkes kendi ilgi alanına, yaşantısına ya da mesleğine göre farklı alanlardaki teknolojik gelişmelerle daha fazla ilgilenir elbette. Ancak bazı gelişmeler var ki toplumun çoğunun, hemen hemen hepimizin ilgi odağı oluverir. Örneğin, çevre sağlığına, insana ve doğaya saygılı buluşlarla daha yakından ilgileniriz. Ya da otomobiller, ev teknolojileri yaşamımızla birebir örtüştükleri için güncelliklerini her zaman korurlar ve çoğumuza hitap ederler.

Şimdi sözünü edeceğim bir teknolojik gelişme var ki hem çevre sağlığını hem de otomotiv sektörünü yakından ilgilendiriyor. Zaten söz konusu otomobiller olduğunda o teknolojik haberin çocuklar da dâhil çok geniş bir meraklı kitlesi ile buluşması kaçınılmaz oluyor. Buna bir de çevre sağlığı eklendiğinde bu yelpaze iyice genişliyor. Yapılan araştırmalar göstermiş ki, otomobil sektörü dünyadaki karbondioksit salınımının %12’sinden sorumlu ve karbondioksit salınımı da küresel ısınmaya neden oluyor. Küresel ısınma çevre sağlığını ve buna bağlı olarak da insan sağlığını giderek olumsuz yönde etkilemeyi sürdürüyor. Bilim adamları da her alanda karbondioksit salınımını önlemenin yollarını arıyor. Renault’un öncülüğünde üretilen elektrikli otomobiller, otomotiv sektörünün sebep olduğu kirlenmenin önüne geçilmesi için mükemmel bir çözüm olarak görülüyor.

Elektrikli otomobiller sadece çevre dostu olmakla kalmıyor, aynı zamanda kullanıcılarına da pek çok artı sunuyor. Kendisiyle eşdeğer yakıtlı bir otomobilin sahip olduğu tüm imkân ve konfora sahip olan bir elektrikli otomobilin maliyeti de eşdeğer bir yakıtlı otomobilden farklı değil. Örneğin, Renault’un Zoe modelinin fiyatı 66.500 TL civarında olduğu söyleniyor. Ayrıca bu araba sahiplerini yüklü yakıt fiyatlarından kurtarıyor. Günde bir kez tam şarj edilmesi şehir içi günlük kullanım için rahatlıkla yeterli oluyor. Kolaylıkla kurulabilecek uygun şarj noktalarında kısa sürede şarj edilmesi mümkün oluyor. Bunun yanı sıra yıllık bakım gerektirmiyor ve motorlu taşıtlar vergisine de tabi değil. Üstelik çok hızlı ivmeleniyor ve sessiz çalışıyor. Tüm bu özellikler elektrikli otomobillerin artık giderek artan oranda tercih edileceğini bize gösteriyor.

“Araba Alacaksanız Bir De Buradan Bakın” hakkında 2 yorum

  1. Bursa’da birkaç noktada görmeye başladım elektirkli araçlar için şarj istasyonları. Köfteci Yusuf’ta görmüştüm ki ücretli midir değil midir bilmiyorum. Dediğiniz gibi artık elektrikli araçların dönemi geldi de geçiyor bile.

  2. Kesinlikle katılıyorum biraz daha performansları artarsa oldukça yaygınlaşacağına inanıyorum. Şehir içi kullanımda özellikle fazlalaşacak istasyonlarla birlikte kısa zamanda artış sağlayabilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.