İçeriğe geç

Bi’ El Pişti Oynayalım Mı?

Eldeki 52’lik desteye baktıktan sonra katılacak en az 1 en çok 3 kişi daha bulunur, ilgili alana geçilir ve oyun başlar. Nesilden nesile aktarılan, kağıt oyunlarının atası olan “Pişti”den bahsediyoruz elbette. Her evde en azından bir kere bile olsa Pişti oynandığı bilinir! Daha da ilginci ilk öğrenilen kağıt oyunu da genellikle Pişti’dir. Her Türk genci “Kes bakalım” tabirinin önündeki desteyi ayırmak anlamına da geldiğini bu oyun sayesinde öğrenir. Uzun lafın kısası Pişti ile bir oyun severin tarihi oluşturulur ve yıllar boyunca da böyle devam etmesi temenni edilir.

 

Kazanmak için daha fazla ve daha skorlu kağıt biriktirmenin en önemli kural olduğu Pişti’de yerde duran kartla aynı kartı attığınızda “Piştiiii” diye bağırıp tüm hepsini toplayabilirsiniz. Yeni başlayanlara Pişti oyunu tam da bu şekilde anlatılıyor ama Pişti oyununu bir hayat felsefesi haline getirenler  ya da cebinde desteyle gezenler için tanımlama tabii ki bu şekilde değil zaten oyunun adı da Pişti değil, Pişpirik. Zira bu oyunla bu kadar samimi olduktan sonra ona daha candan bir isim takmamak ayıptan da öte bir durum.

 

Peki bu oyunu oynayacak insanları fiziksel çevresinde bulamayınca ne yapacak bu Pişti tutkunu? Hemen sanal ortama geçecek ve hayata bakış açısı kendisi gibi olan insanlarla bu oyunu oynayarak gününe renk katacak. Neyse ki hem Pişti’yi hem de bu insanları bir arada tutan muhteşem bir yer var, Gamyun.

 

Nedir bu Gamyun derseniz, bu efsanevi oyun ve eğlence sitesinin 1999 yılında kurulduğundan, içinde birbirinden farklı oyunları barındırdığından, hatta oyunları oynarken yeni arkadaşlar edinmeyi sağladığından bahsedebiliriz. Yeni arkadaşlar edinme konusunda ise emin olmamızın önemli nedenlerinden biri, Gamyun’un günde 250.000 ziyaretçisinin  olması! Bunların yanında da güvenli, küfürsüz ve sağlıklı bir oyun ortamı da sağlayarak ziyaretçilerini mutlu etmeyi benimsemesi!

 

Gamyun’da pişti oynamak için ise Fıstıklı Oyun Salonları, Üye Salonları ve Puanlı Oyun Salonları’ndan birini seçip istediğiniz oyun odasına girip hemen yeni arkadaşlarınızla oyuna bağlanabilirsiniz. İyi eğlenceler.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.