İçeriğe geç

Türk e-kitap okuyucusu Calibro ile yepyeni okuma deneyimine ne dersiniz?

Dün akşam Babil.com’un düzenlemiş olduğu blogger davetindeydim. Eski dostlarla görüşmeyeli uzun zaman olduğunu kapıdan içeriye girdiğimde selamlaşma faslının uzun sürmesiyle kavrayabildim. Gerçekten güzel bir akşam geçirdim. Gelelim sizinle de paylaşmak istediğim bu cihazın hikayesine.

Libronet Bilgi ve Teknoloji Hizmetleri tarafından kitapseverlere kazandırılan Calibro’yu Libronet Bilgi ve Teknoloji Hizmetleri Yönetici Direktörü Mehmed Ali Çalışkan Amerika’da 1 milyonlara varan e-kitap sayısına karşılık Türkiye’de sadece 10 binlerde olmasını özellikle belirterek, Calibro ile birlikte bu sayıyı 2015 yılında 50 binlere çıkarmak istediklerini, aslında piyasadan pay almak değil bu piyasayı büyütmek istediklerine değindi ve cihazı kısaca tanıttı..

Firmanın tanımıyla Calibro; “Tamamen yerli yatırımla hayata geçen, Türkçe kitaplara da rahat ulaşma ve okuma fırsatı sunan Calibro, www.babil.com üzerinden satışa çıktı. Binlerce kitaplık kütüphaneyi hayallerin ötesinde bir hafiflikte, her yerde yanınızda taşımanızı sağlayan Calibro; kağıt doğallığındaki ekranı, pratik menüsü, not alabilme özelliği, 30 güne kadar çıkan batarya ömrü ve Sesli Sözlük’ün İngilizce – Türkçe sözlük desteği ile dikkat çekiyor.”

Calibro LOGO

 

Calibro ilk aşamada iki farklı ürün olarak karşımıza çıkıyor bunlardan ilki, başlangıç seviyesi cihaz olarak belirlenen Işıklandırması ve dokunmatik ekran özellikleri bulunmayan 188 gr. ağırlığındaki Calibro Basic sürümü, ikincisi ise dokunmatik ekranlı ve ekran aydınlatması ile her koşulda ve ortamda size kesintisiz kitap okuma deneyimi sunan 208 gr. ağırlığındaki Calibro Touch Lux, Bu iki cihazın ortak özelliklerine değinecek okursak:

E-ink teknolojisi ile üretilen Calibro, E-ink’in sunmuş olduğu göz yormama , şarjı ekonomik kullanma ve ekranlardaki cam hissinin yerine biraz daha kağıt hissi gibi özellikleri oldukça güzel sunuyor. Özellikle son dönemde elimizden düşürmediğimiz akıllı telefon ve tabletlerimizin en büyük problemi olan güç tüketimi bu cihazda yok denecek kadar az. Cihazın şarj süresi 30 güne kadar çıkabiliyor.

Entegre Wi-Fi imkanı ile kablosuz internet olan her ortamdan kolayca babil.com üzerindeki mağzaya bağlanarak hızlıca dijital kütüphanenizi zenginleştirmenize, okuduğunuz kitaptaki istediğiniz bir cümleyi sosyal medyada paylaşabilmenize olanak sağlıyor.E-kitap formatlarının (PDF, PDF (DRM), EPUB, EPUB (DRM), DJVU, FB2, FB2.ZIP, DOC, DOCX, RTF, PRC, TCR, TXT, CHM, HTM, HTML, MOBI, ACSM) yanısıra JPEG, BMP, PNG, TIFF gibi resim formatlarını da destekliyor.

Her iki cihazın da ekranı 6″ olup dahili 4 GB hafızaya sahip. Ayrıca harici SD kart takarak bu kapasiteyi 32 GB’a kadar artırabiliyorsunuz. İçerisinde İngilizce-Türkçe Sözlük, hesap makinesi, takvim&saat, fotoğraf albümü oyun gibi özellikleri de  barındıran Calibro cihazlarının yerli üretim yazılımı koşuyor ve bu yazılımın Android, iOS, Mac ve Windows için de uygulamalarının yolda olduğu belirtiliyor.

Şimdilik www.babil.com ve www.n11.com üzerinden satışa sürülen ürünlerden Calibro Basic modeli  149TL, Calibro Touch Lux modeli ise 249TL etiket fiyatına sahip ve çok yakında tüm teknoloji marketler ve kültür perakendecilerinde yer alacak.

İlerleyen günlerde test ürünü gelmesi durumunda olumlu ve olumsuz daha bir çok özelliğini de sizlerle paylaşmaya çalışacağım. Aşağıda da geceden ve Calibro’nun güzel fotoğraflarından bir galeri ile bu yazımı da sonlandırmak istiyorum.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.