İçeriğe geç

Dolmabahçe Sarayı görsel ziyafeti

FriendFeed’de Müge Cerman‘ın paylaştığı ve benimde sizlerle paylaşma ihtiyacı duyduğum Dolmabahçe Sarayının websitesi gerçekten son yıllarda gördüğüm en başarılı Devlet sitesi ki 2007 yılında “Altın Ömrümcek” almış.

ekran-alintisi

Site tamamen flashla yapılmış ilk yükleme biraz uzun sürüyor ama sabretmeye değiyor. Arka planda sağda Dolmabahçe’nin 2009 yılındaki görüntüsü sol tarafta ise yıl yıl değişen ve 1843-1856 yıllarındaki görüntüsünün yağlı boya çizimi yer almakta.

Site açıldığında sizi rahatlatan ve arada Ezan seslerininde bulunduğu çok hoş bir müzik karşılıyor bu muziğin bestesi Ali Kocatepe’ye düzenlemeside Serkan Akgün’e ait.

Sitenin menüleri genel olarak Saray ve Tarihçe, Müze,Atatürk ve Dolmabahçe, Sanal Tur,Ziyaretçiler ve İndir bölümlerinden oluşmakta.  Saray ve Tarihçe bölümünde sarayın gelişimi ve kuruluşundan günümüze tarihi Zamanın padişahları, Mimarisi hakkında bilgilerin yanı sıra fotoğraf galerisi de bulunmakta. Müze bölümünde sarayın bölümleri ve Koleksiyon menüler yer almakta. Atatürk ve Dolmabahçe menüsünde ise Atatürkün Dolmabahçede geçirdiği yıllarını, çalışma odası gibi bilgiler verilmekte. Sanal tur bölümünde de Elçi kabul odası ve Müzayede Salonu’nun bir dizi resimden oluşmuş görüntüleri ile sanal olarak gezebiliyorsunuz. Ziyaretçiler menüsünde ise sarayın ziyaret gün ve saatleri hakkında bilgi alınabilmesi güzel olmuş. İndir bölümünde Saray’ın resimleri duvar kapıtları, 3D sanal turlar ve ekran koruyucular yer almakta.

Bu güze siteyi farketmemi sağlayan Sayın Müge Cerman”a teşekkürlerimi tekrar sunuyor ve sizlerinde mutlaka bu güzel siteye uğramanızı tavsiye ediyorum.

http://www.dolmabahce.gov.tr

“Dolmabahçe Sarayı görsel ziyafeti” hakkında 2 yorum

  1. site ilk açıldığında bildirgecti sanırım bir sitede gördüm ve dolandım biraz. daha önce gitmemiştim ama bu hizmetle gitmiş kadar oldum. muazzam güzel biryermiş :)

  2. gerçekten güzel tasarımı ve kolay kullanılabilirliği ile yazımda da bahsettiğim gibi en beğendiğim Devlet imzası taşıyan site oldu. :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.