İçeriğe geç

Mim: Blog Yazarları Hangi Dizileri İzliyor?

Uzun zamandır mim gelmiyor diye firendfeed’te serzenişte bulunurken Eray sağolsun daha önce başlatmış olduğu mim’i bana da yollamış. Birde uzun zamandır sinema ve dizi konusunda yazmadığımı da düşünecek olursak tam gediğinde bir mim olmuş oldu benim için. :) Kendisine teşekkür ediyor ve mim’e cavap vermeye başlıyorum. Biraz uzun olacak çünkü izlediğim o kadar çok dizi var ki tek tek okuyacak arkadaşlara şimdiden çok teşekkür ediyorum. :)

1. Kyle XY: (IMDB – Wiki)

who is kyle xy?

Tür: Bilim kurgu, Dram, Teenage

Senarist: Eric Bress, J. Mackye Gruber

Oyuncular: Matt Dallas, Marguerite MacIntyre, Bruce Thomas, April Matson, Jean-Luc Bilodeau, Chris Olivero, Kirsten Prout, Jaimie Alexander

Beni oldukça kendine bağlayan bir dizi olmasına rağmen ABC Family’nin yayından kaldırdığı ve sonrasında fanları tarafından oldukça eleştirilmesine sebep olmuştur. Final bölümüne kadar oldukça başarılı ilginç ve bir o kadarda eğlenceli bir konu üzerine kurulan dizinin benim için en önemli özelliği Bilim kurgu, drama ve teenage dediğimiz türleri birbirine o kadar iyi empoze etmişti ki hiç bir konuda sizi aşırı derecede sıkmadan her şeyi yerli yerinde ve tadında veriyordu.

Ormanda uyanan sıra dışı özelliklere sahip Kyle’ın ilginç gelişimi ve kendini arayışını, yeni ailesi ve çevresindeki arkadaşlarıyla olan ilişkilerini konu alan dizinin yerini doldurabilecek bir dizi hala bulabilmiş değilim.

Eğer sonu mühim değil izlerken beni benden alsın diyorsanız tavsiye edebileceğim dizilerin en başında gelmektedir kendisi.

2. Lost (IMDB – Wiki):

Tür: Macera, Drama, Fantezi, Bilim kurgu, Gerilim

Senarist: Jeffrey Lieber, J.J. Abrams, Damon Lindelof

İzlemeyen kaldı mı bilmiyorum? Dünyada en çok izlenen dizilerin başında gelen bu dizi Türkiye’ye yabancı dizi ekolünü getiren bir çok kişiyi kurgusu sayesinde kendisine hayran bırakmayı başardı. Konusu ise ilginç bir ada ve bu adaya düşen uçaktaki yolcuların başından geçen bir dizi esrarengiz olayı adaya düşmeden önceki hayatları ve birbirleriyle olan ilişkilerini anlatan bu diziyi final bölümüne kadar bir çok kişi eleştirmeye dahi korkarken finali beğenmeyenlerin çoğunlukta olduğunu söylemeden edemeyeceğim.

Bana göre daha iyisi yapılabilirdi belki ama yine de kötü bittiğini düşünmüyorum.  Her ne kadar altı yılını bu diziye vermiş ve final bölümü yüzünden serzenişte bulunanların olduğunu görsekte izlenesi dizilerin başında gelmektedir. Dizinin 6 sezon olması biraz gözünüzü korkutabilir. :)

3. Prison Break (IMDB – Wiki)

Tür: Aksiyon, Macera, Gerilim

Senarist: 11 senaristen oluşan geniş bir grup tarafından yazılmıştır.

Haksız yere idam cezasına çarptırılmış olan abisini, mimarı olduğu hapishaneden kaçırmaya karar veren, plan yapma ve üstün zekasını kullanacak olan Michael Scofield’ın kendini aynı hapishaneye düşürmesi ile başlayan dizi daha sonra ABD’nin gizli devletinin işin içinde olması ile gelişen serüveni anlatmakta.

Kurgusu ve özellikle Scofield’ın başarılı planları sayesinde her bölümde ayrı bir heyecan yaşatan dizi gerçekten kendine bağlayacaktır. Özellikle 1. sezonun son bölümleri ve 4. sezondaki temposu ile sizi koltuklarınıza çivileyeceğini düşünüyorum. :)

Toplam 4 sezon olan dizi; yine yayıncısı olan TV kanalının kararıyla erken final yapmış buna rağmen finalden sonra yayınlanan iki bölümlük “Free” bölümüyle takipçilerinin hevesini kursağında bırakmayıp gerçekten güzel ve tadında bir finalle noktalanmıştır.

4. Spartacus: Blood and Sand (IMDB – Wiki)

Tür: Macera, Dram, Fantezi

Senarist: Aaron Helbing, Todd Helbing, Miranda Kwok, Steven S. DeKnight, Brent Fletcher, Tracy Bellomo, Andrew Chambliss, Daniel Knauf

Eski Roma tarihindeki efsane Spartacus’un hikayesini anlatan dizi, İsminde geçen “Kan ve Kum” temasına uygun efektleri ile bu sene oldukça beğeni toplayan diziler arasında yer buldu.

Trakyalı asker Spartacus’un Galadyatör olması ve arenada yükselişini konu alan ilk sezonu tamamlanmıştır. Lenf Kanseri teşhisi konması nedeniyle 2. sezona ara verilmesi söylentileri dolaşırken. 2. sezonun ilk 6 bölümünün gladyatörlerin önceki hayatlarını anlatacağı ve diğer 6 bölümün ise Gods of the Arena ismi ile yayınlanacağı duyurulmuştur.

Dizi de aşırı derecede cinsellik ve şiddet içermektedir. Bu yıl içinde Türkiye’de de yayına girecek olan diziyi internetten indirerek izlemenizi tavsiye edeceğim. Çünkü uygulanan sansürlerle bir çok konuyu kaçıracağınızı düşünüyorum.

5. Fringe (IMDB – Wiki)

Tür: Bilim kurgu, Koru, Gerilim, Macera, Polisiye

Senarist: J.J. Abrams, Alex Kurtzman, Roberto Orci

FBI’ın Fringe departmanında yaşanan sınır bilim olarak nitelendirilen olayları konu alan dizi her ne kadar  X-Files tadı versede zamanla bölümler arası ince bağlantılar sayesinde biraz daha kendini göstermeye başladı. Şu ana kadar 2. sezonu yayınlanan dizinin 3. sezonu 23 Eylül’de takipçileriyle buluşmaya hazırlanıyor.

FBI ajanı Dunham, Bilim adamımız Dr. Walter Bishop ve oğlu Peter Bishop karakterleriyle dünya üzerinde yaşanan sınır ötesi bilimle ilgili suçları çözen ve bunlar arasındaki bağlantılarla giderek heyecanlanan dizinin yeni bölümlerini sabırsızlıkla bekliyorum.

Bakalım ilk iki sezondaki başarısını devam ettirebilecek mi hep birlikte göreceğiz. :)

6. The Big Bang Theory: (IMDB – Wiki)

Tür: Sitkom

Senarist: Chuck Lorre, Bill Prady

Sizce zeka mı? güzellik mi? diye soracak olsak ne cevap verirdiniz.

Leonard, Sheldon, Raj ve Howard isimli dört bilim adamı ile Leonard ve Sheldon’ın karşısına taşınan seksi sarışın Penny’nin sıradışı ve komik maceralarını anlatan dizi sizleri her bölümde kahkahalara boğacaktır.

Özellikle Sheldon’ın takıntıları ve robotumsu yaşamına tanık oldukça zevk alacaksınız diziden. :)

Halen yayında olan dizinin 4. sezonu 23 Eylül’de vizyona girmeye hazırlanıyor.

Merakla bekliyoruz.

.

7. How I Met Your Mother: (IMDB – Wiki)

“How I Met Your Mother”, Ted’e ve onun eşine nasıl âşık olduğuna ilişkin bir komedi. Ted bu aşkın hikâyesini gelecekte, çocuklarına anlatıyor.

27 yaşındaki Manhattan’lı mimar Ted, arkadaş grubuyla kendine küçük bir dünya yaratmış bir genç. Grupları dört kişiden oluşuyor: En iyi arkadaşı, hukuk öğrencisi Marshall (Jason Segel), dokuz yıldır birlikte olduğu anaokulu öğretmeni sevgilisi Lily (Buffy the Vampire Slayer’ın Willow’u Alyson Hannigan) ve kendine özgü fikirleri olan, takım elbise giymekten şaşmayan, kızlarla tanışmak için sağlam bir yöntem geliştirmiş Barney Stenson (Neil Patrick Harris). Onun kalıcı ilişki kurmak gibi kaygıları yok. Tersine, renkten renge koşuyor. Bizim onunla tanıştığımız sıralarda Lübnanlı kızları beğeniyor, bir önceki favorisi yarı Asyalı kızlarmış. Günler böylece akıp giderken, Marshall, anaokulu öğretmeni Lily ile evlenmeye karar verdiğini açıklayınca Ted (Josh Radnor) paniğe kapılıyor. Romantik Ted’in bekâr kalmaya hiç niyeti yok ve eğer gerçek aşkı bulmaya niyeti varsa, onun da harekete geçmesi gerek. Derken Robin Trubotsky (Cobie Smulders) ile tanışıyor ve ilk bakışta âşık olduğunu düşünüyor. Acaba sahiden öyle mi?

Aslında biz diziye, gelecekte, 2030 yılında başlıyoruz. Olgunlaşmış, durulup oturmuş Ted Mosby, iki çocuğuna, oğlu (David Henrie) ve kızına (Lyndsy Fonseca) “Size bir hikâye anlatacağım,” diyor. Anneleriyle nasıl tanıştığının hikâyesi. Dinlemek mecburi, öyle benim canım sıkıldı diye kalkıp gitmek yok. Baştan da uyarıyor: “Uzun bir hikâye.” O anlatırken biz de 2005’e dönüyoruz. Gelecekten bölümler ise bu uzun hikâyeyi renklendiriyor. Carter Bays ve Craig Thomas’ın yarattıkları dizi, başından sonuna kadar 25 yıllık ara ile, geçmiş ve gelecek arasında gidip geliyor ama bizim için “şimdi” olan, Ted’in geçmişi. Oğlu ile kızına hikâyesini anlatan yaşını başını almış Ted’i görmüyoruz, sadece onu konuşan Bob Saget’in sesini duyuyoruz.

5 sezonu geride bırakan dizi 6. sezonuna 20 eylülde başlayacağı belirtildi. İzlemenizi tavsiye ederim.

Aslında daha yazacağım bir çok dizi var ama şimdilik bunlarla yetineyim kalanlarıda önümüzdeki günlerde 2. bölüm şeklinde zaman buldukça yazmaya çalışacağım.

Mim’i yazdıktan sonra şimdi sıra geldi paslamaya ;)

Can Paçacı, Sabrican Zaim, Lütfi Gül, İbrahim Uzun, Bülent Sakarya, Guijarra ve Hamdi Yaman ayrıca eğer mim’de ismi geçmeyipte cevaplamak isteyenlere yollayarak kolay gelsin diyorum :)

“Mim: Blog Yazarları Hangi Dizileri İzliyor?” hakkında 1 yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.