İçeriğe geç

WordPress’te Feedburner kullanarak kategori RSS’leri nasıl oluşturulur?

Malumunuz Blog dünyası her geçen gün yeni bir üye kazanmakta. Bu vesile ile bende çorbada tuzum bulunsun diyerekten her bloggerın işine yarayacağını düşündüğüm bu konuyu sizlerle paylaşmak istedim.

Eğer bir blog tutuyor ya da takip ediyorsanız biliyorsunuzdur ki sizin için en önemli şey RSS beslemelerinizdir. Çünkü sosyal ağlarda takibinizi kolaylaştıracak, insanların sizin yazdıklarınızı rahatça her ortamdan ulaşabilmelerini sağlayacak yegane yöntem RSS beslemenizdir.

Bu yazıda Google’ın Feedburner hizmeti ile sunmuş olduğu rss içerik hizmetini kullanarak wordpress üzerindeki kategorilerinizin her biri için nasıl feedburner sayfası (ya da senkronizasyonu) sağlayabileceğinizi anlatmaya çalışacağım.

Öncelikle eğer WordPress sisteminizde permalink ayarlarını kullanmıyorsanız işiniz birazcık zor olacaktır. Çünkü permalink (kalıcı bağlantılar) aktif olmadığında size anlamsız www.siteadresi.com/?p=123 gibi bir link verecektir katergorilerinizin linkleri farklı farklı sayılardan oluşacaktır bu yüzdne öncelikle kalıcı bağlantı ayarlarınızı yapmanızda fayda vardır. Bunu gerçekleştirmek için WordPress admin sayfanızda Ayarlar sekmesinden Kalıcı Bağlantılar kısmını tıklamanız ve resimde görüldüğü gibi ayarlamanızı tavsiye ederim.

Böylece WordPress RSS beslemeleriniz artık kategori linkleriniz gibi anlamlı linklerden oluşmuş oldu. Mesela Blogunuzda Teknoloji kategoriniz mevcut olsun bu durumda www.siteadresiniz.com/kategori/teknoloji şeklinde bir linke sahip olacaktır. Bu kategorinin RSS feed adresine ise www.siteadresiniz.com/kategori/teknoloji/feed linkinden ulaşabilirsiniz. şimdi her kategorimizin rss linkini bu şekilde bulabildiğimize göre artık feedburner ile tek tek kategori oluşturmamız gerekecek tabi ki bu anlattığım kısım siteniz hali hazırda feedburner’a ekli ve wordpress eklentisini http://flagrantdisregard.com/feedburner/ sitesinden indirilip kurulumuş olması gerekmekte.

 1. Öncelikle eklentiyi aktifleştirmeden önce Kategorilerimizin RSS feed linklerini bir yere not edelim.
 2. Tüm linklerimizi not ettikten sonra kurulu olan eklentiyi aktişleştirerek ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yapalım.
 3. Şimdi feedburner hesabımıza gidip her kategorimiz için yeni bir feed açmamız gerekecek. Bunun için az önce not aldığımız besleme listesini kullanacağız. Kategori linkinizi (ör: http://www.serkancura.com/kategoriler/teknoloji/feed) Aşağıda resimde görüldüğü gibi feedburner hesabınızdaki kutuya yapıştırıp next diyoruz.
 4. Eğer eklentimiz düzgün bir şekilde çalışıyor ise RSS adresinizi web tarayıcınızın adres çubuğuna yapıştırıp açmaya çalıştığınızda size feedburner adresine yönlendirecektir. Bizde buradaki adresi aşağıdaki resimde olduğu gibi düzenleyerek Next diyoruz.
 5. Daha sonrada gerekli istatistik seçeneklerimizi seçerek işlemi sonlandırıyoruz.

İşte bu kadar artık her kategoriniz için ayrı bir Feedburner senkronizasyonu sağlamış oluyorsunuz. Umarım işinizi görür. :)

“WordPress’te Feedburner kullanarak kategori RSS’leri nasıl oluşturulur?” hakkında 2 yorum

 1. Yukarıda 2. açıklamada “Tüm linklerimizi not ettikten sonra kurulu olan eklentiyi aktişleştirerek ayarlarını aşağıdaki resimdeki gibi yapalım. ” demişsiniz. Resimde
  Redirect my feeds here:
  Redirect my comments feed here:

  alanlarına ne yazacağım ya da hangi linki ekleyeceğim onu anlamadım.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.