İçeriğe geç

Değişim için “Tek Sony ”

Sony, elektronik iş kolunu yeniden canlandırmak, büyümeyi sağlamak, yeni değer yaratmak ve güçlü bir küresel şirket haline gelmek amacıyla dönüşümü başlattı.

Sony Mohsen Noohi
Sony Corporation (“Sony” veya “Şirket”), kurulan yeni yönetim ekibi altında bir dizi stratejik inisiyatifin hayata geçirileceğini açıkladı. Tüm Sony Grubu’nun güçlü yönlerinden yararlanan hızlı bir karar alma yaklaşımının “Tek Sony” çatısı altında uygulamaya konmasıyla birlikte Sony, bir yandan elektronik iş kolunu yeni değerler yaratmak üzere yeniden canlandırıp, büyütürken, diğer yandan da Eğlence ve Finansal Hizmetler iş kollarının istikrarlı faaliyetlerini daha da güçlendirmeyi hedefliyor.

Elektronik iş kolunun dönüşümünü hedefleyen başlıca inisiyatifler arasında şunlar bulunuyor:

  • Ana iş kollarının güçlendirilmesi (Dijital Görüntüleme, Oyun, Mobil)
  • Televizyon iş kolunun yeniden kara geçirilmesi
  • Gelişmekte olan pazarlardaki iş kollarının genişletilmesi
  • Yeni iş kolları yaratılması ve inovasyona ivme kazandırılması
  • İş portföyünün yeniden düzenlenmesi ve kaynakların en etkili şekilde kullanılması

Hedef: Üç yılda grup genelinde 79,96 milyar Euro satış rakamına ulaşmak

Sony, yukarıdaki tedbirlerin hayata geçirilmesiyle, 31 Mart 2015 tarihinde sona erecek olan mali yılda (“MY14”) elektronik iş kolunda 56.44 milyar Euro tutarında satış gerçekleştirmeyi ve yüzde 5’lik faaliyet kar marjına ulaşmayı, Sony Grubu genelinde ise 79,96 milyar Euro tutarında satış rakamına, yüzde 5 faaliyet kar marjına ve yüzde 10 özkaynak karlılığı oranına ulaşmayı hedefliyor.

Sony Avrupa yeniden yapılandırılıyor

Ana iş kollarını güçlendirmek için çalışmalar yürütecek ve kaynaklarını büyüme vaat eden alanlara aktaracak olan Sony, bir yandan da şirket merkezini, iştiraklerini ve satış şirketi örgütlenmesini, operasyonel etkinliklerin daha da iyileştirilmesi amacıyla yeniden yapılandırıyor.

Sony Orta ve Güneydoğu Avrupa Bölgesi Mohsen Noohi’ye emanet

Yeniden yapılandırma dahilinde, iş kollarının ve süreçlerinin sadeleştirilmesi, müşteriye cevap verebilirliğin artırılması ve karar alma sürecinin hızlandırılması amacıyla Sony Avrupa tarafından geniş ölçekli organizasyonel değişiklikler gerçekleştirildi. Bu kapsamda, Sony Eurasia A.Ş. Genel Müdürü Mohsen Noohi’ye de yeni sorumluluklar verildi. Noohi, Orta ve Güneydoğu Avrupa’yı da içine alan bölgenin yönetimine atandı. Yeni görevinde Noohi, Polonya, Çek Cumhuriyeti ve Yunanistan’ın da dahil olduğu bölgedeki 20 ülkeden sorumlu olacak. Noohi, bir sonraki açıklamaya kadar, Türkiye operasyonundaki sorumluluklarını da sürdürecek. Noohi’nin bölge yönetim merkezi Budapeşte olacak.

Sony Türkiye operasyonlarına ve yatırımlarına devam etmekte kararlı

Pazarın ihtiyaçlarına göre kendini sürekli olarak uyarlayan ve yeniden şekillendiren Sony Türkiye, en önemli varlıkları olan ürünleri, markası ve çalışanlarına yatırım yapmaya devam ediyor. Bu yaklaşımı sayesinde 2002 yılından bu yana %800’ün üzerinde büyüme kaydeden şirket, halen 2014 yılında 1 milyar Euro perakende satış rakamını yakalama hedefine doğru emin adımlarla ilerliyor. Sony Türkiye, dijital görüntüleme, oyun ve ev ses sistemleri gibi önemli kategorilerdeki güçlü pazar liderliğini koruyor. Son üç yıl içinde, dizüstü bilgisayar pazarı iki kat büyürken, Sony VAIO satışlarının altı kat artması sayesinde Sony Türkiye dizüstü bilgisayar iş kolunda güçlü bir başarı elde etmiş oldu. Ayrıca, Türkiye’deki Düz Ekran Televizyon pazarı da büyümesini sürdürürken Sony, doğru ürün gamı ile müşterilerine hizmet etmek üzere yerel ölçekteki üretim faaliyetlerine de yatırım yapıyor.

2012 boyunca beş ekran stratejisine yatırıma devam

Sony, 2012 yılı boyunca televizyon iş kolunda yerel ölçekte yatırımlar yapmaya devam edecek. Şirket, televizyon, kişisel bilgisayar, tablet bilgisayar, cep telefonu ve PS®Vita’yı içine alan beş ekran stratejisini daha da geliştiriyor. Sony, yeni cep telefonu Sony Xperia™ ile akıllı telefon segmentini yeniden tanımladı. Sony Mobile Communications, 2012 yılında geçen yıla göre akıllı telefon pazarında yüzde 100 büyümeyi ve 250 bin adetlik satış rakamına ulaşarak, yüzde 10 pazar payı elde etmeyi hedefliyor. Sony, Türkiye’nin dört bir yanındaki 36 şehirdeki 84 Sony Center’ın yanı sıra büyük perakende satış mağazalarındaki varlığı ile tüm belli başlı ana caddeler ile alışveriş merkezlerinde yer alıyor. Tüm bu iyileştirmeler ve inovasyonlar ile birlikte, şirket, Sony’nin Türkiye’deki faaliyetlerini devam ettirmek ve ülkeye yatırım yapmaktaki kararlılığını da gözler önüne seriyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.