İçeriğe geç

Excel’de Sayfa Korumalarını Hackleme

Excel bilindiği üzere en basit tabiri ile her türlü tablolama işlemi yapabildiğimiz bir uygulama aslında bir çok kompleks ve içerisinde bir çok özelliği bulunduran uygulamada aklınıza bile gelemeyecek uygulamalar oluşturabilmek mümkün.

Bugün bir arkadaşımın ihtiyacı olan bir Excel belgesinin bana yollaması ve sayfa korumalarını nasıl açabileceğimizi sorması ile yazmaya karar verdim bu yazının devamında Excel’de şifre ile korunmuş sayfaları nasıl açabileceğinizin cevabını bulacaksınız.

Öncelikle bu işlemleri yapabilmeniz için Bilgisayarınızda kurulu olan Office sürümünün 2007 ya da daha üst sürümü olması gerekmekte. Çünkü 2007 ile gelen yapısal değişilik sayesinde Office dökümanlarımızın içeriği XML olarak saklanmakta. XML de hem okunması hem veri taşınması hem de düzenlenebilirliği açısından kullanıcılara ve sistemlere büyük kolaylıklar sağlamakta. Bu bakımdan eğer Office 2007 öncesi bir süreme sahipseniz aşağıda anlatacağımız yol işinize yaramayacaktır.

 • Öncelikle Elimizdeki dosyanın Office 2007 ve ya 2010 formatında yani uzantısının .xlsx olması gerekmekte eğer elinizdeki döküman xls formatında ise Office Excel 2007/2010 ile açarak öncelikle .xlsx olarak kaydediyoruz.

 • Sonrasında dökümanımızın uzatntısını .zip olarak el ile değiştiriyoruz. Bunu yapabilmek için öncelikle bilinen dosya formatlarının görüntülenmesi gerekmekte bu ayarı da Bilgisayarımı tıkladıktan sonra Klasör seçeneklerinde Görünüm sekmesinde “Bilinen dosya uzantılarını gizle” onay kutusunun işaretini kaldırmanız gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra ise dökümanınızın adını değiştir diyerek sonunda var olan “.xlsx” i “.zip” olarak değiştiriyoruz. Ve artık dökümanımız sıkıştırılmış bir dosya görünümüne kavuşuyor. sadece görünümü değil elbette yapısı da aynı şekilde değişmiş oluyor.

 • Şimdi yapacağımız işlem ise bu dizinleri açıp içinde var olan sheet.xml dosyalarının içeriklerini Metin Belgesi ile açmak oluyor. Eğer elinizde Notepad++ ya da Editplus gibi daha gelişmiş bir metin editörü mevcutsa XML içerisindeki verileri daha rahat düzenleyebilirsiniz.

 • Şimdi XML olarak sheet1.xml, sheet2.xml şeklinde dökümanımızdaki sayfaların sayısı kadar sheet.xml dosyasıyla karşı karşıyayız Büyük ihtimalle dökümandaki tüm sayfalar korumalı olacağından bu aşamadıki işlemi tüm sheet.xml dosyalarında yapmanız gerekecektir. sheet.xml dosyasını açtığımızda xml kodlarını göreceğiz burada “<sheetProtection password=”CF38″ sheet=”1″ selectLockedCells=”1″/><protectedRanges>” kısımlarını bulup silmemiz gerekiyor.

 • Bu işlemi tamamladıktan sonra yine uzantısı .zip olan dosya ile içindekileri değiştirerek sıkıştırılmış dizinimizi elde edeceğiz. Sonrasında ise işleme ilk başladığımız zaman ki gibi dosyamısın uzantısını “.zip”ten “.xlsx” haline getiriyoruz.

Ve böylece artık Excel dökümanımızın koruması kaldırılmış durumda bundan sonra dökümanımızdaki tüm sayfa ve hücrelere istediğiniz işlemi yapmanız mümkün.

 NOT: Office 2010 ve Office 2007 SP güncellemeleriyle bu açık kapatılmıştır.

“Excel’de Sayfa Korumalarını Hackleme” hakkında 17 yorum

 1. ismail çiftçi

  Bugün buna ihtiyacı olan arkadaş benim :) çok güzel bir çalışma olmuş serkanım eline sağlık çok işime yaradı ;)

 2. Bu hack adam mı seçiyor. Bugün ihtiyacım oldu ve maalesef olmadı. zip dosya için hata veriyor, bilinmeyen dosya arşiv formatı diyor. :(

 3. Bir dosyam var ama ben beceremedim bu yolla açmayı.
  Çok önemli benim için yardımcı olabilecek biri varsa çok sevinirim

 4. yusuf hocam öncelikle dosyanın hangi office excel ile oluşturulduğu önemli 2010 ile oluşturulduğunda bu açığı kapatmışlar.

 5. serkan milletle dalga geçme. zip olarak değiştirildiğinde okuyamaz dosyayı. rar lamadan nasıl zip e dönüşecek :)

 6. office 2010’un getirdiği en büyük özelliklerden biridir Furkan, içeriğini xml olarak okuyabilmek. biraz araştırırsan görürsün, Office 2010’un bu yüzden çok açıkları mevcuttu sp1 ile bu açıkları kapattı ve zip erişimini şifrelediler. ki hala office 2010 dosyalarının .docx uzantılarını değiştirerek deneyebilirsin. ;)

 7. arkadaşın dediklerini yaptım harfiyen ama sheet1.xml yazan yerler açılmıyor karater bozuk garip garip şeyleraçılıyor bütün xml programlarında nereyse denedim ama biraz boş… koca microsoft bu kadar basit bir yöntemle şifresini kırdırması çok zor

 8. @Adem zaten bunu farkına vararak Office 2010 ile bu açığı kapattılar. Malum Office 2007 ile dosya formatları ve tipleri değişmişti değiştiğinde bu sistemi veri taşımasında kolaylık yaratması için yapmışlardı. Zamanla açıklarını kapattılar Office 2010 ve Office 2007 Service PAckler ile açıklar kapandı.

 9. serkan bey yaklaşık 1 yıldan beridir hotmail hesabımı kullanamıyorum internette vede form sitelerinde anlatılan tüm yöntemleri denedim ve tüm form doldurma işlemlerini yaptım fakat bir türlü kurtaramıyorum lütfen bana yardımcı olursanız sevinirim.bana yazarsanız sevinirim.

 10. Merhabalar arkadaşlar.Böyle açıklar maximum 2 gün kalır çünki bildiğimiz gibi microsoft her gün güncelleme getiriyor.Ayrıca ben başta olmayacağını düşündüm :) şöyle mantık olarak düşünürsek bir video dosyasının uzantısını değiştiripte videosunu engelleme gibi bir mantık yokturki buda şu oluyor birbirinden ap ayrı iki yazılımın düz mantık el ile uzantısı değiştirilip .xlsx ‘i .rar veya .zip olarak değiştirip açmak mümkün bile değil.Excel dosyasını bile notepad’de açmaya çalışırken bütün formatlar bozuluyorken biz bir yazı formatını .rar’a çeviripte içindeki sayfaları görme gibi bir ihtimalimiz yok.Sonuç olarak bu bir makinedir sihir beklemeyin :)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.