İçeriğe geç

SQL Server Yönetilebilirlik: Hangisi Uygun?

DBA olarak firmanızda ki uygulamaları karşılayacak SQL Server sürümünü seçmeniz gerekmekte. Peki, hangi sürüm size uygun hangisi yetersiz ya da hangisi gereksiz özellikler içermekte öncelikle bu sorulara yanıt bulmak gerekiyor.

Öyleyse bu aşamada gereksinimlerimizi belirlemiş olmamız gerekmekte ki ihtiyacınız olan sürümü doğru bir şekilde seçebilelim. Bu noktada yükleme gereksinimleri SQL Server’ın sunduğu benzersiz performans, ölçeklenebilirlik ve kullanılabilirlik özelliklerine göre değişim göstermektedir. Haliyle bu durum maliyete yansımaktadır. Bir de buna kullanacağınız özellikleri karşılayacak en doğru sürümü seçmek gerektiği eklenince bu çalışma gerçekten önem arz etmekte.

SQL Server 2008 R2 ile SQL Server sürümlerini Sunucu sürümleri ve Özel sürümler olmak üzere iki ana kategoride sunmaktadır.  Gelin bu iki kategori arasındaki farkları birlikte inceleyelim;

Sunucu Sürümleri

Sürüm Özellikler
Datacenter (x86, x64, and IA64) SQL Server 2008 R2 Enterprise üzerine kurulu olan SQL Server 2008 R2 Datacenter, bir kuruluşun veritabanı altyapısının yönetimi için en yüksek düzeyde ölçeklenebilirlik sağlayan üstün performanslı bir veri platformu sunar. Datacenter kuruluşların faaliyetleri için kritik ortamlarını uygun maliyetle ölçeklendirmesine olanak sağlar.Datacenter’ın başlıca yeni özellikler:·  25’ten fazla uygulamada kayıt, genel bilgi edinme ve yönetim olanağı sunan Uygulama ve Çoklu Sunucu Yönetimi

·  Birleştirme ve sanallaştırma yatırımından en yüksek geri dönüşü sağlayan en kapsamlı sanallaştırma desteği

·  SQL Server StreamInsight ile yüksek ölçekli karmaşık etkinlik işleme olanağı

·  En yüksek ölçeklenebilirlik seviyeleri için 8’den fazla işlemci ve 256’ya kadar mantıksal işlemci desteği

·  İşletim sisteminin en yüksek seviyesine kadar bellek desteği

Parallel Data Warehouse SQL Server 2008 R2 Parallel Data Warehouse, veri ambarı uygulamalarına dayalı üst düzeyde ölçeklenebilir bir çözümdür. Parallel Data Warehouse, çok geniş kapsamlı paralel işleme (MPP) mimarisi ve donanım ortaklarıyla tümleşebilme özelliği sayesinde düşük maliyetle yüksek performans sunar. Veri ambarınızı Terabyte’tan Petabyte’a çıkarmanıza olanak verir.Parallel Data Warehouse’un başlıca yeni özellikler:

·  Star Join Queries ve Change Data Capture gibi gelişmiş veri ambarı özellikleri

·  MPP mimarisi sayesinde 10’larca – 100’lerce TB’tan 1+ PB’a çıkarma imkânı

·  SSIS, SSRS ve SSAS ile tümleşebilme

·  Endüstri standardı veri ambarı kurma merkezi ve bağlı bileşen mimarisi ile ağ kopyasını destekleme

Enterprise SQL Server 2008 R2 Enterprise güvenlik üzerine inşa edilmiş, kullanılabilirlik ve sağlam iş zekâsı çözümleri, kritik iş yükleri için yüksek hizmet düzeyi sağlamaya yardımcı.Enterprise’ın sunduğu yeni özellikler:

·  Temel StreamInsight desteği ile Kompleks olay işleme

·  Heterojen sistemler arasında veri tutarlılığı için Master Data Servisleri

·  SharePoint için PowerPivot işbirliği

·  UCS-2 Unicode desteği ile Veri sıkıştırma

 

Standart SQL Server 2008 R2 Standart Departmanlara ve Küçük kuruluşların en az kaynak kullanarak etkin Veritabanı yönetimi ile uygulamalarını çalıştırmak için tam bir veri yönetimi ve iş zekâsı platformu sunar.SQL Server 2008 R2 Standart’ın sunduğu yeni özellikler:·  Temel StreamInsight desteği ile Kompleks olay işleme

·  Backup Compression ile %60 oranında yerden ve yedeklemeye ayrılan zamandan kazanç

·  Multi- Server ve uygulama yetenekleri için yönetilebilir Instence

Özelleştirilmiş ve Genişletilmiş Sürümler:

SQL Server 2008 R2 müşterilerin özel gereksinimlerini karşılamak için uzman ve geniş kapsamlı sürümleri sunmaya devam ediyor.

Sürüm Özellikler
SQL Azure SQL Server teknolojileri üzerine inşa edilmiş bulut tabanlı ilişkisel veritabanı hizmeti olan SQL Azure yüksek oranda kullanılabilir, ölçeklenebilir, çoklu-kiracı veritabanı servisileri sunar. SQL Server R2 ve Visual Studio 2010 ile entegrasyonu sayesinde dağıtımda en yüksek esneklik sunar.
Web Servis sağlayıcıları için özel olarak üretilmiş Web sürümü, optimal denge, ölçeklenebilirlik, yönetebilirlik ve uygun fiyat sunmakta. Veritabanı boyutunda ya da Premium özelliklerde hiçbir kısıtlama olmaksızın düşük aylık bir ücret( Servis sağlayıcı lisans programı) ile Web Sürümü servis sağlayıcılar için ideal bir platformdur.
Workgroup SQL Server 2008 R2 Workgroup branch uygulamaları çalıştırmak için son derece güvenli, uzaktan senkronizasyon ve yönetim yetenekleri sunmaya yardımcı güvenilir bir veri yönetimi ve raporlama platformudur.
Developer SQL Server 2008 R2 Developer sürümü geliştiricilere 32, 64 bit ve IA64 platformlarda uygulamalarını test etme imkânı sağlar. Datacenter sürümünün tüm özelliklerini içerisinde bulundururken sadece test, geliştirme ve demo ortamlarında kullanıma izin veren bir lisansa sahiptir.
Express (ücretsiz) Microsoft SQL Server 2008 R2 Express sürümü, ISV’ler tarafından dağıtılabilen web ve küçük sunucu uygulamalarının yanı sıra öğrenme için ideal bir SQL Server ücretsiz bir sürümüdür. Express sürüm kolay geliştirme sürecinin her aşamasında verilerle çalışmak için üretilen Microsoft Visual Studio ® ve Visual Web Developer Express gibi Microsoft yazılım geliştirme araçları ile rahatça çalışmaktadır.
Compact (ücretsiz) Microsoft SQL Server 2008 R2 Compact mobil cihazlarda, masaüstü ve Web istemcileri için bağımsız ve bazen bağlı uygulamaları oluşturmak için ücretsiz bir embeded SQL Server Veritabanı sürümüdür.

Kısaca bu sürümleri inceledikten sonra da tablo ile tüm sürümler arasındaki farklılıkları görelim.

Büyütmek için resme tıklayınız

 

Artık sürümler hakkında da yeterli bilgiye sahibiz geriye kalan mevcut ve gelecekte karşımıza çıkabilecek ihtiyaçları güzel bir şekilde değerlendirip işimize, uygulamamıza, firmamıza en uygun sürümü seçmemiz gerekmekte. Çünkü ileriye dönük olmayan tercihlerde gereksiz maliyet artışları ya da uygulamada yaşanan sıkıntılara yol açabileceğini göz ardı etmemek gereiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.